Baş Ağrısı Nasıl Geçer: Baş Ağrısına Doğal Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 24 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 177 defa okundu

Baş Ağrısı Nasıl Geçer: Baş Ağrısına Doğal Çözüm

baş ağrısına doğal çözüm

baş ağrısına doğal çözüm

Baş neden ağrır?

Baş ağrısı, kafa veya üst boyun çevresinde oluşum gösteren ağrıların genel adıdır. Bu rahatsızlık çeşitli bölgelerdeki işlev bozukluğu nedeni ile gerçekleşmektedir. Beynin yüzeyindeki bu bölgeler şu şekilde sıralanabilir:
– Sinirler
– Damarlar
– Omurilik bölgesi
– Sinüsler
– Kulak sinirleri
– Gözleri çevreleyen zar

Buralardaki işlev bozuklukları şişme ve ağrı belirtilerinin oluşum göstermesine neden olur. Hafif zonklama ve yoğun ve sürekli sancılar ile karşılaşılabilir.

Baş ağrısı neden olur?

– Sinüs sorunları
– Migren
– Uzun süre güneşe maruz kalma
– Yorgunluk
– Açlık
– Göz yorgunluğu
– Gerginlik
– Anksiyete
– Gerekenden çok daha düşük bir kiloya sahip olma
– Stres hali
– Fazla miktarda alkol tüketimi (özellikle kırmızı şarap)
– Uyku eksikliği
– Mevsim değişiklikleri
– Besleyici bir beslenme planına sahip olmamak
– Bazı ağır ve keskin bileşenlere sahip kokular
– Bazı saç aksesuarları (dar saç bantları, şapkalar ve benzeri)
– Hormonal değişiklikler
– Sigara kullanımı
– Çok soğuk besinlerin hızlı tüketilmesi
– 10 saat ve daha fazla bir süre boyunca uyumak
– 6 saat ve daha az bir süre boyunca uyumak

Baş ağrısının oluşumu ile gözlemlenebilecek belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

– Kafa genelini etkileyen bir soğuk havaya maruz kalma
– Migren ağrıları (az ve ılımlı bir şekilde başlar ve ardından şiddetlenerek devam eder)
– Zonklama hissi
– Ses ve ışığa karşı olan duyarlılık
– Kusma ve mide bulantısı mide bozuklukları
– Göz kızarıklığı
– İştah kaybı
– Burun tıkanıklığı
– Ateş ve baş dönmesi
– Yoğun bir gün geçirilmemesine rağmen yorgunluk hissinin var olması
– Alın, elmacık kemikleri ve burun kemerinde hissedilen sürekli ağrı durumu

Baş ağrısına ne iyi gelir: Baş ağrısı için bitkisel çözüm:

1. Baş ağrısı için elma

Elma baş ağrısı karşı kullanılabilecek çok etkili bir besindir. Yapılması gereken tek şey her gün bir elma yemektir. En iyi sonucu elde etmek için üzerine biraz tuz da serpilebilir. Bu işlem vücudun asit düzeylerini dengede tutar.

2. Baş ağrısına elma sirkesi

İki çay kaşığı elma sirkesi bir bardak suyun içerisine eklenir ve iyice karıştırılır. Baş ağrın iyileşmek bu karışım tüketilir. Etkili tedavi yöntemlerinden birisidir.

3. Baş ağrısına yeşil çay

Genel sağlığın korunmasını teşvik bir içecek olarak kabul edilen yeşil çay, zengin bir antioksidan kaynağıdır. İçine yarım limon sıkılır ve sıcak bir şekilde içilir. Baş ağrısı tedavisinde kullanılan doğal çözümlerden bir tanesidir.

4. Baş ağrısı için karpuz

Bir çorba kaşığı şeker bir bardak karpuz suyunun içerisine eklenir. İyice karıştırılır ve sonrasında içilir. Bu karışım farklı şekillerde de hazırlanabilir. Bir su bardağı karpuz suyunun içerisine yarım bardak yoğurt, yarım fincan ezilmiş buz, yarım çay kaşığı rendelenmiş zencefil ve bir çay kaşığı bal eklenir. Bu karışımın tüketilmesi de etkili olacaktır. İki yöntem de baş ağrısının tedavi edilmesine yardım almak için uygulanır.

5. Baş ağrısı masajı

Masaj, baş ağrısı için en iyi çözümdür. Geçici de olsa hızlı ve tam bir rahatlama almak için boyun, omuz, baş ve sırt bölgelerine masaj yapılması etkili olacaktır. Baş ağrısının en çok etkilediği yüz kasları ve boyun kaslarına yapılan masajlar damarların ve kasların gevşemesine ve baş ağrısının son bulmasına yardımcı olacaktır.

