Baş Dönmesine Ne İyi Gelir: Baş Dönmesi İçin Bitkisel Çözüm ve İyi Gelen Bitkiler

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 21 Şubat, 2015 tarihinde eklendi, 51.441 defa okundu

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir: Baş Dönmesi İçin Bitkisel Çözüm ve İyi Gelen Bitkiler

baş dönmesine bitkisel çözüm vertigo

baş dönmesine bitkisel çözüm vertigo

Baş dönmesinin birçok faktörü olabilir. Çeşitli hastalıklar etkenli baş dönmeleri olabileceği gibi anlık olarak vücut dengelerinin bozulması ile de baş dönmeleri gözlemlenebilir. Bu baş dönmeleri genel olarak kısa süreli ya da anlık olmaktadır ve çok sık gözlemlenmez. Eğer uzun süreli ve sık baş ağrıları gözlemleniyorsa acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Baş dönmesi için baş dönmesine neden olan etkenlerin tespit edilerek bunların tedavi edilmesi gerekmektedir. Diğer yandan da baş dönmesine iyi gelen bitkiler, bitkisel çözümler ve doğal tedavi yollarından azami ölçüde faydalanmayı tavsiye ediyoruz. Baş dönmesi bazı durumlarda ciddi bir takım hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Bu noktada kronik baş dönmesi şikayetlerini önemseyip bir uzman doktora muayene olmanızda fayda vardır.

Baş ağrısına neden olabilecek baş ağrısının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
– Beyne yetersiz kan ulaşması sonucu baş tarafına giden damarlarda oluşan şiddetli basınç
– Görme kaybı ve görme bozuklukları
– Anemi hastalığı
– Migren hastalığı
– Dış ve iç kulak hastalıkları
– Antikonvülzanlar ve sakinleştirici gibi ağır ilaçların sinir sistemi üzerinde yarattığı bozulmalar
– Grip, düşük kan şekeri düzeyi, soğuk algınlığı ve bazı alerjik reaksiyonlar
– Dehidrasyon
– Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilecek bir iç kanama
– Kafa yaralanmaları

Baş ağrısının gözlemlenebilecek belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
– Günlük hayatta karşılaşılan birçok etken nedeni ile oluşan stres
– Duygu bozukluğu (baş dönmesi)
– Vücutta oluşan denge bozukluğu
– Gözdeki bozukluklar ve hastalıklar
– Mide bulantısı
– Kusma
– Göğüs ağrısı
– Boyun kaslarındaki sertleşme
– Nefes darlığı
– Bacaklarda güçsüzlük

Baş dönmesi için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Su

Su, baş dönmesi kurtulmak için tüketilebilecek temel unsurlardan biridir. Dehidrasyon baş dönmesinin en önemli belirtilerden biridir ve bu nedenle dehidrasyonun önüne geçmek gerekmektedir. Bu da bol su içerek sağlanır.

2. Baş Ağrısına Zencefil Kürü

Zencefil genel olarak içerdiği teskin edici ve yatıştırıcı bitkisel enzimler nedeniyle uyuşturma kabiliyeti olan etken madde içeren ilaçların yol açtığı baş dönmesine karşı yararlıdır. Çalışmalar zencefilin uyuşturucu sorunu karşısında etkili sonuçlar doğurduğunu kanıtlamıştır. Ham zencefil çiğnemek ya da zencefil çayı şeklinde tüketmek bu sorunun tedavisi için yeterli olacaktır. Bu tedavi ile kan dolaşım hızı arttırılarak baş dönmesinden kurtulmak mümkündür. Uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için bitkisel çözüm kürü arayanlara da zencefil kürü yapmalarını öneriyoruz.

3. Nefes almak

Baş ağrısına neden olabilecek bir başka neden ise kan dolaşımı hızıdır. Kan dolaşımının yavaşlaması ya da gereğinden daha hızlı olması damarlarda baskı oluşmasına ve baş ağrısına sahip olunmasına neden olabilir. Bu durumda kan dolaşımı normale döndürülmesi gerekmektedir. Kan dolaşımını normale döndürebilecek en iyi yöntem ise derin nefes almaktır. Düzenli olarak yapılan derin nefes alma egzersizleri baş ağrılarından kurtulmak için ideal bir yöntemdir.

