Ayak Tırnağı Mantarına Ne İyi Gelir: Bitkisel Çözüm Tedavisi

ayak mantarına doğal ve bitkisel çözüm

ayak mantarına doğal ve bitkisel çözüm

Ayak tırnağı mantarı olarak da bilinen onikomikoz, çok yaygın görülen bir sorundur. Ayak mantarı belirtileri arasında iltihap, şişme, sarılık, kalınlaşma ya da tırnakta çökmekler bulunmaktadır. Enfeksiyonun yayılması durumunda mantardan kaynaklanan ağrılar artabilir. Mantar ciltte anormal pH düzeylerine neden olurken zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan kişilerde daha sık görülür. Ayrıca sağlıksız ayakkabı ve çorap tercihleri de ayak mantarına neden olabilir. Ayak mantarının genel sebebi ayakların terlemesidir. Tedavi edilmediği takdirde, ayak tırnağı mantarı tırnakta çatlama, yarılma ve hatta tırnak kaybına neden olabilir. Ancak ayak tırnağı mantarı tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir. Örneğin ayak mantarına sarımsak, kına, ayak mantarına iyi gelen sabunlar, zeytinyağıi krem, pudra gibi bilinen bitkisel çözümler yanında aşağıda sizlerle paylaşacağımız çok özel doğal tedavi yolları da mevcuttur.

1. Elma sirkesi

Elma sirkesi; hafif asidik içeriği ile ayak tırnağı mantarının yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, bakteri ve mantarları da öldürür.
– Elma sirkesi ve su eşit miktarlarda karıştırılır. Elde edilen karışım ayak tırnağına uygulanır ve tırnak üzerinde 30 dakika bekletilir. Uygulama sonrasında ayaklar iyice kurulanır. Her gün olmak üzere bir kaç hafta boyunca işlem tekrarlanmalıdır. Hızla iyileşme görülecektir.
– Pirinç unu ve elma sirkesi karıştırılır. Bu karışım anti fungal özelliklere ayaklara peeling olarak uygulanabilir. Elde edilen hamur etkilenen tırnak çevresine uygulanır ve ayaklar hafifçe fırçalanır. Bu işlem haftada bir kaç kez uygulanabilir. İşlem ile aynı zamanda ölü deri hücrelerinden kurtulunur ve cilt yumuşatılır.

2. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı tırnak mantarı tedavisinde çok yardımcı bir çözümdür. Ayrıca anti fungal ve anti septik özellikleri vardır. Bu yağ diğer tüm cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir.
– Birkaç damla çay ağacı yağı, bir çay kaşığı zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır.
– Bir pamuk yardımı ile karışım etkilenen tırnaklar üzerine uygulanır.
– Tırnaklar üzerinde 10 dakika bekletilir ve sonra etkilenen tırnak bir diş fırçası ile hafifçe fırçalanır.
– Bu işlem günde iki ya da üç kez uygulanmalıdır.

3. Karbonat

Karbonat da ayak tırnağı mantarı tedavisi için kullanılabilir. Ayrıca ayak kokusunu nötralize etmeye yardımcı olacaktır.
– Yarım fincan kabartma tozu çeyrek fincan % 3 hidrojen peroksit ve yarım fincan sülfat ile karıştırılır. Bu karışım dört bardak sıcak suya eklenir. Malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra içerisine çeyrek fincan beyaz sirke eklenir.
– Karılım etkilenen ayak tırnağı üzerine uygulanır ve yaklaşık 10 dakika bekletilir.
– Ayaklar uygulamanın ardından su ile durulanır ve iyice kurulanır.
– İşlem günde iki kez; birkaç hafta boyunca tekrarlanır.

4. Beyaz sirke

Beyaz sirke enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Ayrıca cildin pH dengesini korumaya yardımcı olur. Tırnak mantarı tedavisi için en etkili çözümdür.
– Beyaz sirke ve ılık su karıştırılır.
– Etkilenen ayak tırnağı bu karışımda 10 ila 15 dakika bekletilir.
– Ardından ayaklar iyice durulanır ve etkilenen bölge iyice kurulanır.
– Mantar lezyonları gidene kadar işlem günde iki kez tekrarlanır.

Not: Eğer cilt tahriş olursa, sirke oranı azaltılmalı ve daha fazla su eklenmelidir. İşlem her gün 1 kez uygulanmalıdır.

5. Kekik yağı

Kekik yağı anti septik, anti bakteriyel, anti paraziter, anti viral, analjezik ve anti fungal özellikler gösterir. Bu nedenle kekik yağı ayak tırnağı mantarı için etkili bir tedavi sağlar.
– İki damla kekik yağı bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır.
– Bu karışım etkilenen üzerine uygulanır.
– En az 30 dakika boyunca ciltte bekletilir.
– Daha sonra ayaklar durulanır ve iyice kurulanır.
– Olumlu sonuçlarını görmek üç hafta boyunca her gün 2 kez işlem tekrarlanmalıdır.

