Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler Besinler ve Yiyecekler

Bitkisel Çözümler kategorisine 3 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 560 defa okundu

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler Besinler ve Yiyecekler

bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecek ve içecekler

bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecek ve içecekler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yemeli sorusunun yanıtını merak ediyorsanız bu yazıyı hiç gecikmeden okuyun. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar, vitamin hapları, takviyeler vb ürünler kullanmadan doğal yollardan bağışıklığı güçlendirmek için ne yenmeli nin cevabını bulmuş olacaksınız.

Bağışıklık sistemine, vücudun yabancı işgalcilere karşı savaş açtığı cephe hattı diyebiliriz. Bakteri, virüs ve parazit gibi durumlara karşı bağışık sistemi güçlü olduğunda tüm dokuları ve hücreleri koruyucu bir ağ oluşur. Vücut herhangi bir hastalık durumunda korumaya geçerek beyaz kan hücreleri yani akyuvarlar sayesinde enfeksiyon ile mücadele eder. Dalak bağışıklık sistemi için hayati önem taşımaktadır. Beyaz kan hücrelerini üretir, bakterileri öldürür ve genel bağışıklık sistemini geliştirir. Bağışıklık sisteminde zararlı olarak görülen her durumda vücut yüksek uyarı durumuna geçer. Bağışıklık sisteminde bir şeyler düzgün çalışmıyorsa, hastalıkla mücadele giderek zorlaşır. Çabuk hastalanılır ve ciddi hastalıklara yakalanma riski artar.

Düşük bağışıklık sistemi için ev tedavileri

Doğru beslenme sağlıklı bir bağışıklık sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle bazı besinler mutlaka alınması gerekmektedir.

 

  • Badem yiyin.

 

 

Bağışıklığı güçlendirmek için antioksidan görevi gören E vitamini, vücutta eksik olduğunda sistemde büyük sorunlara neden olabilir. Günlük E vitamini ihtiyacı için bir avuç badem yiyebilirsiniz.

 

  • Çinko açısından zengin besinler tüketin.

 

 

Çinko eksikliği, bağışıklık sistemini oldukça kötü etkiler. Çinko, vücuda bulaşan mikroplara karşı bir katalizör görevi görür ve işgal hücrelerindeki hasara karşı vücut korur. Ayrıca beyaz kan hücresi fonksiyonu için gerekli bir maddedir. Çinko ihtiyacınızı karşılamak için3 gram taze çerez ya da konserve yengeç yiyebilirsiniz.

 

  • Fasulye tüketin.

 

 

Vücudun bağışıklık sistemi için folik aside de ihtiyacı vardır. Ve yeterince tüketilmediğinde timus ve lenf bezleri gibi mikropla savaşan hücrelerin azalmasına neden olabilir. İhtiyacınız olan folik asidi almak için fasulye yiyebilirsiniz.

 

  • Guava meyvesi yiyin.

 

 

Bu lezzetli ve tropikal meyve ile günlük ihtiyacınızdan iki kat daha fazla C vitamini alabilirsiniz. C vitamini, beyaz kan hücrelerine yardımcı olan ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

  • Yoğurt tüketin.

 

 

Yoğurt, bağışıklık sistemi üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir. Beyaz kan hücrelerini güçlendirir ve bağışıklık sisteminin antikor üretmesine yardımcı olur. Bir çalışmaya göre her gün 1 kase yoğurt yiyen insanlar soğuk algınlığı, saman nezlesi ve ishal gibi hastalıklara daha az yakalanıyor. Ayrıca yoğurt kanserle mücadeleye de yardımcı bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

 

  • Ekinezya tüketin.

 

 

Araştırmalar, ekinezyanın vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya çıkarmıştır. Soğuk algınlığı ve grip gibi vücudunuza hızlı giriş yapan mikroplar ve virüsler için vücudun savaşmasına yardımcı olur. 1 ya da 2 kapsül alabilir, tabletler şeklinde günde üç kez kullanabilirsiniz. Ayrıca, kurutulmuş Ekinezya alarak çay yapıp da içebilirsiniz. 1 bardak kaynar suda 1-2 çay kaşığı kurutulmuş ekinezyayı 10-15 dakika bekletip süzdükten sonra günde en fazla 3 fincan içebilirsiniz.

 

  • Havuç tüketin.

 

 

Havuçta da diğer kırmızı, sarı, turuncu ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan beta-karoten gibi bağışıklık sistemini kuvvetlendirici maddeler bulunur. Özellikle timus bezini güçlendiren havuç içerisinde bulunan karoten beyaz kan hücrelerinin üretimi artırır ve enfeksiyonu gidermek için vücuda yardımcı olur.

 

  • Sarımsak yiyin.

 

 

Sarımsak, antibakteriyel ve antiviral özellikleri ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kanser için de koruyucu bir besindir. Yemeklerinizde sarımsak kullanabilir, günde 1 kase sarımsaklı yoğurt tüketebilirsiniz.

 

  • Fazla şeker kullanmayın.

 

 

Şeker, beyaz kan hücrelerinin üretimini yavaşlatabilir. Bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı beyaz kan hücrelerin daha fazla üretilmesi için şekeri olabildiğince minimum seviyelerde tüketmelisiniz.

 

  • Yağ tüketiminize sınır getirin.

 

 

Mısır, aspir ve ay çiçek yağı gibi doymamış yağlar bağışıklık sisteminin verimli çalışmasını engelleyebilir. Bu türdeki yağlar yerine zeytinyağı gibi bitkisel yağlar kullanabilirsiniz.

Mantar tüketin

İçerdiği yoğun protein oranıyla mantarlar eşsiz bir bağışıklık güçlendirici besinlerdir. Özellikle doğal ortamdan toplananları mucizevi gıdalar olarak bilinir. Tabi zehirlenmemek kaydıyla.

Bal yiyin

Bal bağışıklık sistemini ayakta tutan bir hayvansal besindir. Balda onlarca vitamin, mineral ve antioksidan madde bir arada bulunur. Özellikle sigara, stres, alkol gibi bağışıklık sistemi zayıflatıcılarının etkisini en aza indirmek için bal ideal bir bağışıklık güçlendirici yiyecek olarak bilinir.

Yorum Yaz