Baş Dönmesi Neden Olur: Baş Dönmesinin Nedenleri

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 2.854 defa okundu

Baş Dönmesi Neden Olur: Baş Dönmesinin Nedenleri

baş dönmesinin nedenleri

baş dönmesinin nedenleri

Baş dönmesinin nedenleri neler olabilir?

Baş dönmesi dengeyi bozan bir durumdur. Duyu organlarını; özellikle gözleri ve kulağı etkiler. Bayılmaya neden olabilir. Baş dönmesi başlı başına bir hastalık değildir ama başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Baş dönmesi ve dengesizliğe neden olurken genellikle denge kaybı gibi belirtiler ile karakterizedir. Çok yaygın olarak görülebilen bir durum olan baş dönmesi genellikle ciddi bir durum değildir. Fakat baş dönmesi mide bulantısı durumu tekrarlayan nöbetler şeklinde gerçekleşiyorsa tıbbi yardım almak gerekebilir. Ani baş dönmesi bir kafa travması sonucunda oluşabilirken; baş ağrısı, boyun ağrısı, bulanık görme, işitme kaybı, motor yetenek kaybı, bilinç kaybı veya göğüs ağrısı gibi belirtiler duruma eşlik edebilir. Bu tür durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır çünkü durum ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Baş dönmesi sebepleri:

Baş dönmesinin en sık karşılaşılan nedenleri arasında iç kulak hastalıkları, ilaçlar ve alkol vardır. İç kulakta denge problemi oluştuğunda baş dönmesi oluşabilir. Baş dönmesi ile ilgili vakalarda görülen ek sık neden başlangıç vertigo hastalığıdır. Bu hastalıkta kişi duruş pozisyonunu değiştirdiğinde kısa süreli baş dönmesi yaşar. Ayrıca baş dönmesine Meniere hastalığı (kulakta sıvı birikmesi), migren ya da akustik nöroma ve iç kulağı beyne bağlayan sinirlerde büyüme de neden olabilir. Çok nadir de olsa vertigo; kalp krizi, beyin kanaması, multipl skleroz veya başka bir nörolojik bozukluk nedeni ile oluşabilir.

Baş dönmesi neden kaynaklanır:

– Tansiyon (tansiyonda ani düşüşler yaşanması)

– Kalp kası hastalığı

– Kan kaybı

– Nörolojik koşulları

– İlaçların yan etkisi

– Anksiyete bozuklukları

– Anemi (kanda düşük miktarda demir)

– Hipoglisemi (düşük kan şekeri)

– Kulak enfeksiyonu

– Dehidrasyon (sıvı kaybı)

– Güneş çarpması

– Aşırı egzersiz

– Güneş çarpması

Baş dönmesinin belirtileri nelerdir?

– Yoğun baş dönmesi

– Vertigo

– Değişkenlik

– Denge kaybı

– Yüzüyormuş hissi

– Ağır sersemlik hali

– Boşluğa düşme hissi

Bazen baş dönmesi mide bulantısına, kusmaya ya da bilinç kaybına neden olabilir.

Baş donmesi mide bulantısı neden olur?

Doktor, baş dönmesi ve onun altında yatan nedenleri anlamak için önce fiziksel bir muayene yapar. Hastaya baş dönmesinin nasıl oluştuğu, ne kadar sürdüğü ve hareket edildiğinde oluşup oluşmadığını soracaktır. Ayrıca hastanın göz ve kulakları da muayene edilir. Şüphelere bağlı olarak bir tomografi veya MR tavsiye edilebilir.

Baş dönmesi nasıl geçer?

Baş dönmesi tedavisi baş dönmesine neden olan duruma göre değişiklik gösterebilir. Çoğu zaman, evde tedavi yöntemleri uygulanarak yaşam tarzında bazı değişiklikler ile baş dönmesi sorunu ortadan kaldırılır. İç kulak sorunlarından kaynaklanan baş dönmesi durumlarında ilaç tedavisi ile birlikte egzersiz verilebilir. Migren ilaçları ve migren tetikleyicilerini önlemek baş dönmesinin giderilmesine yardımcı olabilir. İlaçlar anksiyete bozuklukları için de sık sık kullanılır. Baş dönmesi aşırı egzersiz, ısı veya dehidratasyon nedeniyle oluştuysa bol sıvı alınması gerekmektedir. Alkol, kafein ve tütün gibi baş dönmesine neden olan maddelerde kaçınılması da önerilebilir.

Baş dönmesi genelde kendi kendine geçer. Kronikleştiği durumlarda ise mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak nadir durumlarda, baş dönmesi daha ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir. Baş dönmesi, bayılma gibi ciddi komplikasyonlara veya aşırı denge kaybına neden oluyorsa tehlikeli bir durum oluşabilir. Bu gibi durumlarda baş dönmesi tedavisi için hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Sağlık kuruluşuna giderken hastanın araba kullanmaması daha iyi olacaktır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Hülya özyetişCevapla

    Slm öncelikle benim 2 haftadır baş dönmesi mide bulantısı ve aşiri telemem var bunun için 4 gün hastanede acilde yatin ama geçmedi şu baş dönmem gözümü acilde açıyom artık dayanacak gücüm kalmadı hayattan zevk almıyorum bana bu konuda yardımcı 😥

    Eyl 23, 2017 19:12