Baş Ağrısına Ne İyi Gelir: Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 714 defa okundu

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir: Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

baş ağrısı nasıl geçer

baş ağrısı için bitkisel çözümler

Baş ağrısı neden olur?

Baş ağrısı sık görülen bir sorundur. Nadir de olsa ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Ancak genellikle stres ya da gerginlik nedeni ile oluşur. Bazı durumlarda migren ya da küme baş ağrısı kronikleşebilir. Baş ağrısını gidermek için genellikle ağrı kesici ilaçlar verilir. Bu ilaç tedavilerinin yanı sıra bazı bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir.

Baş ağrısı nasıl geçer: Baş ağrısına bitkisel çözüm

1. Kırmızıbiber

Kırmızıbiber baş ağrısını hafifletmek için kullanılan bitkisel bir çözümdür. Aynı zamanda iltihabın azalmasına yardımcı olur. Capsaicin isimli bir bileşen içeren kırmızıbiber burun pasajları içerisindeki tıkanıklığın giderilmesi için de kullanılabilir.

İhtiyacınız olanlar:
– Yarım çay kaşığı kırmızı toz biber
– Yarım bardak sıcak su
– Temizleme bezi
Yarım çay kaşığı kırmızı toz biber yarım bardak sıcak su ile karıştırılır. Bu bez alın bölgesine uygulanır. 5 ya da 10 dakika ciltte bekletilir ardından temizleme bezi ile iyice temizlenir.

2. Baş ağrısı için badem

Baş ağrısını hafifletmek için kullanılan bir diğer çözüm bademdir. Özellikle gerilim tipi baş ağrısı için oldukça etkili bir çözümdür. İçerisindeki salicin denilen madde ile ağrı kesici özellik gösterir. Ağrı başladığında bir avuç badem ya da fındık tüketilebilir.

Not: Badem her baş ağrısında kullanılmaz. Migren tipi baş ağrısında bir tetikleyici olarak ağrının artmasına neden olabilir.

3. Baş ağrısına iyi gelen bitki: Gümüş düğme bitkisi

Baş ağrısı; özellikle migren için kullanılan bir diğer bitki de gümüş düğme bitkisidir. Bu bitki papatya ailesi üyesidir ve baş içerisindeki damarların genişlemesini, sinirler üzerindeki baskının azalmasını sağlar. Ayrıca gümüş düğme bitkisi gerilimi azaltır ve inflamasyonun giderilmesini sağlar.
İhtiyacınız olanlar:
– 1 çay kaşığı kurutulmuş gümüş düğme bitkisi çiçeği
– 1 bardak kaynar su
1 bardak kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı kurutulmuş gümüş düğme bitkisi çiçeği eklenir. 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve ardından süzülür. Günde yarım bardak içilmesi tavsiye edilir.

4. Baş ağrısına elma sirkesi

Elma sirkesi cilt sağlığı için yararlı olmasının yanı sıra baş ağrısı tedavisinde de kullanılabilir. Saman nezlesi ve diğer hastalıkların tedavisinde kullanılan elma sirkesi baş ağrısına karşı buhar uygulaması olarak kullanılabilir.

İhtiyacınız olanlar:
– Çeyrek fincan elma sirkesi
– 3 su bardağı kaynar su
– 1 bardak soğuk su

Yapılışı:
Çeyrek fincan elma sirkesi, büyük bir kaseye dökülür ve içerisine 3 bardak kaynar su eklenir. Buhar çıkışına paralel olarak kase üzerine eğilinir. Kafanın arkasına kaseyi de kapsayacak şekilde havlu yerleştirilir. 5 ya da 10 dakika boyunca sudan çıkan buhar teneffüs edilir. Ardından yüz bölgesi havlu ile kurulanır ve bir bardak soğuk su içilir.

5. Baş ağrısı için nefes egzersizleri

Stres ve gerilim nedeni ile oluşan baş ağrıları için nefes egzersizleri uygulanabilir. Nefes egzersizleri üst sırt, boyun ve omuz kaslarındaki kasılmaların hafiflemesini sağlar ve ağrıyı yatıştırır.
– Yoga yapmak: Yoga kasların gerilip esnemesini sağlayan bir öğretidir. Özellikle kronikleşmiş gerilim tipi baş ağrılarının hafifletilmesinde etkilidir. Düzenli olarak yapıldığından ağrıların oluşmasını engeller.
– Nefes egzersizleri: Şiddetli baş ağrılarında nefes egzersizleri oldukça etkilidir. Derin ve yavaş nefes alınmasına dayanan yöntemler denenebilir. Bu yöntem ile beden ve zihin sakinleşir.

