Bitki Çayları Ne İşe Yarar: Bitkisel Çaylar Ve Faydaları

Bitki Çayları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 158 defa okundu

Bitki Çayları Ne İşe Yarar: Bitkisel Çaylar Ve Faydaları

bitkisel çaylar ve faydaları

bitkisel çaylar ve faydaları

Bitki çayları nelere iyi gelir?

Bitkisel çaylar hücre, doku ve organların durumunu desteklemeye yardımcı alternatif bir çözümdür. Pek çok bitki farklı hastalıklara iyi gelebilir. Bu çaylar sık sık tüketilse de hangi hastalıklara ya da hangi sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinerek tüketilirse daha etkili sonuçlar alınacaktır.

Bitki çaylarının faydaları:

– Nane çayı faydaları

Nanenin sayısız faydaları vardır. Aynı zamanda lezzetli olan nane çayı ilk olarak sindirim sistemine iyi gelmektedir. Ayrıca mide spazmları, solunum ve sindirim yolları hastalıklarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda doğal bir ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır. Gözenekleri açma özelliği ile cilt bakımı olarak da uygulanmaktadır.

– Papatya çayı faydaları

Sindirim sistemi şikayetleri için kullanılan bir başka çay ise papatya çayıdır. Sindirim sistemi için mükemmel bir bitkisel çözüm olan papatya çayı aynı zamanda zihin ve beden sağlığını da korur. Sakinleştirici özelliğinin yanı sıra uykuyu teşvik eder. Panik atak, anksiyete ve sinirlilik gibi duygu durum bozukluklarında da etkilidir. Kasım 2010’da yayınlanan “Moleküler Tıp Raporlarında” papatyanın ülser, adet şikayetleri, iltihap, mevsimsel alerjiler, romatizmal ağrılar ve hemoroid gibi rahatsızlıkları tedavi etmede etkili olduğu ortaya koyulmuştur.

– Karahindiba çayının faydaları

Karahindiba kökü sağlıklı karaciğer fonksiyonlarını destekleyen en etkili bitkidir. Karaciğer fonksiyon bozukluklarının yanı sıra artrit, gut hastalığı, deri salgınları, yüksek tansiyon, şişlikler ve anormal kan basıncı düzeyleri oluştuğunda kullanılabilir. Ana bitki uzmanı Michael Tierra da karahindiba kökünün kişiyi kanser ve diğer kronik inflamatuar hastalıklardan koruduğunu savunmaktadır. Ayrıca bu bitkinin içerisindeki bileşikler kanı temizleyerek detox görevi görür.

– Melisa çayı faydaları

Melisa çayı genellikle stres, kalp çarpıntısı, baş ağrısı ve anksiyete gibi sağlık sorunlarında kullanılmaktadır. Özellikle hipertiroid için de etkili bir bitkisel çözümdür. Oğul otu da melisa gibi sindirim sistemi bozukluklarında ve anksiyete ve stres tedavisinde kullanılmaktadır. Haziran 2006’da bir sağlık dergisinde yayınlanan bir makaleye göre oğul otu ve melisa çayının çocuklarda huzursuzluk ve kronik uyku sorunlarını büyük ölçüde azalttığı ileri sürülmüştür.

– Zencefil çayı faydaları

Yemeklere tat katmak için kullanılan bir baharat olan zencefil aynı zamanda pek çok sağlık sorununa da iyi gelmektedir. Zencefil; mide bulantısı ve gaz gibi şişkinliğin neden olduğu sorunların yatışmasını sağlarken aynı zamanda kolik ve halsizlik gibi sindirim sistemi sorunlarını sakinleştirici özelliktedir. Çocuklarda ateşi düşürmeye yardımcı olurken; özellikle yaşlılarda mide sorunları için kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı, grip ve diğer akut ateşli hastalıklar için faydalı olan zencefil 2005’te yayınlanan bir makalede ağrı kesiciler, nonsteroid antienflamatuar ilaçlara rakip olan bitkisel bir çözüm olarak gösterilmiştir. Zencefilin aynı zamanda anti-enflamatuar özellikleri de vardır.

– Zerdeçal çayı faydaları

Zerdeçal ve köri baharat olarak kullanılsa da birçok hastalığın tedavi sürecini de destekleyen bitkisel çözümleri oluştururlar. Zerdeçal yüzyıllardır bitkisel tedavi olarak geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Zerdeçal adet döngüsünü düzenlerken regl ağrıları, mide spazmı, sindirim sorunları, safra taşı sorunları ve karaciğer fonksiyon bozukluklarında kullanılan etkili bir bitkidir. Zerdeçalın gastrik hastalıkları önlerken aynı zamana kolon kanseri riskini de azalttığı söylenmektedir.

Bitki çayları doğal ve sağlıklı çözümler sunar. İlaçların aksine yan etki göstermezler. Ancak bitki çaylarının uzun süre kullanılmaması önerilir. Çünkü uzun süreli kullanımlarda vücut bağımlılık yapar ve yapması gereken fonksiyonları yerine getirmeyebilir. Ayrıca alerjiye sahip olan kişiler bitki çayları konusunda dikkatli olmalıdır. Bazı bitkiler alerjik bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kullanılan herhangi bir ilaç ya da kronik bir hastalık söz konusu ise bitki çaylarını kullanmadan önce komplikasyonları önlemek adına etkilerinin araştırılması önerilir.

Yorum Yaz