Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir: Bademcik İltihabı İçin Bitkisel Çözümler

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 3.061 defa okundu

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir: Bademcik İltihabı İçin Bitkisel Çözümler

bademcik iltihabı için bitkisel çözümler

bademcik iltihabı için bitkisel çözümler

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcik iltihabı boğazın her iki tarafında yer alan lenf bezlerinde oluşur. Bademcik iltihabı, çocuklarda çok sık görülür, ama yetişkinler de oluşabilir. Bademcik iltihabı, viral bir enfeksiyon yüzünden veya bazen bademciklerin büyümesi nedeniyle oluşabilir.

Bademcik iltihabı belirtileri:

Bademcik iltihabı belirtileri arasında boğaz ağrısı, ateş, bademciklerde ağrı, yutmada zorluk, burun akıntısı, baş ağrısı, ağız kokusu, öksürme ve hapşırma gibi belirtiler bulunmaktadır. Bademcik iltihabı kulak ağrısı gibi belirtiler de yapabilir.

Bademcik iltihabı bulaşıcı mı?

Bulaşıcı bir hastalık olan bademcik iltihabı çok hızlı bir şekilde bir kişiden diğerine bulaşabilir. Bakteri veya virüs damlacıkları öksürme veya hapşırma yoluyla yayılır. Bademcik iltihabı için birçok ilaç kullanılmaktadır. Ancak, bazı doğal ve bitkisel çözümler de denenebilir.

Bademcik iltihabı nasıl geçer: Bademcik iltihabına bitkisel çözüm

1. Bademcik iltihabı tuzlu su gargara

En iyi ve en yaygın çözüm tuzlu sudur. Bademcik iltihabı için ılık tuzlu suyla gargara yapılabilir. Sıcak su yatıştırıcı bir etki gösterir ve virüs veya bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca tuz iltihabı kurutmaya yardımcı olur.
– Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz karıştırılır.
– Karışım ile gargara yapılır. Kesinlikle yutulmamalıdır.
– Günde birkaç kez uygulanabilir.

2. Bademcik iltihabına limon suyu

Limon anti viral, anti bakteriyel ve anti enflamatuar özellikleri ile enfeksiyonu ve iltihabı yatıştırır. Ayrıca, yüksek C vitamini içeriği ile enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır.
– Bir bardak ılık su, bir limon suyu, bir tutam tuz ve bir çay kaşığı bal karıştırılır. Günde iki kez tüketilebilir.
– Alternatif olarak, bir dilim limon, biraz tuz ve karabiber serpilen limon dilimi yenilebilir. Balgamı sökmeye yardımcı olan bu yöntem ağrıyı da hafifletir. Gün içinde birkaç defa yapılabilir.

3. Fesleğen

Fesleğen, anti viral ve anti enflamatuar özellikleri nedeniyle bademcik iltihabı için etkili bir çözümdür. İyileştirici özellikleri ve sakinleştirici nitelikleri ile şişlik ve ağrı gibi belirtileri azaltır, iyileşme sürecini hızlandırır.
– 10 ila 12 fesleğen yaprağı yarım bardak suya eklenir ve kaynatılır.
– 10 dakika kaynattıktan sonra süzülerek içerisine limon suyu eklenir. İsteğe bağlı olarak bir çay kaşığı bal da eklenebilir.
– İki üç gün boyunca günde 3 kez içilir.

4. Zerdeçal

Zerdeçal güçlü anti enflamatuar ve antiseptik nitelikleri nedeniyle bademcik iltihabı enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Ağrı ve kaşıntı gibi belirtileri hafifletir.
– Bir bardak sıcak su ya da tuzlu suya bir çay kaşığı zerdeçal tozu eklenir. Bu karışım ile günde birkaç kez ve özellikle yatmadan önce gargara yapılır.
– Alternatif olarak, bir bardak ılık süt içine bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir tutam karabiber eklenebilir. İyileşme sürecini hızlandırmak için bu karışımdan gün boyu 2 ya da 3 bardak tüketilebilir.

5. Tarçın

Tarçın, bademcik iltihabı tedavi etmek için kullanılan bir diğer bitkisel çözümdür. Anti mikrobiyal özellikleri ile tarçın bakterileri ve diğer mikro-organizmaları yok eder. Şişlik, ağrı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.
– Bir çay kaşığı toz tarçın, bir bardak sıcak su eklenir.
– İçerisine iki çay kaşığı bal karıştırılır.
– Sıcakken tüketilir. Günde iki ya da üç bardak içilebilir.

6. Kaygan karaağaç

Kaygan karaağaç jeli ağrı ve inflamasyonu azaltır. Mukus birikimini giderirken iltihaplı dokuları iyileştirir.
– Kaygan karaağacın iç kabuğundan bir çay kaşığı jel alınır ve iki bardak kaynar suya eklenir. Beş dakika demlendirilir ve içilir. Her gün 2 kez tüketilebilir.
– Alternatif olarak, üç çay kaşığı toz kaygan karaağaç kabuğu, bir çay kaşığı kırmızıbiber tozu, iki çay kaşığı bal ve dört çay kaşığı ılık su karıştırılır. 2 ya da 3 gün boyunca bu karışımdan bir tatlı kaşığı tüketilebilir.

Bademcik iltihabı durumunda mutlaka doktora gidilmelidir. Bademcik iltihabına antibiyotik tedavisi gerekir.

Yorum Yaz