Balgam Nasıl Geçer: Balgama Doğal Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 20 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 2.223 defa okundu

Balgam Nasıl Geçer: Balgama Doğal Çözüm

balgama kesin çözüm

balgama doğal çözüm

Balgam neden oluşur?

Balgam, soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarında ortaya çıkar. Ciddi bir sağlık problemi değildir ancak tedavi edilmezse balgam bronşiyal tüplerin tahriş olmasına neden olabilir. Balgam sürekli boğaz temizleme ihtiyacı, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı ve ateşe neden olabilir. Balgam; bakteri, virüs veya enfeksiyon üretimini artırırken; inflamatuar hücreler içerir. Soğuk algınlığı, grip ve bronşit gibi enfeksiyonların yanı sıra balgam tahriş edici astım ve saman nezlesi gibi durumlarda da oluşmaktadır. Balgam için bitkisel çözümler denenebilir.

Balgama ne iyi gelir: Balgama bitkisel çözüm

1. Balgam söktürücü buhar uygulaması

Buhar teneffüs edilmesi balgamın çözülmesini sağlayabilir. Nazal pasajlar içindeki tıkanıklığın giderilmesi mukusun balgama dönüşmesini engeller.
– Günde iki kez buhar banyosu yapılabilir. 10 dakika boyunca kapalı banyoda sıcak sudan çıkan buharı teneffüs etmek burun kanalların ve boğazı nemlenmesini saplayacaktır.
– Alternatif olarak, büyük bir kase sıcak kaynar su masaya yerleştirilir. Üzerine eğilerek çıkan buhar teneffüs edilir. Başın arkasına tencereyi de kağşayacak şekilde bir havlu konulur. 10 dakika bu şekilde beklenir. Bu uygulama burun kanalları dahil olmak üzere tüm solunum yolunu rahatlatır.

2. Balgam için tuzlu su

Ilık tuzlu suyla gargara yapmak balgam tedavisi için etkili başka bir yoldur. Sıcak su boğaz yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Tuz ise enfeksiyona neden olan virüslerle birlikte oluşan balgamı da dağıtır.
– Çeyrek çay kaşığı tuz bir bardak ılık su içinde karıştırılır.
– Karışım gargara şeklinde kullanılır.
– Günde birkaç kez işlem tekrarlanır.

3. Limon balgama iyi gelir mi?

Limon, mukus ve balgamı çözmeye yardımcı olur. Ayrıca, antibakteriyel özelliğinin yanı sıra yüksek miktarda C vitamini içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
– İki çay kaşığı limon suyu ve bir çorba kaşığı bal, bir bardak sıcak suya eklenir. Günde en az üç kez tüketilir. Boğazı yatıştırmaya yardımcı olur ve balgam üretimini azaltır.
– Bir dilim limon üzerine biraz tuz ve karabiber serpilir. Limon dilimi emilerek tüketilir. Günde birkaç kez tekrarlanabilir.

4. Zencefil balgam sökermi?

Zencefil doğal bir decongestanttır ve solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Ayrıca antiviral, antibakteriyel ve balgam söktürücü özellikleri ile mevcut tıkanıklıkları açarak daha rahat nefes alınmasını sağlar.
– Bir bardak kaynamış suya bir çorba kaşığı taze zencefil dilimleri eklenir. Bir kaç dakika demlenmesi beklendikten sonra içerisine iki çay kaşığı bal eklenir. Gün boyunca birkaç kez tüketilir.
– Alternatif olarak, ham zencefil dilimleri günde birkaç kez çiğnenebilir ya da yemeklere eklenebilir.

5. Zerdeçal balgam söktürürmü?

Zerdeçal, aşırı mukus üretimine neden olan bakterileri öldürerek balgamı azaltmaya yardımcı güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca, zerdeçal, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
– Bir çay kaşığı zerdeçal, bir bardak sıcak süte eklenir. Sabah aç karna ve yatmadan önce tüketilir.
– Yarım çay kaşığı zerdeçal ile su günde iki veya üç kere tüketilebilir.
– Bir bardak sıcak suya bir çorba kaşığı zerdeçal ve bir tutam tuz eklenir. Günde birkaç defa gargara için kullanılır.

6. Kırmızıbiber

Acı biber burun ve boğazda bulunan mukusun dağılmasına yardımcı olur. Ayrıca göğüs bölgesinde tahriş nedeni ile oluşan ağrıyı da azaltır.
– Çeyrek çay kaşığı kırmızıbiber ve rendelenmiş taze zencefil, bal ve elma sirkesi ile birlikte iki yemek kaşığı suda karıştırılır.
– Bu karışımdan günde 3 kez tüketilebilir.

Not: Kırmızıbiber yemeklerde de bol bol kullanılabilir.

7. Balgam söktürücü bal limon

Bal tahriş olmuş boğazı yatıştırırken oluşan balgamı da dağıtır. Ayrıca antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere de sahiptir.
– Beyaz veya siyah biber tozu bir çorba kaşığı bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Biber ve bal mukoz membranların yatıştırılmasını sağlar.

Yorum Yaz