Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? Böbrek Taşına Bitkisel Çözüm Tedavisi

Bitkisel Çözümler kategorisine 25 Şubat, 2015 tarihinde eklendi, 4.491 defa okundu

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? Böbrek Taşına Bitkisel Çözüm Tedavisi

böbrek taşına iyi gelen bitkiler

böbrek taşına iyi gelen bitkiler

Böbrek taşı, böbrek içerisinde kalsiyum oksalat toplanması sonucu oluşur. Böbrek taşının başlangıçtaki boyut küçüktür. Ancak tedavi edilmediği sürece ya da teşhis edilemediği sürece boyutu artış gösterir. Bazı vakalarda böbrek taşı boyutunun tenis topu büyüklüğüne ulaştığı bile gözlemlenmiştir. Böbrek taşları kişinin acı çekmesine neden olur. Böbreğin işleyişini çok büyük ölçüde etkilemese bile kişinin idrar üretimi sırasında emilme bölümünden geçememesi üzerine dışarı atılır. Ancak böbrek ve sonrasında idrar kanalları daha çok sıvı ya da yarı sıvı maddelere uygundur. Bu yüzden bu bölgeler ve kanallardan böbrek taşlar geçmek istediği zaman acı ve ağrıya neden olmaktadır. Zamanında tedavi edilmeyen ve gereğin çok daha fazla büyüyen ve kolonileşen böbrek taşları böbrek yetmezliğine bile yol açabilmektedirler. Bu yüzden tedavisine erken başlanmasında ve böbrek taşı oluşmaması için gerekli önlemlerin alınmasında fayda vardır.

Böbrek Taşı Neden Olur?

– Kalsiyum takviyeleri eksikliği ile vücutta kalsiyum eksiliğinin yaşanması
– Yüksek tansiyon (doktorun teşhisi ile)
– Dengesiz bir beslenme planı uygulanması
– Günlük gerekli olan su miktarın tüketilmemesi nedeni ile vücuttaki su eksikliği
– Kalıtımsal
– Böbrek hastalıkları
– Gut hastalığı
– Bağırsak hastalıkları

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

– Bedenin arka ve yan bölgelerin dayanılmaz ağrılar
– İdrar atımı sırasında gözlemlenen ağrı ve iltihaplanma
– Mide bulantısı
– Kusma
– İdrarda kan parçalarına rastlanılması
– İdrar hissinin gün içerisinde çok daha sık hissedilmesi
– Vücut sıcaklığının arttığının hissedilmesi ve vücudun içinde hissedilen sıcaklık duygusu
– Vücuttan atılan idrarın normale göre çok pis kokması

Böbrek taşı düşürmek için doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Su

Böbrek taşının düşürülerek böbrekten atılabilmesi için bol miktarda su içilmelidir. Su içme böbrek taşından kurtulmaya yardımcı olacaktır.

2. İncir böbrek taşı kürü

İncir böbrek taşı yapar mı? Hayır yapmaz bilakis incir böbrek taşı düşüren bitkiler arasında yer alır. Eğer bir kişi böbrek taşına sahip ise incir o kişi için çok yararlı olabilir. İki incir alınır ve bu incirler bir bardak suyun içerisinde kaynatılır. Böbrek taşına sahip olan kişilerin 1 ay boyunca her sabah incir suyu içmesi böbrek taşının düşürülmesi ve yok edilmesinde etkili olacaktır.

3. Fesleğen

1 çorba kaşığı fesleğen suyu ve 1 yemek kaşığı bal birbiri içerisinde güzelce karıştırılır. Bu karışımın her gün olmak üzere en az 3 4 ay boyunca sabahları tüketilmesi gerekmektedir.

4. Elma

Elma mükemmel bir sindirim yardımcısıdır ve içerisinde bulundurduğu zengin bileşenler sayesinde birçok hastalığın tedavisinde olumlu etkiler gösterebilir. Bu nedenle böbrek taşı sahiplerinin de günde bir elma yemesi gerekmektedir.

5. Karpuz

Karpuzun % 91’i karpuzun suyundan oluşmaktadır. Hem bu şekilde sıvı özelliği olması nedeni ile hem de içerisinde bulundurduğu sindirim dostu bileşenler sayesinde böbrek taşlarına iyi gelmektedir. Bu yüzden böbrek taşı sahiplerinin haftada en az 3 4 kez karpuz tüketmesi gerekmektedir.

6. Turp yaprakları

Turp yaprakları vücut için gerekli olan B6 vitaminini sağlamak için çok iyi bir kaynak olarak görülmektedir. 1 su bardağı suyun içerisine taze turp yaprakları atılır ve bu şekilde 2 saat kadar bekletilir. Ardından bu su içilir. Yaprakların konulduğu anda suyun sıcak olması gerekmektedir. Turp yaprağı suyunun günde iki kez içilmesi gerçekten etkili olacaktır.

7. Barbunya

60 gram barbunya 4 litre suyun içinde 4 5 saat boyunca kaynatılır. Sonrasında bu karışım süzülür ve sıvı elde edilir. Elde edilen sıvı serin bir yerde ağzı açık şekilde saklanır. 2 saat beklendikten sonra bu karışımdan bir bardak içilir. Barbunya suyu gerçekten etkili bir sonuca ulaşılmasına yardımcı olacaktır. Ancak bilinmesi gereken bir nokta; elde edilen barbunya suyu en fazla 20 saat içerisinde tüketilmelidir. 20 saatten fazla beklemiş barbunya suyunun tüketilmemesi gerekmektedir.