4. Hint Bektaşi üzümü ve kişniş tohumu

Her iki malzemenin de birlikte kullanılması baş dönmesi için müthiş bir bitkisel çözüm olarak bilinmektedir. Hint Bektaşi üzümü zengin bir A vitamini ve D vitamini deposu olan bir besindir. Bu besinle beraber kişniş tohumunun hamur haline getirilerek kullanılması gerekmektedir. 2 tatlı kaşığı kişniş tohumu ve bir bardak suyun içerisine eklenerek iyice karıştırılır. Karışım bir gece boyunca bekletilir. Ertesi sabah kişniş tohumlarının içerisine Hint Bektaşi üzümleri de eklenerek hamur haline gelene kadar iyice ezilerek yoğurulur. Mevcut baş dönmesi tedavi edecek ve nedenleri ve belirtileri baş dönmesi, gelecekte önleyecektir.

5. Badem ve kabak çekirdeği

Baş dönmesine karşı uzun süreli bir tedavi istiyorsanız, bu çok iyi bir çözümdür. 3 çorba kaşığı buğday ile birlikte 12 badem ve 3 4 adet kabak çekirdeği temin edilir. Bu malzemeler karışık bir şekilde bir kase suyun içerisine konur ve gece boyunca bu suda ıslanması beklenir. Ertesi gün bu malzemeler ezilerek hamur haline getirilir ve içerisine bir çay kaşığı karanfil tozu karıştırılarak iyice yoğrulur. Karışım hamur halini aldıktan sonra 2 su bardağı sütün içerisine konarak iyice karıştırılır. Küçük bir tatlılık eklenmesi için içerisine bir çay kaşığı bal da eklenerek iyice karıştırılabilir.

6. Konsantrasyon

Baş dönmesi vücuttaki bazı dengelerin bozulmuş olduğuna işaret edebilir. Bu yüzden baş dönmesi ile beraber mide bulantısı, kusma ve benzeri durumlar da yaşanabilir. Bu durumda baş dönmesinden kurtulmak için hareketsiz nesnelere odaklanılması yardımcı olabilir. Bu işlemin daha etkili olabilmesi için dik bir şekilde oturarak arkaya yaslanmak gerekmektedir. Bu şekilde sabit bir nesneye odaklanıldığında baş dönmesinden kurtulmak mümkündür.

7. Limon

Baş dönmesi için en iyi bilinen ve en güvenilir ev çarelerinden biri limon suyudur. Diğer ilaçlara ve doğal tedavi yöntemlerine kıyasla oldukça basit, etkili ve hızlı bir şekilde vücuttaki glikoz düzeyini arttırır. Bu da baş dönmesinin nedenlerin biri olan kan dolaşımını düzene sokar. Sadece bir bardak suya yarım limon sıkılır ve ardından içerisine 1 tatlı kaşığı bal eklenerek iyice karıştırılır ve içilir.

8. Fesleğen

Fesleğen, eski bir ev ilacıdır ve cilt sağlığı gibi birçok bölgenin sağlığının korunmasında etkili bir kür olarak kullanılır. 3 4 adet fesleğen yaprağı bir bardak sütün içerisine konur ve bir süre boyunca süt kaynatılır. Bu karışım her gece yatmadan önce içilir. Bu tedavi ile çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilecek baş dönmesi durumundan kurtulmak mümkündür.

9. Sarımsak

Sarımsak daha çok beslenme planına dahil edilerek kullanılır. Bunun dışında ezilmiş sarımsak dişleri bir bardak suyun içerisinde 3 4 adet karanfil yaprağı ile beraber kaynatılır. Kaynadıktan sonra 5 dakika kadar demlenmesine izin verilir. Ardından karışımın biraz ılınmasını beklenir ve tüketilir. Bu karışım kan dolaşımı üzerinde çeşitli etkiler sağlayarak baş dönmesinin engellenmesine yardımcı olur.

10. Kereviz suyu

Düşük kan basıncından dolayı gözlemlenen bir baş dönmesi mevcut ise taze kereviz suyu içerek tedavinin önlenmesi mümkündür.

11. Elma sirkesi ve bal

2 tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı elma sirkesi soğuk ya da sıcak su içerisinde iyice karıştırılır. Bu karışım günde 3 kez içilir. Karışım kan basıncının düzenlenmesini sağlayarak baş dönmesi belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olur.

