Böbrek Taşına Ne İyi Gelir: Böbrek Taşı İçin Bitkisel Tedavi

Bitkisel Çözümler kategorisine 17 Ekim, 2015 tarihinde eklendi, 824 defa okundu

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir: Böbrek Taşı İçin Bitkisel Tedavi

böbrek taşına bitkisel tedavi

böbrek taşına bitkisel tedavi

Böbrek taşı nasıl oluşur?

Böbrek taşları çok yaygın bir sağlık sorunudur. Bu taşlar idrarda ürik asit, fosfor, kalsiyum ve oksalik asit gibi değerleri yükseltir. Böbrek taşı genellikle D vitamini eksikliği, minerallerde dengesizlik, dehidratasyon, gut ve uygun olmayan beslenme şeklinden kaynaklanır.

Böbrek taşı belirtileri:

Böbrek taşı şiddetli ağrılara neden olabilir. Diğer belirtiler ise idrar yaparken ağrı, mide bulantısı, kusma ve aşırı terleme, sık sık idrara çıkma hissi gibi belirtilerdir. İdrar renginden koyulaşma da görülebilir. Geleneksel ilaçlara ek olarak, çoğu durumda doğal maddeler de böbrek taşı sorununa yardımcı olabilir. Öncelikle sıvı alımı artırılmalı ve günde en az 8 ila 10 bardak su tüketilmelidir. Böbrek taşı için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Böbrek taşı nasıl düşer: Böbrek taşına bitkisel çözüm

1. Böbrek taşı için limon ve zeytinyağı

Limon suyu ve zeytinyağı safra kesesi taşı için kullanılmasının yanı sıra böbrek taşı için de oldukça etkilidir. Limon içinde bulundurduğu sitrik asit ve kalsiyum ile böbrek taşlarının ufalanmasına yardımcı olur.
– Dört yemek kaşığı veya çeyrek bardak taze limon suyu içerisine eşit miktarda zeytinyağı eklenir.
– Bol su ile birlikte bu karışım içilir.
– Günde iki ya da üç kere üç gün boyunca bu karışım içilmelidir. Taşlar dökülene kadar da tek doz olarak karışıma devam edilebilir.

Uyarı: Bu karışım büyük böbrek taşlarına baskı yapabilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

2. Böbrek taşı için elma sirkesi

Elma sirkesi böbrek taşlarının erimesine yardımcı olur. Ayrıca kan ve idrar alkalinizesine bir etkisi yoktur.
– İki yemek kaşığı organik elma sirkesi ve bir fincan ılık su karıştırılır. İçerisine istenirse 1 çay kaşığı bal da eklenebilir.
– Karışım günde birkaç kez içilebilir.

3. Böbrek taşı nar suyu tedavisi

Nar tohumları ile yapılan nar suyu böbrek taşı tedavisine yardımcı olan sıkıştırıcı özelliklere sahiptir.
– Bir adet bütün nar yenebilir. Bunun yerine her gün bir bardak taze sıkılmış nar suyu da içilebilir. Salatalara da nar eklenebilir.
– 1 çorba kaşığı nar tohumu ezilerek hamur haline getirilir. Bu hamur günde bir kez bir fincan su ile tüketilir. Nar suyu taşların kırılmasına yardımcı olurken büyümelerini engeller.

4. Böbrek taşı ısırgan otu tedavisi

Isırgan yaprağı, böbrek ve mesane sorunları için kullanılan etkili bir yöntemdir. İdrar yollarının düzgün çalışmasını sağlar ve su akışının devamlılığına yardımcı olur. Aynı zamanda ısırgan yaprağı kristal taşlarda da ekilidir. Isırgan otu çayı, doğal bir idrar söktürücü olarak hareket eder.
– İki çay kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağı, bir fincan sıcak suya eklenir.
– 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve sonra karışım süzülür.
– İki ya da üç bardak ısırgan otu çayı, birkaç hafta içinde her gün içilebilir.

5. Böbrek taşına iyi gelen bitki: Fesleğen

Fesleğen böbrekler için bir tonik olarak kabul edilir ve genel vücut sağlığı için de etkilidir. Fesleğen üriner sistemde taş oluşumlarını engeller ve taşların ufalanmasına yardımcı olur.
– Bir çay kaşığı fesleğen suyu ve bal karıştırılır. Beş ya da altı ay boyunca her gün sabahları içilebilir. Balın tadı sevilmiyorsa saf fesleğen suyu veya iki ya da üç fesleğen yaprağı çiğnenebilir.
– Fesleğen çayı da içilebilir. 5 ya da 6 fesleğen yaprağı kaynar suda 10 dakika bekletilir. 1 çay kaşığı bal karışıma eklenir soğutularak içilir.

6. Böbrek taşı için karpuz suyu

Karpuz böbrek taşı tedavisi için harika bir yoldur. Kalsiyum ve magnezyum fosfat içerir. Potasyum içeren karpuz idrarda bulunan asit düzeyini dengeler.
– Karpuz çayı ya da bol bol karpuz tüketilebilir. Potasyum içeren karpuz, böbrek taşlarının dışarı atılmasına yardımcı olur.

7. Böbrek taşına iyi gelen yiyecekler: Buğday çimi suyu

Buğday çimi suyu böbrek taşları ve diğer böbrek hastalıklarının tedavisinde çok etkili bir bitkisel yöntemdir. Ayrıca, bir bardak buğday çimi suyu, bir limon suyu ve fesleğen suyu birlikte tüketilebilir.
– Günde iki üç kez içilebilir. Buğday çimi suyu; magnezyum, potasyum, demir, amino asitler, klorofil ve B vitaminleri açısından iyi bir kaynaktır.

Yorum Yaz