6. Balık yağı baş ağrısı tedavisi

Balık yağı sindirimi geliştirirken aynı zamanda migren ve kalp hastalıkları için de oldukça faydalıdır. Omega 3 yağ asitleri içerdiği için ağrının azalmasına yardımcı olur. İltihabi durumlar, kan pıhtılaşması, düşük kan basıncı ve kalpte aritmi durumlarını azaltmaya yardımcı olur. Sinirler üzerindeki baskıyı azaltır ve baş ağrısını hafifletir.

İhtiyacınız olanlar:
– 1 çorba kaşığı balık yağı
– 1 bardak portakal suyu

Yapılışı:
1 çorba kaşığı balık yağı 1 bardak portakal suyuna eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra içilir.

7. Baş ağrısı soğuk kompres ve sıcak kompres

Baş ağrısı için sıcak ve soğuk kompresler de uygulanabilir. Hem sıcak ve soğuk kompres tedaviler kas, sinir ve kan damarları üzerinde olumlu etkiler yaratır. Baş ağrısında damarları daraltmak ve zonklama ağrı tipini azaltmak için soğuk kompres uygulanır. Gerginlik ve anksiyetenin neden olduğu ağrılarda ise sıcak kompres uygulanabilir.

İhtiyacınız olanlar:
– Soğuk kompres için havluya sarılmış buz küpleri, dondurulmuş sebze paketleri ya da soğuk suya batırılmış temiz bir bez kullanılabilir.
– Sıcak kompres için ise sıcak suya batırılmış bir havlu ya da havluya sarılmış sıcak su torbası kullanılabilir.

Yapılışı:
Öncelikle baş ağrısının hafiflemesi için karanlık ve sessiz bir odada uzanılır. Soğuk ya da sıcak kompres alnın ortasına yerleştirilir. Uygulama enseye de yapılabilir.

8. Sodyum glutamat

Monosodyum glutamat (MSG) olarak da bilinen sodyum glutamat yiyeceklerin lezzetini arttırmak için kullanılan bir maddedir. Glutamik asit, çeşitli gıdalarda kullanılır ve amino asit türetir. MSG içeren bu gıdalar baş ağrısını tetikler. Özellikle migren ağrılarının artmasına neden olabilir. Özellikle işlenmiş et, konserve gıdalar, et çorbası soyalı besinlerden kaçınılmalıdır. Mayalı gıdalar da tüketilmemelidir.

9. Baş ağrısı için zencefil

Prostaglandin sentezler içeren zencefil kökü aynı zamanda lipid (yağ) bileşikler de içerir. Bu içeriği ile inflamasyonu ve baş ağrılarının hafiflemesini sağlar. Aynı zamanda sinir hücrelerini uyarır. Migren hastalarından özellikle tavsiye edilmektedir. Ayrıca mide bulantısını yatıştırır.

İhtiyacınız olanlar:
– Dilimlenmiş zencefil kökü
– 2 bardak su

Yapılışı:
2 su bardağı suya dilimlenmiş zencefil kökü eklenir. 30 dakika kaynatılır. Ardından karışım süzülür ve çay şeklinde tüketilir.

10. Baş ağrısına nane yağı

Baş ağrısı için kullanılan bir diğer çözüm nane yağıdır. Ağrısının hafifletilmesine yardımcı olurken aynı zamanda harika yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Hassas cilde sahip insanların nane yağını biraz zeytinyağı ya da su ile sulandırarak kullanması önerilir.

İhtiyacınız olanlar:
– Nane yağı

Yapılışı:
Nane yağı, çene ve alın üzerine masaj yaparak uygulanır. Uygulama sırasında soğutucu özellik gösterir. Baş ağrısını rahatlatmak için kullanılan en etkili çözümler arasındadır.

11. Baş ağrısına nane yağı?

Çikolatada kafein bulunmaktadır. Baş ağrısını tetikleyen bir madde olan kafeinin az miktarda tüketilmesi önerilir. Bu nedenle çikolata ve kahve tüketimine sınır getirilmelidir.

12. Baş ağrısına iyi gelen gıdalar: B3 kompleksleri

B3 vitamini, niasin olarak da bilinir. İçerisindeki bileşikler sayesinde vasküler baş ağrısını tetikleyebilir. Ancak bazı durumlarda baş ağrısına iyi geldiği de görülmektedir. Bu nedenle eğer B vitamini kullanılıyorsa doktora danışmakta yarar olacaktır.

13. Baş ağrısına su iyi gelirmi: Sıvı tüketimi

Sıvı tüketiminin az olması da baş ağrısına neden olabilir. Günlük olarak 8 ila 10 bardak su tüketilmelidir. Ayrıca kahve, alkol ve şekerli içecekler mümkünse içilmemelidir. Aksi takdirde baş ağrısı tetiklenebilir. Bu tür içecekler yerine gün boyunca yeterli miktarda su, bitkisel çaylar ya da sporcu içecekleri tüketilebilir.

Yorum Yaz