12. Demir takviyesi

Ispanak, Kuru fasulye, mercimek, pişmiş soya fasulyesi ve blackstrap pekmez gibi besinler ile vücudun demir minerali seviyesi arttırılır. Tüm bu zengin demir içeriğini mevcut bulunduran besinlerin tüketimi ile kansızlık ve baş dönmesi riskinin azaltılması sağlanır. Bunun yerine genel sağlık merkezlerinden demir minerali kapsülleri de temin edilerek kullanılabilir. Bu kapsüllerin kullanımının doktor kontrolünde yapılmasının faydası vardır.

Baş dönmesini durdurmak için alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilir:
– Beslenme alışkanlıklarının sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve kolesterol seviyesi düşük olan beslenme planları uygulanmalıdır. Ayrıca, yemek yenilen zamanın vücudun çalışmasına uygun zamanlara alınması gerekmektedir. Bu yemek yenilen saatin alışkanlık haline getirilerek zorunlu olmadıkça bu saatin dışında yemek yenmemesi gerekmektedir.
– Bol su ve meyve suları (portakal, limon vb) içilmelidir.
– Yeterli miktarda dinlenmek gerekmektedir.
– Uykusuz olunmaması ya da çok uyunmaması gerekmektedir.

Etiketler : , , , , , , ,

Yorum Yaz

24 Yorum

 • ülküCevapla

  çok teşekkürler. gerçekten işime yaradı

  Eyl 08, 2015 10:06
  • CeydaCevapla

   Hangi tavsiyeyi kullandınız lütfen banada yardım edin 🙂 🙁

   Oca 08, 2016 06:26
 • AsyaCevapla

  Mehabalar.ben yaklaşik iki buçuk yildir depresyon ilaci kullaniyorum bu ilaç bende bagimlilik yapmiş yani almazsam şiddetli baş dönmesi yapiyor hayatim tamanen kabusa donuşuyor.lutfen nasil kurtulabilirim yardimm

  Oca 07, 2016 22:35
  • adminCevapla

   hangi ilaçtan bahsediyorsunuz Asya hanım. ilaç ismi verir misiniz?

   Oca 10, 2016 12:07
  • DavutCevapla

   Asya hanım merhaba depresyon ve panikataktan kurtulmak istiyosan allahın izni ile sarıkantoron bitkisini kullan bana da dua edeceksin

   Şub 14, 2016 16:07
   • vahdetCevapla

    Davut kardeşimiz kesinlikle haklı arkadaşlar depresyon ilacı yerine kurutulmuş sarı kantoron bitkisini kullanın doğal antidpresan

    Eyl 26, 2016 09:56
 • aliCevapla

  mrb ben 24 yasndayım ve son 4 gündür sürekli yolada sarhoşumsu vaziyette yürüyorum sanki yollar ayğımın altında kayıyo rbasım dönüyo neslneler hareket ediyomus gibi oluyom .devamlı yatmak istiyom sabitlediğim zaman kafamı geçiyo ama basımı sağa sola cevirdimmi dönüyorum.kbb gittim ilaç verdi 14 gün sonra gel dedi korkuom acaba aynı sorundan yasyan hastalarvarmı yardımcı olursanız sevinirm

  Şub 16, 2016 09:15
  • ayşeCevapla

   bende 1 haftadır aynı sorunu yaşıyorum ve bende çok korkuyorum pazartesi doktora gidecem kbb ye 2 gündür acil de alıyom soluğu.. inşallah iyi oluruz ya ..

   Mar 18, 2016 20:29
   • YelizCevapla

    Merhaba,oncelikle çok çok gecmis olsun umarım büyük bir rahatsızlık degildir. bende de aynı sorun bugün aksam üzeri başladı ve gecmek bilmiyo kimildadikca donuyor başım gözümu kapasamda gecmiyor. Sizin ne zamandır oluyodu ve ne sonuç aldınız?

