Balgam Nasıl Atılır: Balgama Bitkisel Çözüm

Genel Saglık Konuları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 483 defa okundu

Balgam Nasıl Atılır: Balgama Bitkisel Çözüm

balgama bitkisel çözüm

balgama bitkisel çözüm

Balgam nelere sebep olur?

Boğazda balgam oluşumu kişiyi rahatsız eder ve ağız kokusu ya da diğer ağız sağlığı sorunlarına yol açabilir. Kronik mukus anomalisi olan balgamın yol açabileceği rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir:

– Postnasal damla
– Alerji
– Asidik reflü
– Sinüzit
– Genel inflamatuar enfeksiyonlara

Balgam neden olur?

Mukusun yapısı tıkanıklık sebebinin tam olarak belirlenmesi için önemli bir adımdır. Konvansiyonel tedavi malzemeleri steroid, asit giderici ve reflü ilaçlarının bileşenlerini içerir. Mukus üzerinde etkiler gösteren ve balgam söktürücü özelliklere sahip olan bitkisel çözümler hep ağız sağlığı hem de vücut sağlığı için ideal tedavilerdir. Ancak yine de alerjik reaksiyon ve diğer hastalıklarla etkileşim risklerine karşı bitkisel tedavileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Balgama ne iyi gelir: Balgam söktürücü bitkiler

Balgamı söken bitki: Göz otu

Botanik bilimindeki adı Euphrasia officinalis olan göz otu bitkisi bir yıllık bitkidir. Gelişim ve üreme alanı Avrupa’dır. Geleneksel şifacılar tarafından ortaçağdan beri akut ve kronik hastalıkların tedavisi için kullanılan bir bitkidir. İridoid glikosidler, flavonoidler ve antiseptik bileşenler içeren bitkinin sökücü özelliği bulunmaktadır. Balgama iyi gelen bitkiler arasında bu bitki de vardır. Bu özelliği anti-inflamatuar ve antimucus özelliklerinden dolayı gözlemlenebilmektedir. Göz otu bitkisi burun ve boğaz salgılarındaki mukus oranını azaltmak için mukus membran üzerinde homeopatik şekilde çalışır. Bitki uzmanı David Hoffman, göz otunun mukus tabakası ile ilgili sorunlar için mükemmel bir çözüm olduğunu belirtiyor. Anti-enflamatuar ve sıkıştırıcı eylemleri vücuttaki aşırı mukusu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Herbalist Penelope Ody ise araştırmaları sonucunda bu bitkinin mukus alerjisi ya da diğer mukus bozuklukları rahatlatmak için geleneksel Çin tıbbında kullanıldığı bilgisine ulaşmıştır. Akciğer ve dalak rahatsızlıkları balgam birikmesi nedeniyle gözlemlenebilir. Bu yüzden sürekli balgam oluşumu önemsenmelidir. Göz otunun balgam oluşumunun önüne geçildiği etkileri kanıtlanmış olsa da yeteri kadar çalışma olmadığından dolayı doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekmektedir. Var olan hastalıklar, tedaviler ya da bilmediğiniz bir alerjiniz sebebiyle kullanmamanız gerekebilir. Bu yüzden hem sizin sağlığınıza uygun olduğunu hem de doz olarak ne kadar kullanmanız gerektiğini bilebilmeniz için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Balgamı ne söker: Anason

Anason ya da botanik bilimindeki adı ile Pimpinella anisum, Asya mutfağında kullanılan bir aromatik baharattır. Aynı zamanda bu besin geleneksel ilaçların yapımında da kullanılmaktadır.
Ananasın içerisindeki yağının içerdiği maddeler şu şekilde sıralanabilir:
– Coumarins
– Flavonoidler
– Steroller
– Trans-anethole
– Dianethole
– Photoanethole

Bitki uzmanı David Hoffman, anason tohumunun mukusun akarak gitmesine yardım edici özellikler taşıdığını söylemektedir. Tohumlarının ezilmesi ile çıkarılan yağı akciğer ve dalak rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde yardımcı rol üstlendiği gibi aynı zamanda balgam söktürücü özelliği ile de mukus sorununun önüne geçer. Ben Erik van Wyk ve Michael Wink isimli iki uzman ananasın balgam söktürücü etkisini anethole adlı bir maddeden aldığını söylemektedir. Bu madde mukusun akışkanlığını arttırarak bulunduğu yerden kısa bir öksürük durumu ile akıp gitmesini ve mide asidinde yok olmasını sağlamaktadır. Anason, içerisinde barındırdığı bileşenlere alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Alerjiniz olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız ya da anason tüketip sonrasında alerjik belirtiler gösterdiyseniz doktorunuza başvurarak bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Balgama evde çözüm: Çemen otu

Çemen otu boğazdaki yoğun mukus birikimini çözerek boğaz, yutak ve gırtlağın rahatlamasını sağlar.
Çemen otu ya da botanik bilimindeki adıyla Trigonella foenum-graecum, Afrika ve Asya’nın Akdeniz bölgelerinde yerel olarak görülen yıllık bir bitkidir. Soluk sarı renkteki ve dikdörtgen biçimindeki tohumlar tıbbi olarak bir sindirim toniği şeklinde de kullanılır.

