Bipolar Bozukluğa Ne İyi Gelir: Bipolar Bozukluk İçin Doğal Tedavi

Ruh Sağlığı ve Davranış Bozuklukları kategorisine 22 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 4.571 defa okundu

Bipolar Bozukluğa Ne İyi Gelir: Bipolar Bozukluk İçin Doğal Tedavi

bipolar bozukluğa bitkisel tedavi

bipolar bozukluk için doğal tedavi

Bipolar bozukluk nedir nasıl tedavi edilir?

Bipolar bozukluk diğer adıyla manik depresyon ruh halinde sık sık değişiklik görülen bir psikolojik sorundur. Bu hastalıkta kişi kısa bir süre içinde aşırı mutlu ya da aşırı üzgün olabilir. Bipolar bozukluk düşünce gücü ve insan davranışını etkileyen bir hastalıktır. Bipolar bozukluk döngüleri, gün, hafta veya ay içinde bazı kendini tekrar eden periyotlardan oluşur. Eğer tedavi edilmezse, durum karmaşık bir hal alabilir ve kişide intihar eğilimi dahi görülebilir.

– Bipolar bozukluk nedenleri nelerdir?

Bu bozukluğun birden çok nedeni vardır. Bazı insanlar genetik olarak bu hastalığa yatkındır. Bazı insanlarda ise fiziksel değişiklikler nedeni ile oluşur. Nörotransmitter, anormal tiroid fonksiyonları ve artan düzeyde kortizon hormonu dengesizliği bipolar bozukluğa neden olabilecek faktörler arasındadır. Bipolar bozukluğun gelişiminde hem çevresel hem de psikolojik faktörler söz konusudur. Dış faktörler ya da tetikleyiciler ruh halini etkileyerek semptomların daha kötüye gitmesine neden olabilir. Manik depresyon ya da bipolar bozukluğu tetikleyen olası faktörler şunlardır:

– Stresli yaşam periyotları: Olumlu ya da olumsuz durumlar tetikleyebilir. Evlenmek, işten kovulma, yoğun stres ya da birini kaybetmek gibi.
– Madde bağımlılığı: Çeşitli uyuşturucular ya da alkol bağımlığına sahip olmak.
– İlaçlar: Bazı antidepresan ilaçlar, soğuk algınlığı ilaçları, kortikosteroidler, tiroid ilaçları ve kafein gibi tetikleyiciler de söz konusudur.

Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?

Belirtiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Manik depresyon belirtileri ile bipolar bozukluk belirtileri de değişiklik gösterebilir.

Manik depresyon belirtileri nelerdir?

– Aşırı iyimser ya da son derece huzursuz hissetmek.
– Bir yeteneğe ya da belirli güçlere karşı gerçekçi olmayan inanç.
– Çok hızlı konuşmak.
– Çabuk bir fikir değişikliği.
– Dürtüsellik
– Sanrılar ve halüsinasyon

Bipolar depresyon belirtileri nelerdir?

– Üzgün ya da umutsuz hissetmek
– Sinirlilik
– Fiziksel ve zihinsel tembellik
– Konsantrasyon ve hafıza sorunları
– Uyku sorunları
– Ölüm veya intihar düşüncesi

Bipolar bozuklukla karışık olarak manik belirtiler de görülebilir. Karışık belirtilere ek olarak şu belirtiler de görülebilir:
– Depresyon ile birlikte ajitasyon
– Anksiyete
– Düşünce kopuklukları
– Pek çok düşüncenin aynı anda düşünülmesi

Eğer kişi kendisinde ya da bir başkasında bipolar depresyon belirtileri fark eder uzun süreli tedavi için mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Bipolar bozukluk nasıl geçer: Bipolar bozukluğa bitkisel tedavi

1. Bipolar bozukluğa iyi gelen bitkiler: Mabet ağacı

Mabet ağacı özü hafıza artırmaya yardımcı olmasının yanı sıra beyinde kan akışını geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca doğal olarak bir antioksidandır. Bipolar bozukluklar gibi diğer ruhsal sorunların tedavisinde kullanılmaktadır.
– Mabet ağacı depresyon belirtileri ile savaşmak ve ruh gelişimini olumlu yönde etkilemek için kullanılabilir.
– Bu bitki en az 8 ya da 12 hafta boyunca kullanıldığında duygu durum değişiklikleri göstermeye başlayacaktır.

2. Bipolar bozukluğa iyi gelen yiyecekler: Balık yağı

Balık yağı da bipolar bozukluk tedavisinde etkili bir çözümdür. Balık yağı omega 3 yağ asitleri içeriği ile bipolar bozukluk sorunlarının tedavisinde etkili bir besindir. Bipolar bozukluk sorunu yaşayan hastalara genellikle her gün balık yağı tüketmeleri tavsiye edilir.
– Somon balığı, ringa balığı, ton balığı, alabalık ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan uskumru balığı düzenli tüketilebilir.
– Balık yağı duygu geçişlerini dengelemede oldukça etkilidir.
– Balık kokusundan hoşlanmayan kişiler balık yağı takviyesi tüketebilir.

