Baş Ağrısı Nasıl Geçer: Baş Ağrısına Doğal Çözümler

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 20 Ocak, 2017 tarihinde eklendi, 371 defa okundu

Baş Ağrısı Nasıl Geçer: Baş Ağrısına Doğal Çözümler

baş ağrısına çözüm

baş ağrısına çözüm

Baş ağrısına ne iyi gelir?

Baş ağrısı oldukça rahatsız edici bir durum iken farklı nedenlerle oluşabilir. En sık karşılaşılan tür gerilim tipi baş ağrısıdır. Diğer baş ağrısı türleri ise küme ve migren gibi türleridir. Bazı durumlarda baş ağrısı mide bulantısı ile aynı anda olabilir. Baş ağrısı kadınlarda adet dönemine yakın görülürken sinüzit hastalarında da görülmektedir. Baş ağrısı tedavisi baş ağrısı türlerine göre değişebilir. Eğer baş ağrısı yaşanılıyorsa en yakın zamanda doktora gidilerek altta yatan neden öğrenilmelidir.

Baş ağrısı tedavisi ve baş ağrısı için ilaç isimleri

Gerilim tipi baş ağrısı için ağrı kesicilerin yanı sıra reçetesiz aspirin, parasetamol ve ibuprofen gibi ilaçlar kullanılabilir. Migren etkilerini de azaltan bu ilaçlar ağrının tam geçmese de hafiflemesini sağlar. Reçeteli ilaçlar ise genelde migren ve küme baş ağrısı için tavsiye edilir. Triptans migren için en etkili ilaçtır. Bu ilaçlar sumatriptan (Imitrex) ve zolmitriptan (Zomig) içerir. Etkin maddeler semptomları azaltır ve ağrıyı önlemek için de kullanılır. Ergotamine içeren ilaçlar kasların daralmasına yardımcı olur. Kan damarlarını daraltır ve migren için kullanılabilir. Yine de ilaçlar konusunda en doğru kararı doktorun verdiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle ilaçlar kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Baş ağrısı için masaj ve davranışsal tedavi

İlaçlar her zaman baş ağrısı tedavisinde gerekli değildir. Özellikle sürekli olmayan ve gerilim sonucu oluşan baş ağrısında ilaç kullanmak gerekmez. Bunun yerine masaj, gevşeme eğitimi, meditasyon, karanlık ve sessiz bir odada uyumak, baş ya da boyun bölgesine sıcak soğuk kompres uygulamak baş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bilişsel davranışçı terapi bazı hastalarda baş ağrısı için yararlı olabilir. Stresle başa çıkmak için konuşma terapileri uygulanabilir. Stres yönetimi teknikleri ile çoğu vakada baş ağrısı sorununun ortadan kalktığı görülmüştür.

Baş ağrısı için yapılabilecekler:

Beslenme şekli baş ağrısına neden olabilir. Özellikle migren olan insanlar bazı gıdalardan etkilenebilir. Bu tür tetikleyici gıdalar yüksek miktarda nitrat içeren kırmızı şarap gıdalardır. Ayrıca kafeinli içecekler de baş ağrısına neden olabilir. Eğer baş ağrısını tetikleyen yiyeceğin ne olduğu konusunda bir karara varılamıyorsa beslenme şekli konusunda not tutulabilir. Bu şekilde ne zaman ne yendiği net bir şekilde görülerek baş ağrısının oluştuğu günler daha net şekilde tespit edilebilir. Baş ağrısının bir nedeni de açlıktır. Bu nedenle düzenli yemek yeme alışkanlığı geliştirilmelidir. Öğün atlamak kan şekerinin düşmesine neden olur ve baş ağrısı oluşmasını tetikler. Özellikle diyet yapan insanlar aç kalmamaya özen göstermelidir. Bir diğer yaşamsal değişiklik ise fiziksel hareketlilik olmalıdır. Eğer baş ağrısına neden olan şey stres ise fiziksel aktiviteler stresi azaltmaya yardımcı olacaktır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre aerobik aktiviteleri özellikle migrene bağlı baş ağrılarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Egzersiz hareketleri ve aerobik yapmadan önce doktora danışmakta fayda olacaktır. Doktor hangi ek tedavi yönetiminin uygulanması gerektiğini söyleyecektir.

Baş ağrısına alternatif çözümler

Bazı kişiler baş ağrısı için alternatif tamamlayıcı tedaviler uygulamaktadırlar. Bu tedavi çeşitleri arasında akupunktur en sık kullanılan türdür. Akupunkturda enerji yolları veya basınç noktaları boyunca ince iğneler kullanılır. Bazı kişiler için oldukça faydası olan bu yöntem ağrının hafiflemesini ve giderek yok olmasını sağlamaktadır. Bunun dışında bazı baş ağrısı için bitkisel çözümler de kullanılabilir. Zencefil en etkili bitkisel yöntemdir. Çay şeklinde tüketilebilir. Ayrıca B2 vitamini ve magnezyum takviyesi alınarak baş ağrısı atakları önlenebilir. Baş ağrısı konusunda sıkıntı yaşanıyorsa ve ağrılar şiddetleniyorsa doğal çözümler yerine hemen bir doktora başvurulmalıdır. Bazı durumlarda baş ağrısına neden olan hastalıklar oldukça ciddi hastalıklar olabilir.

Baş ağrısı için hangi bölüme gidilir?

Baş ağrısı için ilk olarak nöroloji doktoruna gidilmelidir.

Baş ağrısını ne geçirir?

Baş ağrısı için ağrı kesici tedavilerin ve doktor tedavilerinin yanı sıra beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Baş ağrısına iyi gelen meyveler ve baş ağrısına iyi gelen bitki çayları mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

Yorum Yaz