6. Listerine gargara

Bakteri ve mikropları öldürmede oldukça etkili olan listerine gargara, tırnak mantarı tedavisi için de kullanılabilir. Ayrıca güçlü bir antiseptik içerir.
– Listerine gargara küçük bir küvet içine eklenir. Suyun ılık olması gerekmektedir. Listerine gargara ile birlikte aynı miktarda beyaz sirke de kullanılabilir.
– Etkilenen ayaklar bu karışım içinde yaklaşık 30 dakika süreyle ıslatılır ve enfekte olmuş ayak tırnağı nazikçe fırçalanır.
– Ayaklar uygulamanın ardından durulanır ve etkilenen bölge iyice kurulanır.
– Mantar belirtileri geçene kadar bu işlem her gün birkaç kez tekrarlanır.

7. Sarımsak

Sarımsak; allicin ve ajoene gibi tırnak mantar tedavisinde yardımcı olan mantar önleyici özellikler içerir.
– Sarımsak yağı, beyaz sirke ile eşit miktarda karıştırılır. Bu karışımı enfekte olan tırnak çevresine uygulanır. Ardından bir bandaj ile tırnaklar sarılır. Bandajı çıkarmadan önce birkaç saat cilt üzerinde bekletilir. Mantar enfeksiyonu hafifleyene kadar işlem her gün tekrarlanır. (Sarımsak yağı kullanılmazsa iki adet ezilmiş sarımsak iki çorba kaşığı zeytinyağı içinde kızartılarak yağı elde edilebilir.)
– Her gün bir ya da iki diş ezilmiş sarımsak da tüketilebilir.

8. Limon suyu

Limon suyu, anti septik ve anti fungal özellikler içerir. Sitrik asit içeren limon suyu ayak tırnağı mantarının yayılmasını durdurmaya yardımcı olur.
– Taze limon suyu enfekte olan ayak tırnağı üzerine uygulanır. Yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra ayaklar sıcak su ile yıkanır ve iyice kurulanır.
– Başka bir seçenek de eşit miktarda zeytinyağı ve limon suyunu karıştırmaktır. Enfekte olan alana masaj yaparak karışım uygulanır. Durulamadan önce birkaç saat açık bırakılır. Zeytinyağı, limon suyu mantar lezyonlarının hafiflemesine yardımcı olurken aynı zamanda mantarın yayılmasını da engeller.
– İşlem birkaç ay boyunca haftada 1 ya da 2 kez tekrarlanır.

9. Lavanta yağı

Lavanta yağı çeşitli uçucu bileşikler içerir ve herhangi bir enfeksiyon ile mücadelede son derece etkilidir. Cilt tahrişini önleyen antiseptik özellikleri de vardır.
– Beş damla lavanta yağı ve çay ağacı yağı karıştırılır.
– Bir pamuk topağı yardımı ile etkilenen ayak tırnağı ve çevresine uygulanır.
– En az 10 dakika boyunca açık bırakılır ve ardından durulanır. Parmaklar iyice kurulanmalıdır.
– İşlem günde 2 ya da 3 kere tekrarlanmalıdır.

10. Portakal yağı

Portakal yağı da mantar önleyici özellikler gösterir. Enekte olan ayak tırnaklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Portakal yağı, alerjik reaksiyonlara neden olabilir; bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Kullanmadan önce test etmek için vücudun ufak bir bölümüne uygulanmalıdır.
– Bir damlalık ile saf portakal yağı ayak parmaklarına ve ayak tırnakları üzerine uygulanır. Üzüm çekirdeği yağı gibi taşıyıcı bir yağdan da eşit miktarda karışıma eklenebilir.
– Karılım en az 30 dakika boyunca ciltte bekletilir.
– Gelişme görene kadar işlem günde 2 ila 3 kez tekrarlanır.

Tırnak mantarına tuzlu su da elma sirkesi gibi iyi gelen bir solüsyon olarak kullanılabilir. Özellikle ayak mantarı şikayeti olanların deniz suyu içerisinde bulunan şifalı tuzlardan azami ölçüde faydalanması tavsiye edilmektedir.

Kına ayak mantarına iyi gelirmi?

Kınada bulunan antifungal yani mantar kırıcı bitkisel kimyasallar hem ayak mantarı hem de ayak tırnağı mantarı rahatsızlıklarına karşı doğal tedavi imkanı veriyor. Burada önemli olan nokta ayağınıza kınayı boya olarak uygulayabileceğiniz gibi ayak tırnağının doğal tedavisi amacıyla sakız kıvamında kullanmanızdır. Çay ağacı yağı ile birlikte kına ayak mantarına son veriyor.