Benlere Ne İyi Gelir: Benler İçin Bitkisel Tedavi

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 3.023 defa okundu

Benlere Ne İyi Gelir: Benler İçin Bitkisel Tedavi

benler için bitkisel tedavi

benler için bitkisel tedavi

Ben neden olur?

Vücudumuzda oluşan benlerin çoğu zararsızdır. Pek çok insan benleri çekici bulurken, bazı insanlar estetik açıdan bir sorun olarak görürler. Tıbben melanositik nevuslar olarak bilinen benler, siyah, kahverengi ya da ten rengi lekeler olup, deride melanosit toplanması oluşur. Melanositlerin pigment melaninlerinde boyama maddeleri üreten hücreler vardır. Bunlar toplanan melanositlerin zamanla belirgin bir renge sahip olmalarını sağlar.

Benler neden büyür?

20-30 yaşları arasında ki kişilerde benlerin daha fazla çoğaldığı görülmektedir. Bu benler yassı, sert, yüksek, koyu ve açık renkli olabilir. Genetiğinde hormonal bozuklukların yaşanması ve güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalınması gibi faktörler benleri çoğaltır ve var olan benlerin genişlenmesine neden olur. Bazı insanlar benlerinden memnunken bazıları benlerinden rahatsız olur. Rahatsız olunan benleri evde yapabileceğiniz basit ilaçlarla yok edebilirsiniz.
Ev ilaçlarını denemeden önce, tedavi uygulayacağınız benlerinizin kenarını, rengini ve genişliğini iyice inceleyin. Bu şekilde değişimi gözlemleyebilirsiniz.
Benlerin bazıları zararsız olurken bazıları cilt kanserinin belirtisi olarak ortaya çıkar. Cilt kanseri olup olmadığını anlamak için dermatologlara başvurun. Eğer böyle bir durum varsa kendiniz tedavi etmeye çalışmayın ve buna uygun tedavi için en kısa zamanda bir doktora danışın.

Benler nasıl yok olur: Benlere bitkisel tedavi

1- Sarımsak benleri yok eder mi?

Sarımsağın içinde bulunan enzimler benlerin renk pigmentleriyle etkileşime girerek renginin solmasını sağlar. Koyu renkli benlerin rengini açar.
– Taze sarımsağı ezerek bir kaba yerleştirin.
– Bir jelatinle kabı sararak bir gece ya da en az 4 saat bekletin.
– Ezilmiş sarımsağı her gün bir kere uygulayın. Beş günlük düzenli bir uygulama ardından olumlu sonuç verdiği ve benin renginin açıldığı görülecektir.
– Günlük işleminizi uygulamadan önce alkol veya başka bir dezenfektan ile bölgeyi dezenfekte edin. Ayrıca, biraz vazelin veya yağ ekleyerek benleri çevreleyen cildi koruyabilirsiniz.

Uyarı: Sarımsak cilt üzerinde uygulandıktan sonra kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

2- Ben tedavisi elma sirkesi

Elma sirkesi, ben yok etme tedavisinde oldukça popüler olan bir uygulamadır. Asit içeriği nedeniyle benin pigmentlerinin kırılmasında yardımcı olur ve zamanla düşmesini sağlar.
– Bir parça pamuğa elma sirkesi dökerek sorunlu bölge üzerine yerleştirin. Bir bandaj veya tıbbi bant ile kapatarak güvenli bir şekilde gece boyunca bekletin. Bu günlük uygulamayı, yaklaşık 10 gün boyunca düzenli olarak devam ettirin. Tedavi sonunda benin düşeceğini ya da küçüleceğini göreceksiniz.
– Alternatif olarak, sıcak su ve elma sirkesini tırnak törpüsü üzerine dökerek benin üstünü hafifçe törpüleyebilirsiniz. Kuruduktan sonra bir süre bekletip yıkayabilirsiniz. Bunu birkaç gün ve günde bir kez olarak uygulayın.
– Elma sirkesi uygulandığı ilk birkaç gün etkisini göstermeyebilir. Ancak tedaviye düzenli olarak devam edilmesiyle bir hafta sonra olumlu sonuç verdiği görülecektir. Ayrıca uygulama sonrası oluşabilecek kızarıklıklar için hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz.

Not: Ben çevresindeki deriyi korumak için elma sirkesi kullanmadan önce sorunlu alana vazelin uygulayın.

3. Hint yağı benlere iyi gelir mi?

Hint yağı, siğiller, benler gibi cilt lekelerinin yok edilmesine yardımcı olur. Discutient, pigmentlerin dağıtılması ve anormal büyümelerin ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Bu yöntem ile herhangi bir yara izinin kalması olası bir durum değildir. Bu nedenle rahatlıkla uygulayabilirsiniz.
– Bir tutam kabartma tozu ve birkaç damla hint yağına asprin ekleyerek karıştırın.
– Karışımı benin üzerine sürerek hafifçe ovalayın.
– Üzerinde kuruduktan sonra birkaç saat bekletin.
– Günde iki kez olmak üzeri iki ay boyunca düzenli olarak uygulayın.
Sadece kabartma tozu ve hint yağı da kullanabilirsiniz.

