Bipolar Bozukluğa Ne İyi Gelir: Bipolar Bozukluk İçin Bitkisel Tedavi

Bitkisel Çözümler kategorisine 20 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 1.820 defa okundu

Bipolar Bozukluğa Ne İyi Gelir: Bipolar Bozukluk İçin Bitkisel Tedavi

bipolar bozukluk için bitkisel tedavi

bipolar bozukluk için bitkisel tedavi

Bipolar bozukluk neden olur?

Bipolar bozukluk, bir çeşit ruhsal bozukluktur. Kısa bir süre içinde kişi aşırı depresif hale gelebilir. Sık görülen bir psikolojik rahatsızlık olan bipolar bozukluk kadın ve erkeklerde eşit olarak görülür. Bu hastalık genetik, hormonal dengesizlik, stres, beyinsel bozukluklar ve travmatik olaylar nedeni ile ortaya çıkabilir. Bipolar bozukluk teşhisi için kişi mutlaka bir doktora görünmelidir. İlaç tedavisinin yanı sıra bipolar bozukluk için bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir.

Bipolar bozukluk nasıl geçer: Bipolar bozukluğa bitkisel tedavi

1. Bipolar bozukluğa iyi gelen yiyecekler: Balık yağı

Balık yağı omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir ve bipolar bozukluk tedavisine yardımcı olabilir. Aslında, manik depresyon tedavisinde de günlük olarak tüketilmesi gerekir. Balık yağı, beyin işlevlerini artırır ve bipolar bozukluk ile ilişkili depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olur. Aynı zamanda manik olayların sıklığını azaltır. Bu yüzden, düzenli olarak orkinos, uskumru, somon balığı, ringa balığı ve alabalık gibi omega 3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar tüketilmelidir. Balık yemenin yanı sıra balık yağı takviyeleri de alınabilir.

2. Bipolar bozukluğa iyi gelen bitkiler: Sarı kantaron

Sarı kantaron popüler ve bitkisel bir antidepresandır. Bu bitki hafif depresyon için çok yararlıdır. Ancak, bipolar bozukluğu olanlar tarafından antidepresanlar ve bazı diğer ilaçlar ile birlikte alındığında bazı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktora danışarak kullanılmalıdır. Sarı kantaron bazı durumlarda belirtileri tetikleyebilir.

3. Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı, alfa-linolenik asit (ALA) içeriği ile bipolar bozukluk olan insanlarda kullanılabilir. Ayrıca omega 3 yağ asidi içerir. Ancak, keten tohumu yağı bipolar bozukluk için kullanılsa da depresyon tedavisinde önerilmez. Anksiyete sorunları yaşayanlar tarafından da kullanılmamalıdır.

Bipolar bozukluğa bitkisel çözüm:

4. Ginseng bitkisi

Ginseng konsantrasyon düzeyini, bellek düzeyini ve dikkat yayılımını geliştirir. Beyin işlevlerini geliştirmeye yardımcı olur. Bu bitki enerji verici etkisi ile bipolar bozukluk durumlarında aşırı yorgunluk ve uyuşukluk yaşayan kişilere yardımcı olabilir. Ancak yine de doktora danışıldıktan sonra kullanılması önerilir.

5. Mabet ağacı

Mabet ağacı özü, hafıza geliştirmede oldukça etkilidir. Aynı zamanda bir antioksidan görevi gören bu bitki beyne giden kan akışını düzene sokar. Mabet ağacı bipolar bozukluk ve diğer ruhsal sorunların tedavisinde kullanılabilir. Bipolar bozukluğu olanlarda bu bitki depresyon belirtilerini yatıştırmak için de kullanılabilir. Olumlu sonuçlar için en az 8 ila 12 hafta boyunca düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Bipolar bozukluk nasıl tedavi edilir?

6. Kediotu kökü

Kediotu kökü, merkezi sinir sistemi üzerinde etkisi olan bir bitkidir. Güçlü bir yatıştırıcı özelliği olan kediotu kökü uyku düzenini de etkiler. Baş ağrılarında da kullanılır. Aynı zamanda bipolar bozukluk ve diğer ruhsal sorunların tedavisinde de kullanıldığında olumlu etkiler gösterir. Bu bitki düzenli alındığında duygularda dinginlik sağlar ve kişiyi huzursuzluk halinden uzaklaştırır. Kapsül, çay, tablet veya sıvı özü gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir.

7. Meyan kökü

Meyan kökü de bipolar bozukluk ile ilişkili çeşitli belirtilerin tedavisinde kullanılan bazı otlardan biridir. Meyan kökü, beyin ve sindirim sistemini etkilerken hormon üretimini de teşvik eder. Bipolar bozukluğu olanlara meyan kökü dışında her gün bu bitkinin çayı da önerilir. Bu bitkisel çay için 1 çay kaşığı meyan kökü tozu on dakika boyunca sıcak suda bekletilir. Karışım çay şeklinde ılıkken tüketilir. Depresyon tedavisinde de etkilidir.

8. Çarkıfelek

Bu bitki yatıştırıcı etkisi ile beyinde nörotransmitteri dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda sakinleştirici etki göstererek anksiyete ve bipolar bozukluğun manik aşamasında kullanılır. Ayrıca uykusuzluk ve manik depresif aşamalarında da önerilir. Çarkıfelek bitkisinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak mide ekşimesine neden olabilir.

Bipolar bozukluk tedavisi  için tüm bitkisel çözümleri uygulamadan önce doktora danışmakta fayda olacaktır.

Yorum Yaz