Ancak günümüzde genel olarak tedavisinde kullanıldığı hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
– Boğaz ağrısı
– Üst solunum yolu enfeksiyonları
– Anoreksiya
– Mide ülseri
– Şeker hastalığı
– Yüksek kolesterol
– Cinsel iktidarsızlık

Çemen otu steroid saponins, zamk ve alkaloidler maddelerini aktif olarak içerir. Bu maddeler balgam söktürücü ve teskin edici özelliklerin tohumda var olmasını sağlamaktadır. “Şifa için besin reçeteleri” adlı kitapta çemen otu mukus salgılarının azaltılması için önerilir. Çemen otu kalın mukusu gevşetme mantığı ile çalışır; Mukus membranları üzerinde etki göstererek mukusun çözünmesini ve balgamın sökülmesini sağlar. Bu sökülme işlemini kısa süre içerisinde gerçekleştirerek bölgeyi yumuşatır ve tahrişin önüne geçer. Ancak çemen otunun bazı hastalıklar üzerinde yan etkisi bulunduğu için doktorunuza başvurmadan asla kullanmamanız gerekmektedir. Ayrıca hamile kadınlar da doktorlarının kontrolü dışından bu otu tüketmemelidir. Yapılan araştırmalara göre aşırı mukus bazı hastalıkların oluşumunda etkilidir. Bu hastalıkların başlıca olanları bronşit ve burundaki et oluşumudur. Aynı zamanda sürekli burnun tıkanmasına neden olan mukus salgısı sinüzitin de bir belirtisi olabilir. Mukus salgısı olur bütün mukus membranlarda vücut ve otlar, aşırı mukus kaldırmak için otlar “Modern Herbalism sözlüğü” kitabında Simon Mills göre balgam çıkarmak yardımcı, balgam söktürücü özellikleri sahip emin olmalısınız Her zaman zaman bitkisel ilaçlar, aradığınız ise özellikle ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışın.

Balgamı ne çözer: Andız otu

Botanik biliminde Inula helenium adıyla bilinen andız otu, Compositae bitki ailesinin bir üyesidir. Bitkinin kök ve sapları özellikle bronşların mukustan temizlenmesine önemli ölçüde yardım eder. Mukusun rahatsız edici koşullarını yok eder ve güçlü bir balgam söktürücü özellik gösterir. Bu bitki aynı zamanda öksürük ve nezlenin tedavisinde de kullanılır. Hem yazar hem de bitki uzmanı olan David Hoffman’ın “Yeni bütünsel bitkisel” adlı kitabında anlatıldığı gibi; eski zamanlardan beri geleneksel halk tıbbında da kullanılan bir bitkidir. Balgam söktürücü özelliklerinin yanı sıra mukusun akım gitmesini sağlayan bir neme sahiptir ve bu özelliği ile mukuslu bölgenin kurumasına engel olarak balgamı söker, yani bölgenin tahriş olmasını engeller. İçerisindeki temel yağlar ise uyarıcı özellikleri ile mukus üreten hücrelerin işlevselliğini kısıtlar ve mukus üretiminin dengelenmesi sağlanır. Çözülerek söküp atılan mukusun tekrar birikmemesi de bu özellik ile sağlanır. Andız otunun bu etkileri sadece balgam söktürmek için değil aynı zamanda astım hastalarının rahatlaması için de kullanılır. Astım hastalarının genel olarak boğazları dardır. Bir de bu boğazların mukusla dolu olması nefes almayı daha da zor bir hale getirir. Bu durumun önüne geçmek isteyen kişilere de bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır.
Ancak bu bitkinin yan etkileri ve alerjik reaksiyonları oluşabileceği için doktorunuza danışarak almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra hamile kadınlar da doktorlarına başvurmadan asla tedaviyi uygulamamalıdır.

Andız otu tedavisi şu şekilde uygulanmaktadır:
Rendelenmiş 1 çay kaşığı andız otu kökünü bir bardak soğuk su ile ıslatın ve bu karışımı en az sekiz saat kadar bekletin. Ardından karışımı ısıtarak için, hazırladığınız karışımı 3’e bölerek sabah öğle akşam olmak zere günde 3 kez için. Bu tedavi 1 hafta içinde balgam sorununuzun çözülmesinde ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır.

Yorum Yaz