4. Benlere keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı, özellikle ben yok etme tedavisinde oldukça yararlıdır. Bu yağ benleri yumuşatır ve kolayca silinmesini sağlar.
– Keten tohumu yağını bal ile karıştırarak hamur haline getirin.
– Sorunlu alan üzerinde uygulayarak en az bir saat açık bir şekilde bırakın.
– Bu ilacı günde 3 kez olmak üzere birkaç hafta uygulayın.

5- İyot

İyot tentürü, ben yok etme ve çeşitli cilt sorunları için de kullanılabilir. Bu doğal ilaç, hücre ölümünü tetikler ve benin içinde oluşmuş kümeleri ortadan kaldırır. İyot tentürünü eczanelerden temin edebilirsiniz.
– Sorunlu bölgeyi temizledikten sonra %5 oranında iyot çözeltisinden bir damla benin üzerine uygulayın. Düz benler için ise uygulama yapmadan önce tırnak törpüsüyle bir çizik atarak az miktarda iyot uygulayın.
– Bir bandaj veya gazlı bez ile kapatarak bir gece ve ya uzun bir süre bırakın.
Günde bir kez olmak üzere iki hafta boyunca uygulayın.
Üzerini bir bandaj ile kapatmak istemiyorsanız, dış etkilere maruz kalmadan kurumasını sağlayın.

Not: Benleri ortadan kaldırmak için iyot uygulaması oldukça yararlıdır. Ancak bu yöntemin ciltte iz bırakması da muhtemeldir. Kızarıklık ve leke oluşumunu engellemek için benin üzerine ve çevresine losyon veya vazelin uygulamanız faydalı olacaktır.

6- Ananas ben tedavisi

Taze ananas suyu pigmentasyon etkileşimine girer, böylece benin rengini açarak onların daha az belirgin olmasını sağlar.
– Bir parça pamuğu ananas suyu ile ıslatın ve benin üzerine uygulayın.
– Su kuruyana kadar bekletin ve bir gece boyunca bırakın.
– Bunu birkaç kez bir gün kadar Benin kaybolur veya birkaç hafta.
En iyi sonucu elde etmek için daha fazla sitrik asit içeren taze ananas suyu kullanın. Limon, greyfurt ve ekşi elma gibi diğer asitli meyve sularını da buna ekleyerek kullanabilirsiniz.

7- Benlere greyfurt

E vitamini ve flavonoidler açısından oldukça zengin bir meyvedir. Greyfurt çekirdeği ise benlerden kurtulmak için iyi bir doğal ilaçtır.
– Benin üzerine bir damla uygulayarak bekletin ve bunu günde bir ya da iki kez olmak üzere bir ay boyunca uygulayın.
– Alternatif olarak, greyfurt çekirdeği ekstresi ve 10 damla avokado yağını birleştirebilirsiniz.
– Sorunlu alana uygulayarak 10-15 dakika bekletin. Sonuçlardan memnun olana kadar bu her gün uygulayın.

8- Soğan Suyu

Soğan suyu asidik özellikleriyle benlerden kurtulmanıza ve hatta cilt tonunuzun eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olur.

– Taze soğan suyunu bir pamuklu çubukla sorunlu bölge üzerine uygulayın. 30 dakika veya daha uzun bir süre bırakın ve sonra yıkayın. Günde 2-3 kez olmak üzere en az üç hafta boyunca her gün bunu uygulayın.
– Alternatif olarak, soğan suyu ve elma sirkesini eşit bir şekilde birleştirerek karıştırıp uygulayabilirsiniz. Açık bir şekilde en az yarım saat veya gece boyunca bırakın. Ben kaybolana kadar her gün uygulamaya devam edin.

9- Buhur Esansı

Buhur esansı ile doğal bir maske oluşturarak benin üzerinde kuruduktan sonra katman katman soyabilirsiniz. Bu şekilde deriyi temizleyerek rengin açılmasını sağlayabilirsiniz.
– Buhur esansını bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak sulandırın.
– Benin üzerinde kuruyana kadar bekletin.
– Bunu gün içinde iki veya üç kez olmak üzere birkaç hafta boyunca uygulayın.

Not: Cilt tahrişine neden olursa, bu ilacı kullanmayın.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • SunaCevapla

    Merhaba benim yüzümde ben var ama etli.ben degil çil gibi benlerim ne iyi gelir psikolojim bozulmuş:(

    Eki 03, 2017 19:17