Baş Dönmesine Ne İyi Geliyor: Mide Bulantısı için Bitkisel Çaylar

Bitkisel Çözümler kategorisine 19 Ocak, 2015 tarihinde eklendi, 5.804 defa okundu

Baş Dönmesine Ne İyi Geliyor: Mide Bulantısı için Bitkisel Çaylar

baş dönmesine ne iyi geliyor

baş dönmesine ne iyi geliyor

Bulantı ve baş dönmesi gibi sağlık sorunlarında genellikle tıbbi ilaçlara başvurulur. Ancak bu sorunları gidermek için etkili olan bitkisel çözümler vardır. Bitkisel çaylar mide bulantısını yatıştırırken baş dönmesinin de hafiflemesini sağlar. Bu çaylar arasında en sık kullanılanlar nane ve zencefil çayıdır.

– Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Bazı bitki çayları mide ekşimesi ve mide bulantısı için oldukça etkilidir. Zencefil çayı yapılırken zencefil kökleri kıyılır ve toz haline getirilir. Zencefil tozu kaynar suda 5 ila 10 dakika kadar demlenebilir. Hazır satılan zencefil çayları da tercih edilebilir. Nane çayı da taze nane yapraklarından yapıldığında oldukça etkilidir. Nane çayı da hazır olarak satın alınabilir. Zencefil çayı da nane çayı da mide bulantısını kısa sürede yatıştırır.

-Zencefil ve Nane Çayı Baş Dönmesi ve Mide Bulantısına İyi Gelir Mi?

Zencefil çayı, baş dönmesi ve mide bulantısı için son derece etkili olabilir. Ancak zencefil bağırsakların dinlendirilmesi için de kullanılmaktadır. Yol tutmasından kaynaklanan mide bulantısı için özellikle nane çayı kullanılmalıdır. Nane çayı mide için mentol içeriği ile aynı zamanda anestezik etki yaratır.

Bitkisel çay ve çözümler mide bulantısı ve baş dönmesi için tarih boyunca kullanılmaktadır. Nane bitki eski zamanlardan beri Roma, Mısır ve Yunanistan’da pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sindirim sistemi için de yararlı bir bitki olan nane 2 bin yıldır mide bulantısı tedavisinde kullanılmaktadır. Dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında bulunan zencefil ise Doğu kültürlerinde, Çin ve Hindistan gibi kültürlerde de kullanılmaktadır.

– Gingko Biloba bitkisi

Gingko biloba bitkisi belki de bilinen en iyi baş dönmesi ilacıdır. Alzheimer ile ilgili hafıza kaybı ilerlemesini yavaşlatmak için de kullanılan bu bitki baş dönmesi ve irtifa hastalığında da etkili olabilir. Doğal Standart Araştırma Birliğine göre gingko biloba bitkisi baş dönmesinin yanı sıra mide bulantısı ve kusmayı da önlemektedir. Takviye şeklinde alınacak ise günde 60 ila 240 mg arasında alınması gerekmektedir.

– Baş Dönmesine ve Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Oregon tabanlı geleneksel tıp enstitüsü; baş dönmesi, Meniere hastalığı ve vertigoya neden olan iç kulak bozukluğu olan kişilerde özellikle bitkisel tedavilerin işe yaradığını savunmaktadırlar. Wuling San denilen bir formül, ile baş dönmesi engellenebilir. Bu karışım tarçın, hoelen, alisma ve polyporus gibi bitkilerden oluşmaktadır. Karışıma zencefil de eklenebilir. Zencefil tek başına da mide bulantısı ve baş dönmesi gibi sorunlara iyi gelen bir bitki olduğu için karışımın etkisini artıracaktır. Karılımın günde en çok 2 bardak tüketilmesi önerilir. Uzun süre kullanılmaması gerekir.

– Uyarılar

Baş dönmesi ve mide bulantısı için kullanılan bitkisel tedaviler ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu nedenle kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Ayrıca bazı kişilerde bitkisel çözmelere bağlı olarak alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Özellikle zencefil peptik ülser hastalarında kullanılmamalıdır. Midedeki yaraların daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Nane kullanımlarında alerjik tepkimelere sıkça rastlanmaktadır. Mentol zehirlenmesine de neden olabilen nane dikkatle kullanılmalıdır. Çok fazla nane çayı tüketilmesi ağızda yaralara ya da boğaz yanmalarına neden olabilir. Alerjik reaksiyonlara karşı önlem olması açısından bitkisel çözümler kullanılmadan önce doktora danışılması ve alerjik testler yapılması önerilir. Mide bulantısı ve baş dönmesi çoğu zaman ciddi bir sağlık sorunu değildir. Ancak bazı hastalıkların belirtileri olabilir. Uzun süren ya da kronikleşen baş dönmesi ve mide bulantısı durumlarında başka bir hastalıktan şüphe edilebilir. Şiddetli ve sık sık oluşan rahatsızlık durumlarında en yakın sağlık ocağına başvurulmalıdır.

Yorum Yaz