Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir: Bebeklerde İshal İçin Bitkisel Çözüm

Anne ve Bebek kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.455 defa okundu

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir: Bebeklerde İshal İçin Bitkisel Çözüm

bebeklerde ishal için bitkisel çözüm

bebeklerde ishal için bitkisel çözüm

Bebeklerde ishal neden olur?

İshal çok sık görülen bir sindirim sistemi bozukluğudur. Bebeklerde de görülebilen ishal sorunu genellikle gıda zehirlenmesi, gıda duyarlılığı ya da grip gibi hastalıklar nedeni ile ortaya çıkabilir. Bağışıklık sistemi zayıf ve mide hassasiyeti olan bebeklerde ishal gibi sindirim sorunları görüldüğünde mutlaka doktora danışılmalıdır. İshal belirtilerini azaltmak için bazı doğal çözümler uygulanarak tedavi sürecine katkıda bulunulabilir. İshal doğal çözümlere rağmen devam ediyorsa ya da ateş ile birlikte şiddetleniyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Bebeklerde ishal nasıl kesilir?

– Bebeklerde ishal anne sütü ile azalabilir.

Anne sütü bebekler için en iyi ishal ilaçlarından biridir. Anne sütü ishalle mücadeleyi güçlendirirken sıvı kaybının da önüne geçer.

– Beyaz üzüm suyu

Beyaz üzüm suyu, kuru erik suyu, armut suyu ve elma suyu ishali durdurmada etkili olabilir. Beyaz üzüm suyu yerine eczanelerden alınan oral elektrolit çözümleri de oldukça etkili olmaktadır.

– İshal için probiyotik

Probiyotikler ishal olan bebekler için en rahatlatıcı ev ilaçlarıdır. Probiyotikler ishalin süresini kısaltırken sıvı kaybını da engellemeye yardımcı olur.

– Yumuşak gıdalar

Mülayim ve yumuşak gıdalar bebeğin beslenme düzenine eklenmelidir. Özellikle pirinç, tahıl, elma, muz ve haşlanmış patates gibi yumuşak gıdalar verilmesi gerekir. Bu gıdalar ishal şiddetini azaltabilir. Özellikle şişe sütten kaçınılmalıdır. Süt, lifli yiyecekler, çok fazla şekerli gıdalar ve bezelye ishali artırabilir.
İshal bebeklerde ve çocuklarda karın ağrısına neden olabilir. İshale neden olan şey genellikle virüs ya da bakterilerdir. İshal sıvı kaybına da neden olur. Dehidratasyon ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle ishal olan çocuklarda şu adımlar izlenebilir:

Çoçuklarda ishal nasıl kesilir?

Adım 1

Çocuğun yüksek miktarda sıvı tüketmesi sağlanmalıdır. Bol bol su, sporcu içecekleri verilerek sıvı kaybı önlenebilir. Sıvı alımları gün içinde sık sık ve küçük yudumlar şeklinde yapılmalıdır. Gazlı içeceklerden ve narenciye sularından kaçınılmalıdır.

Adım 2

Çocuğun altı temizlenirken ıslak mendil kullanılabilir. Bu bağırsak hareketi sonra rektum bölgesinde bulunan bakterileri temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca çocuğun elleri ve ağız bölgesi sık sık sabunlu su ile dezenfekte edilmelidir.

Adım 3

Bebek bezi ishal durumlarında havasızlığa neden olarak çocukta döküntülere ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle deri döküntüleri oluşmaması için talk pudra kullanılabilir. Deri döküntüsü varsa merhem ya da krem kullanılmalıdır. Krem bebek bezine de uygulanabilir. Eğer çocukta ishal sonra hemoroid gelişirse tedavi hakkında doktora danışılmalıdır.

Adım 4

Çocuk yumuşak gıdalar ile beslenmelidir. Sindirimi kolay olan bu gıdalar midenin rahatlamasını sağlar. Özellikle muz, elma sosu, pirinç ve ekmek tercih edilebilir. İshal en az 24 saat sonra hafiflemeye başlar. İshal bittikten sonra bir iki gün yağlı ve baharatlı, kızarmış gıdalarda kaçınmak gerekir.

Adım 5

Sıcak su şişesi veya sıcak su torbası 20 dakika boyunca karın bölgesine uygulanabilir. Bu yöntem midenin rahatlamasını sağlar. Sıcak bir banyo da ishalden kaynaklanan mide ağrılarını ve krampları geçirebilir.

– Uyarılar

Bebek ishal olursa bu çözümler uygulanabilir. Ancak ishal en çok 24 saat sürer. Eğer 1 günden fazla sürdüyse, dışkıda kan görülürse ya da dışkı rengi çok koyu ise ve çocukta kusma gibi belirtiler varsa mutlaka doktora danışılmalıdır. İshal sıvı kaybı yaratır. Bu nedenle çocukta gözlerde batma hissi, azaltılmış idrar çıkışı, koyu idrar, ağız kuruluğu veya aşırı susuzluk varsa sağlık uzmanına danışmakta fayda olacaktır.

İhtiyacınız olacak şeyler

– Su
– Spor içecekleri
– Islak mendil
– Vitamin A ve D içeren merhemler veya bebek bezi kremi
– Muz
– Pirinç
– Elma püresi
– Kızarmış ekmek
– Sıcak su torbası

Yorum Yaz