8. Limon suyu

Yarım limonun suyu sıkılır ve bir bardak su ile karıştırılır. Bu karışımdan günde iki kez tüketilir. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

9. Kereviz suyu

Ham kereviz alın ve taze iken suyu sıkılır. Bu taze kereviz suyu böbrek taşına sahip olan kişinin çektiği acı ve ağrı düzeylerini azaltmaya yardımcı olur. Bu tedavi yöntemi böbrek taşı taşıyan herkesin doktor kontrolünde kullanması gereken bir tedavi yöntemidir.

10. Nar

1 bütün nar alınarak suyu çıkarılır ya da hazır satılan taze nar suları temin edilir. Günde 1 bardak nar suyu içilmesi böbrek taşı hastalarının ağrılarına iyi geldiği giib aynı zamanda böbrek taşını düşmesine de olumlu etkiler göstermektedir.

11. Isırgan yaprağı

Isırgan yaprağına halk arasında böbrek temizleyici de denir. 1 su bardağı su kaynatılır. 2 yemek kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yaprağı kaynatılan suyun içerisine eklenir. Bu karışımın 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve ardından karışım süzülür. Günde 2 ya da 3 kez bu ısırgan yaprağından yapılan çay içilmelidir. Böbrek taşına en iyi gelen tedavi yöntemlerinden birisidir.

12. Elma sirkesi

1 çorba kaşığı elma sirkesinin günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bir bardak suyun içerisine karıştırılarak içilebilir.

13. Kızılcık suyu

Günlük olarak kızılcık suyu tüketmek böbrek taşının tedavisi için ciddi anlamda olumlu etkiler göstermektedir.

14. At kuyruğu çayı

At kuyruğu, böbrek taşı için bitkisel bir çay şeklinde kullanılır. Her gün 3 ya da 4 bardak at kuyruğu çayı tüketmek böbrek hastalarının tedavisi için büyük önem teşkil etmektedir.

15. Karahindiba kökü

Günlük olarak 500 mg karahindiba kökü tüketen böbrek taşı sahibi kişiler, bu sorunlarından kurtulabilir. Bu tedavinin günde iki kere uygulanması gerekmektedir.

16. Üzüm

Üzüm, böbrek taşı için doğal bir ev tedavisidir. Bu besin böbrek taşını ortadan kaldırmaya ciddi anlamda bir yardımcı olabilir.

17. Limon ve zeytin yağı

Organik zeytinyağının 100 gramı 2 gram taze limon suyu ile karıştırılır. Bu karışım bekletilmeden hemen içilir. İçtikten sonra bir bardak temiz su içilir. 30 dakika sonra su, yarım limon ve 1 çorba kaşığı elma sirkesi içeren karışımın tüketilmesi gerekmektedir. Bu tedavi en güçlü etkilere sahip tedavi olarak nitelendirilebilir. Günde bir kez uygulanan bu tedavi kısa süre içerisinde böbrek taşının kendiliğinden erimesini sağlayabilir.

18. Böbrek taşı için çörek otu

Sıcak suda bir süre bekletilerek yumuşatılan çörek otu, böbrekte kum şikayetleri ve böbrek taşları için bitkisel çözüm amacıyla kullanılabilir. Özellikle küçük çaplı böbrek taşlarını eritmek için çörek otu veya çörekotu yağı bitkisel şifa amacıyla kullanılabilir.

Böbrek taşının oluşmasını önlemek için ne yapmalı?
– Her gün en az 10 su bardağı suyun içilmesi gerekmektedir.
– Çok fazla et ve balık içeren tüm yemeklerin tüketiminin önlemesi gerekmektedir.
– Potasyum açısından zengin meyvelerin yenmesi faydalı olacaktır.
– Çok fazla tuz diyet olarak eklemekten kaçının.
– Sigara içmekten kaçınmak gerekmektedir
– Günlük magnezyum ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekmektedir
– Yapay tatlandırıcılar kullanılmamalıdır
– Sık sık ve yüksek miktarda alkol tüketilmemelidir.

Yorum Yaz

2 Yorum

  • müslüm ilterCevapla

    sayğıdeger hocalarım bende 7mm lik sağ böbrekimde taş var bana öneriniz nedir yalnız taş kanaldadır selamalar

    Ağu 26, 2016 07:48
  • Uğur BCevapla

    Üç kere taş düşürdüm ayrı ayrı zamanlarsa düştülerher birinin arasnda iki yıl var dieblrm ikisinde fenalaşmıştm amblnsla hastenelk olacak kadar iki aydr çörek otu yağını düzenli olarak sabah akşam aç karnına bir tatlı kaşığı içiodum dün üçüncü taşmı düşürdüm düşürürken pensmde çok az bi sızı hissettm o kadar ve o yerlerde çırpınan ağlayan adam son taşta yoktu bu da bence çörek otu yağylaydı Allah vesile kıldı elbt tedbrmi bilmeyerk almışım meğer bundan böyle bırakmam o yağı herkesede öneriorm sırf bunu yazmak için girdim buraya çünkü ağrısı çok ağır bir hastalık taşı olanlar başka birşeye bakmasnlar alp kullansnlar ama hakikisini ..hakikiyle sahtesni çok kolay ayrablrsnz ağzda biraz katı olacak su gibi olrsa atın gitsn yağ adı üzernde..yağa su katlrsa anlaşlr bunu düşnp içnce anlarsnz iki hafta sonra penisiniz sizden önce uyanıosa bilinki hakikidir:)) herkese geçmiş olsun

    Kas 08, 2017 23:35