3. Bipolar bozukluğa kesin çözüm: Çarkıfelek çiçeği

Çarkıfelek çiçeği bipolar bozukluk için kullanılan bitkisel çözümlerden biridir. Bu bitki beyinde nörotransmitterin dengesini sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca sinirleri yatıştırıcı bir etkisi vardır. Anksiyete ve depresyon için her gün alınması tavsiye edilir.
– Çarkıfelek, uykusuzluk nedeniyle oluşan depresyon aşamalarının etkisini azaltmaya yardımcı olur.
– Bipolar bozukluk ve manik depresyon dönemlerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikler göstermektedir.

4. Bipolar bozukluk şifalı bitkiler: Kediotu kökü

Bipolar bozukluk tedavisinde kullanılan kediotu uyku bozukluğu sorunlarında da kullanılmaktadır. Uyku sorunlarını geçirirken aynı zamanda güçlü sakinleştirici özelliklere sahiptir.
– Kediotu kökü tablet ya da kapsül şeklinde ya da bitki çayı şeklinde tüketilebilir.
– Anksiyete, stres, sinir gerginliği, huzursuzluk gibi hafif ruh hali sorunlarını da azaltmaya yardımcı olur.

5. Meyan kökü

Meyan kökü bipolar bozukluk sorunlarında etkili bir diğer çözümdür. Bipolar bozukluk dönemlerinde beyinde bulunan aktif hormonların üretimini artırmaya yardımcı olmaktadır. Meyan kökü bitkisel çay olarak her gün tüketilebilir.
– Meyan kökü tozu bir çay kaşığı kadar bir bardak suya eklenebilir.
– Su içinde 10 dakika kaynatılır.
– Karılım çay şeklinde içilir. Bipolar bozukluk nedeniyle kaynaklanan depresyon tedavisi için her gün içilebilir.

6. Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı, omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Bipolar bozukluk belirtilerini büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olan alfa-linolenik asit içerir. Keten tohumu yağı ile bipolar bozukluk nedeniyle oluşan depresyon belirtileri de hafifletilebilir.

7. Gotu kola

Gotu kola bitkisi anksiyete ve depresyon tedavisinde oldukça etkilidir. Diyabet ilaçları ya da kolesterol düşürücü ilaçlar ile birlikte alınmaması önerilir. Ayrıca bu bitki kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

8. St john’s wort bitkisi

Bipolar bozukluk nedeniyle hafif depresyon sorunlarından şikayetçi kişilerde St john’s wort bitkisi etkili bir antidepresan olarak kullanılabilir. Ancak bazı ilaçlar ve antidepresanlar ile etkileşime girebilir. Bu nedenle doktora danışarak kullanılması önerilir.

10. Ginseng

Beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olan bir başka bitki de ginsengtir. Bu bitki konsantrasyon gücünü artırır ve bipolar bozukluk hastalarında da kullanılmaktadır. Dikkat süresini uzatmaya yardımcı olur.
– Ginseng bipolar bozukluk nedeniyle oluşan depresyon tedavisinde oldukça etkili bir çözümdür. Aynı zamanda bipolar bozukluğun neden olduğu yorgunluğun da hafiflemesini sağlar.

11. Beslenme şekli

Bazı besinler bipolar bozukluğu tetikleyebilir.
– Yağlı besinler uykusuzluk ve sinirlilik gibi bipolar bozukluk belirtileri gösteren insanlar tarafından tüketilmemelidir.
– Alkol tüketilmemelidir.
– Kafein uykusuzluk yaratacağı için kısıtlı kullanılmalıdır.
– Fazla şeker de tüketilmemelidir.
– Kırmızı et de bipolar bozukluk yaşayan kişilerde sinirliliğe neden olabilir. Bu nedenle tüketilmemesi önerilir.

12. Lityum

Lityum bipolar bozukluk için etkili ilaçlardan biridir. Yaygın olarak kullanılır. Bipolar bozukluk yaşayan kişide manik davranış düzeylerini dengelemeye yardımcı olur.

13. L-tirozin

L-tirozinin bipolar bozukluk belirtileri tedavisinde çok etkili olduğu tespit edilmiştir. Bir amino asittir. L-tirozin takviyeler de alınabilir ancak bu madde açısından zengin gıdalar da tüketilebilir:
– Balık
– Buğday
– Yulaf
– Et
– Süt ürünleri

Doğal yollarla bipolar bozukluk belirtilerini azaltmak mümkündür. Ancak yine de mutlaka bir doktor tedavisi gerektiği unutulmamalıdır. Bitkisel ilaçlar kullanılmadan önce doktora danışılması olası yan etkilerin engellenmesi açısından önemlidir.

Yorum Yaz