Bipolar Bozukluk Belirtileri (Manik Depresif Bozukluk)

Ruh Sağlığı ve Davranış Bozuklukları kategorisine 11 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 194 defa okundu

Bipolar Bozukluk Belirtileri (Manik Depresif Bozukluk)

manik depresif bipolar

manik depresif bipolar

Bipolar bozukluğu yani manik depresiflik hastalığını teşhis etmek genelde zordur. Şiddetli mani yoksa bu durumda işaretleri hatasız olarak fark etmek zor olabilir. Maninin daha hafif formu olan hipomani olan kişiler her zamanki gibi daha güvenli ve daha çok enerjik hissedebilir. Ardından depresyon belirtileri gösterebilir. Bu durumda doktor depresyon mu yoksa bipolar bozukluk mu olduğunu anlamakta güçlük çekebilir. Doktorlar bu gibi durumlarda farklı yöntemler deneyerek ve hastaları dinleyerek tanı koyma yoluna giderler. Bipolar bozukluk genellikle çocukluk döneminin sonunda ya da ergenlik döneminde görülür. Bu dönemde başlayan rahatsızlık bazen geçse de çoğunlukla hayat boyu nükseden ataklarla ortaya çıkabilir. Bipolar bozukluk kadınlarda da erkeklerde de eşit oranda görülür. Eğer kendinizde ya da çevrenizde bipolar bozukluktan şüpheleniyorsanız hastalık durumunu anlamanız için depresyon benzeri hastalıkların belirtilerini iyi bilmeniz gerekmektedir.

Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?

Bipolar bozukluk için alçalan ve yükselen duygu durumlara dikkat etmek gerekir. Duygu değişimleri son saatlerde, son günlerde, son haftalarda ya da son aylarda olabilir. İyimser bir şey yüzünden ağlayacak gibi hissediyorsanız ya da üzüldüğünüzde gülmeye başlıyorsanız bipolar bozukluktan söz edilebilir. Karışık ruh hali bipolar bozukluğun temel göstergelerindedir.

Bipolar Bozukluğun Çeşitleri ve Türleri

Bipolar bozukluk en yaygın olarak iki kategoriye ayrılır:

Bipolar I: Bu hastalığın en klasik şeklidir. Bipoların ilk türünde kontrol dışı davranışların dozu hızla artar. Hatta bu durum o kadar şiddetlenir ki kişi kendisinin manik aşamasında olup olmadığı konusunda hiçbir şüphe bırakmaz. Tedavi edilmediği takdirde, kişi daha tehlikeli ve kötü durumlara düşebilir.

Bipolar II: Bipoların ilk tipinden 4 kat daha yaygın olarak görülen Bipolar II ,daha az şiddetli manik belirtiler ile karakterizedir. Bu işaretleri yakalamak ve tanı koymak daha zordur. Bu tür bipolar hastaları genellikle arkadaşlarının ya da sevdiklerinin teşviki ile doktora başvururlar. Bipolar 2’de de uygun tedavi uygulanmadığında hipomani daha kötü hale gelir ve hasta ciddi manik hastalığa yakalanabilir.

Bipolar bozukluğun yani manik depresif durumun yedi belirtisi nedir?

– Bazı dönemlerde aşırı mutlu veya iyimser hissetmek
– Kolayca sinirlenmek ve tarif edemez gerginlikler yaşamak
– Hızlı konuşmak
– Huzursuzluk ya da düşünmeden hareket etme
– Yargılama yetisinde bozulmalar
– Aşırı güven
– Düşüncesiz seks ya da düşüncesizce kumar oynama, mali büyük harcamalarda bulunma (Riskli davranışlarda bulunma)

Bipolar depresyonun yedi belirtisi nedir?

– Uzun süre üzgün ya da endişeli hissetmek
– Arkadaşlar ve aileniz ile düzenlenen etkinliklere karşı ilgi kaybı yaşama
– İştah kaybı ya da iştah artışı
– Yorgunluk
– Yavaş konuşma
– Hafıza ve konsantrasyon sorunları
– Çok yoğun düşünceler ya da intihar girişimi

Bipolar manik ve bipolar depresif durumlarda yapılması gerekenler neler?

Eğer kendinizde bu işaretlerden birini ya da birkaçını fark ettiyseniz acil olarak doktora başvurmanız gerekmektedir. Bipolar bozukluğu olan insanlar sık sık durumlarını reddederler. Bu nedenle çevrenizdeki insanlara karşı dikkatli olun ve onların hareketlerinde bu belirtilere rastlarsanız doktora görünmelerine yardımcı olun. Bipolar bozukluğu ciddi bir hastalık olarak düşünün ve kendinizde de olsa başkasında da olsa hemen yardım almak için doktora başvurun. Doğru tedavi ile bipolar bozukluk tedavi edilebilen bir hastalıktır. Doktorlar ilaç tedavileri ve gerek görürse terapi seansları ile bu hastalığın sürecinin çok daha kolay atlatılmasını sağlarlar. Bipolar bozukluk hastalığını atlattıktan sonra hayatınıza zevk alarak devam edebilirsiniz.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • yağmurCevapla

    Erkek arkadaşım çift kişilikli ne yapmam gerekli lütfen biri bana yardım etsin. Çok zor durumdayım . Seviyor ama çok farklı davranıyor. Yardım edin bana. Ne oluuuur.

    Tem 22, 2015 18:36