Bel Ağrısı Nasıl Geçer: Bel Ağrısına Doğal Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 13 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 374 defa okundu

Bel Ağrısı Nasıl Geçer: Bel Ağrısına Doğal Çözüm

bel ağrısına doğal çözüm

bel ağrısına doğal çözüm

Bel ağrısı neden olur?

Bel ağrısı sık yaşanan bir durumdur. Pek çok farklı nedeni olabilir. Ağrı omuzlara doğru yayılıyorsa sırt ağrısı olarak da kabul edilebilir. Bu durum her yaştan insanı etkileyebilir. Ancak özellikle 40 yaşından sonra daha sık görülür. İlaç tedavilerinin yanı sıra doğal çözümler de denenebilir.

Bel ağrısına ne iyi gelir: Bel ağrısına bitkisel tedavi

– Bel ağrısını ne geçirir: Harekete geçmek

Bel ağrısı nedeniyle bazı hareketlerde zorlanılabilir. Ancak hareketsiz kalınmamalıdır. Kasların çalışması bu alanların ısınmasını sağlayarak acının hafiflemesini sağlayabilir. Hareketsiz kalmak kasların o şekilde kasılmasına neden olur. Böylece hareket etmede güçlük yaşanır.

– Bel ağrısı sıcak su ve soğuk kompres

Kas ağrılarında kullanılan en etkili çözümlerden biri sıcak ve soğuk kompreslerdir. Bel ağrısını için ilk 24 saat soğuk kompres, ardından sıcak kompres uygulanması önerilir. Buz doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Biz bez parçasına sarılarak uygulanabilir. Yaklaşık 20 dakika kadar uygulanması önerilir.

– Bel ağrısı sıcak banyo

Eğer 24 saatten fazla süren bir ağrı söz konusu ise sıcak bir banyo da yapılabilir. Sıcak kompres gibi sıcak banyo da ağrının hafiflemesine yardımcı olur. 20 dakika kadar bel bölgesine sıcak su uygulanması önerilir.

– Bel ağrısı egzersizleri

Kaslarda gerginlik, ağrının temel nedenidir. Gerginlik, stres ya da zihinsel stres nedeniyle ağrı oluşabilir. Meditasyon gibi gevşeme teknikleri uygulanması önerilir. Bu tekniklerin yanı sıra nefes egzersizleri de yapılabilir. Bu şekilde stres kontrol altına alınır ve ağrı hafifletilmeye çalışılır. Ancak yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır.

– Bel ağrısı için minder desteği

Bel ağrısını hafifletmek için bir süre otururken minder desteği yapılabilir. Özellikle sert zeminlerde ya da sandalyede otururken mutlaka bel bir minder ile desteklenmelidir. Ayrıca uzun süre aynı pozisyonda oturulmamalı ara sıra ayağa kalkılmalıdır.

– Bel ağrısı için yüzmek

Bel ağrısı için en iyi çözümlerden biri de yüzmedir. Yüzerken vücudun hemen hemen tüm kasları çalışır. Bu nedenle bel ağrısından şikayetçi olan kişilere genellikle yüzme egzersizleri verilir.

– Bel ağrısı ve kilo kaybı

Fazla kilolu kişilere bel ağrısından kurtulmak için diyet listeleri önerilmektedir. Çünkü söz konusu fazla kilolar bel bölgesine baskı yapar ve sırt ağrısına da neden olabilir. Uygun bir diyet ile fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

– Bel ağrısı uyku pozisyonu

Doğru pozisyonda uyumak, bilgisayarda karşısında çalışmak ya da TV izlemek ağrıların hafifletilmesi için oldukça önemlidir. Yanlış pozisyonda duruşlar ağrıların temel nedenidir. Aynı zamanda var olan ağrıyı da şiddetlendirir.

– Ağır şeyler taşımamak

Kesinlikle ağır şeyler taşınmamalıdır. Eğer bir şeyler taşınacaksa dirsek vücuda yakın tutulmalı ve koldan güç alınmalıdır. Yerden herhangi bir nesne kaldırılırken bacaklardan güç alınmalı; bel bölgesi korunmalıdır.

– Bel ağrısı için yatak önerisi

Eski minderler ya da yataklar da ağrıya neden olabilir. Omurga sistemine uyumlu ve destek sağlayan yataklar kullanılmalıdır. Bu hem duruş pozisyonunu iyileştirmeye yardımcı olur hem de ağrının oluşmasını engeller.

– Bel ağrısı olanlar için karın egzersizleri

Esnek ve güçlü bir sırt için karın egzersizleri yapılmalıdır. Haftada en az iki kez yapılması tavsiye edilir. Karın kaslarının yanı sıra bu hareketler sırt ve bel kaslarını da güçlendirir.

– Kalsiyum ve D vitamini alımı

Osteoporoz gibi nedenler ile oluşan bel ağrıları için kalsiyum ve D vitamini alımı artırılabilir. Kalsiyum ve D vitamini kemiklerin güçlenmesini sağlarken omurga sistemini de korur. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, süt, yoğurt gibi besinler tüketilebilir. Aynı zamanda D vitamini alımı için güneşten yararlanılabilir.

– Yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir

Sırt ağrısı yakalanma olasılığını engellemek için çok yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir. Bu tür ayakkabılar sırt ve bel bölgesinin zorlanmasına neden olabilir.

Yorum Yaz