    Nis 12, 2016 19:59
 • TugbaCevapla

  Hem basım donuyor hemde madem bulanıyor buna ne İyİ gelir

  Şub 27, 2016 14:57
  • AhmetCevapla

   portakal ye diyorlar

   Nis 24, 2016 10:46
 • burakCevapla

  bol bol portakal yıyın

  Mar 14, 2016 23:36
 • burakCevapla

  bol portakal yıyın arkadaslar

  Mar 14, 2016 23:36
 • AhmetCevapla

  nefes alın işimi yarıyor ama mide bulantısı gitmiyor

  Nis 24, 2016 10:36
 • AhmetCevapla

  portakal yemek yaparım

  Nis 24, 2016 10:37
 • EsraCevapla

  Benim 8 senedir genellikle durmadan dönüyor. Bazen çok şiddetli şekilde. Oturamiyorum yatamiyorum. Bazen uykudan uyandiracak sekilde cok dönüyor. Rahatsızlığımın ameliyat dışında bir tedavisi yok. Baş dönmesi için yukarıdaki bitkilerden kullanan var mı? Hangisi daha çok etkilidir?

  Haz 22, 2016 22:29
 • cinarCevapla

  Başım sağa sola hareket ile donuyor. Aşağı eyilip dogrulunca dönüyor.ve genelde sol tarafta basınç varmis gibi oluyor. Bildiginiz birsey varmi?

  Ağu 16, 2016 18:19
 • YusufCevapla

  Merhabalarlar ablalarım abilerim. Yaşım 15 belki içinizden bu çocuk ne anlar ki diyeceksiniz ama öyle değil. 3 senedir süren ve şiddetli olan baş dönmesini nasıl hafiflettiğimi söylemek istiyorum. İlk önce sakin olun baş dönmesi asla öldürmez hemen bir yere oturun güzel şeyler düşünün örnek olarak ben arabaları çok severim arabaları düşünürüm hafifler veya azalır şuan yazarken bile dönüyor gitmediğimiz hastane kalmadı neyse sakin kalın güzel şeyler düşünün ve herhangi bir sure okuyun geçicektir %100. Rabbim herkese şifa versin. Lütfen sorularınız olursa sorun babam psikolog yardımcı oluruz inşaAllah

  Eki 27, 2016 18:40
 • SelahattinCevapla

  Bendede aynı sorunlar var baş dönmesi mide bulantısı galiba kesin tedavisi yok size tavsiyem arkadaşlar ani hareketlerden kaçının başınızı hızlı hareket ettirmeyin benim ilacım sarmısak sabah 1 diş sarmısaı bıçakla uzunlamasına kesin hap gibi bir bardak suyla çiğnemeden yutun akşamda aynısını tekrarlayın gerçekten işe yarıyor hepinize geçmiş olsun

  Ara 21, 2016 14:32
 • muratCevapla

  arkadaslar cok etki ediyormu🤔🤔

  cok basım donuyır😔😔

  bu arada ben murat 38 yasındayım🎖👨🏻👨🏻

  Tem 30, 2017 22:23
 • muratCevapla

  arkadaslar ise yarıyormu

  Tem 30, 2017 22:25
 • YaseminCevapla

  Selam arkadaşlar bana yardim edin benim başim cok dönuyor bayilįyorum doktora gittim sinir sitres diyor ama sinir sitresim yok şukur bulamiyorlar sinir sitres diyorlar başdönmesin ne gecirir 2 senedir yaşiyom şuan cok vazlalaşdi ne yapa bilirim

  Eki 24, 2017 12:12
 • sabriCevapla

  bende bas dönmesi yasıyorum4 degişik kkb e gittim sonuc yok ve nurolajiye gittim deprosyon hapı verdi kullan rahat edersin dedi ve daha sonra endokronıye gittim aç karnıma kan verdim 20 gün sonra sonuçlar çıktı temiz çıktı yanlız b12 eksikliği bana düşük dedi ve iğnesini verdi haftada bir kullanıyorum ama bas dönmem halen var uykuda aypıyor bu konuda beni hastalıktan kurtarırsanız sevinirim saygılar cevap

  Kas 07, 2017 12:45
 • BahtiyerCevapla

  Selam arkadaşlar benimde başim cok dönuyor dışari neye cikamiyom kulak bugaz gitdim bir şey cikmadi norolojiye gitdim orda bir şey cikmadi sinir sitres diyorlar sinir sitresim de yok denemedim hic bir bittki ilac kalmadi başim dönuyor bir de sarim sag denicam inşallah samir sagak işe yara döngunlu durdur hepinize Allahin şafi isminin hurmetine rabim bu baş döngunlunden kurtarsin şifamizi versin inşallah

  Ara 23, 2017 19:57