Not: Masaj başlamadan önce bir bardak su içilmesi çok daha olumlu sonuçlar görülmesini sağlayacaktır.

6. Baş ağrısı dindirme yolları

Baş ağrısına neden olan faktörlerin en yaygın olanı stres ve anksiyete gibi günlük sorunlardır. Bu sorunlar bazı durumlarda ve uygun ortamlarda baş ağrılarına neden olabilir. Bu yüzden çoğu insanın başı sık sık ağrımaktadır. Bunun önüne geçmek için rahatlama faaliyetlerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu teknik bilgiler ile kişi anksiyete ve stresten uzak, huzurlu bir hayata sahip olabilir. Bu durumda baş ağrılarına bir son verilmiş olur.

7. Baş ağrısı sıcak duş

Sıcak su, birçok sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılmaktadır. Baş ağrısı rahatlatmak için de sıcak su ile duş alınması gerekmektedir. Duş veya banyo sırasında sıcak su akışını bir süre boyunca baş, boyun ve ense bölgeleri üzerinde tutmak etkili olacaktır. Bu işlem baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

8. Hidroterapi

Bu terapi, iki dakika boyunca sıcak su ve daha sonra iki dakika soğuk suda durarak uygulanmaktadır. Bu sayede kan akışının da düzenlenmesi sağlanacaktır. İşlem 20 dakika boyunca tekrar ettirilebilir.

9. Baş ağrısına iyi gelen baharatlar

Baş ağrısı sorununa yardım almak için baharatlı yemeklerin tüketilmesi etkili olacaktır. Acı biber ya da baharatlı soslar boğazı yakabilir ancak baş ağrısına iyi gelmektedir. Yemeğin içerisine biraz pul biber ya da cayenne de serpilebilir. Bu baharatlardaki capsaicin adlı madde baş ağrısının tedavisi için etkilidir.

10. Baş ağrısına susam

Migren ağrısı önlemek için susam çok etkili bir besindir. E vitamini açısından zengin olan susam, östrojen düzeylerini normale çevirmeye yardımcı olur. Ayrıca içerisinde bulunan magnezyum baş ağrısına karşı daha güçlü bir etkisi olmasını sağlamaktadır.

11. Baş ağrısı egzersizleri

Baş ağrısı tedavisi için fiziksel egzersizler de etkili bir ilaçla aynı görevi görmektedir. Yoga baş ağrısı da dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa karşı tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. Baş ağrısı için yapılan kürlerle aynı etkiyi göstermektedir.
Vücudun en rahat hissedildiği yere rahatça oturulur. Nefes üzerinde yoğunlaşarak ev nefes alış verişine odaklanarak vücut gevşetilir.
Bunun ardından yapılacak olan 10 dakikalık yürüyüş ya da koşu da vücudun canlanmasına yardımcı olacaktır. Canlanan vücut kendini daha çabuk toparlayacak ve baş ağrısından kurtulmuş olunacaktır.

12. Baş ağrısı için ıspanak salatası

Ispanak baş ağrısı ortadan kaldırılmasına yardımcı olan besinlerden birisidir. Bir tutam ıspanak yaprağı ile salata hazırlanır. Ardından içerisine ¾ su bardağı karpuz suyu, birkaç tane kuru kayısı ve iki yemek kaşığı kıyılmış badem konur. Badem yerine yarım fincan ceviz de konulabilir. Bu salata tüketilirse baş ağrısında hızlı bir iyileşme gözlemlenecektir.

Baş ağrısını önlemenin yolları:

– Stresi azaltmak gerekmektedir.
– Hayat tarzı basitleştirilmeli ve sıkıntılı durumlardan kaçınılmalıdır.
– Yüzme, bisiklet ve yürüyüş gibi aerobik aktiviteler ile pratik yapılmalıdır.
– Sigara kullanımından kaçınılmalıdır.
– Nitrite ve nitrat alımını önlemek gerekmektedir.
– Doğru bir beslenme planına sahip olunmalıdır.
– Olaylara sakin ve olumlu bakılması gerekmektedir.
– Çok az ya da çok fazla uyunmaması gerekmektedir.
– Alkol tüketimi alt seviyede tutulmalıdır.
– Bol bol su içilmelidir.
– Yapay tatlandırıcı ve turşu kullanımı azaltmak ya da kullanmamak.

Yorum Yaz