Ayak Bileği Ağrısına Ne İyi Gelir: Bilek Ağrısına Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 25.098 defa okundu

Ayak Bileği Ağrısına Ne İyi Gelir: Bilek Ağrısına Bitkisel Çözüm

bilek ağrısına bitkisel çözüm

bilek ağrısına bitkisel çözüm

Ayak bileği neden ağrır?

Ayak bileği ağrısı ve şişmesi, kas krampları, kemik kırıkları, gut, obezite ve eklem hastalıkları nedeni ile olabilir. Bileğin üzerine ağırlık koymak eğer acıyı artırıyorsa iltihaptan söz edilebilir. Ayak bileği ağrısı için uygulanacak ilaç tedavisinin yanı sıra doğal çözümler de oldukça etkili olabilir.

Ayak bileği ağrısı nasıl geçer: 

– Dinlenme

Ayak bileği ağrısında yapılacak ilk şey bilekleri dinlendirmektir. Vücut ağırlığının bindiği ayak bilekleri sık sık dinlendirilmeli, herhangi bir yük taşınmamalıdır. Daha fazla ağırlık binmesi ağrının artmasına neden olur. Genellikle sık sık ayakları uzatarak dinlendirmek gerekir.

Ayak bileğine bandaj nasıl sarılır?

Ayak bileğini basınç uygulamak gerekebilir. Bunun için bir bandaj ya da sargı bezi ile bilek orta sıkılıkta sarılmalıdır. Ayrıca ayağın üzerine basmamak için baston ya da koltuk değneği de kullanılabilir.

– Ayak bileğine buz tedavisi:

Ulusal Sağlık Enstitüleri her bilek ağrısı için soğuk kompres önermez. Bilek ağrısına neden olan hastalıklara göre sıcak ya da soğuk kompresler uygulanabilir. Osteoartrit, gut hastalığı, osteoporoz veya başka bir kemik hastalığı varsa farklı uygulamalar gerekebilir. Sıcak ya da soğuk kompresler karışık da kullanılabilir. Bunun için 20 dakika kadar sıcak, 20 dakika kadar soğuk kompres uygulanmalı ve işlem soğuk kompres ile bitirilmelidir.

– Ayak bileği ağrısı tedavisi:

Bilek ağrısı tedavisinde genellikle ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Oral olarak yapılan tedavilere ek olarak ağrı kesici ya da uyuşturucu kremler de kullanılabilir.

– Beslenme

Diz ağrısı rahatlatmak için beslenme düzenini değiştirmek de işe yarayabilir. Fazla kilolar eklemlere ağırlık binmesine neden olarak bilek ağrısına sebebiyet verebilir. Bu nedenle kilo kontrolü sağlanmalıdır. Kilo vermek için çeşitli diyetler ve egzersizler yapılabilir. Yağlı ve kalorili besinlerden uzak durulmalıdır.

– Ayak bileği egzersizleri

Egzersiz, ağrıyı tedavi etmeye yardımcı olan başka bir yöntemdir. Hareketsizlik de eklemlerde ağrı olmasına neden olabilir. Bu nedenle eklemlerin çalıştırılması gerekmektedir. Özellikle yüzme egzersizleri tüm vücudu ve eklemleri çalıştıran hareketler içerir. Vücudun esnek yapısını korumaya yardımcı olur. Yürüyüş egzersizler ve açma germe egzersizleri de uygulanabilir.

– Ayak bileği ağrısı ve yüzme egzersizleri

Yüzme, eklemleri etkileyen aerobik egzersizlerin düşük etkili bir şeklidir. Eğer ayak bileği ağrısı özellikle burkulma ve yanlış duruşlar nedeni ile oluşuyorsa yüzme oldukça etkili bir tedavi yöntemi olacaktır. Ayak bileği ağrıları genellikle ağırlık taşınan spor egzersizleri ile daha da kötüleşebilir. Bu nedenle genellikle ayak bileği ağrıları için su terapisi önerilmektedir. Artrit Vakfına göre su egzersizleri eklemlerin hareket etmesini sağlarken onları oluşabilecek hasarlara karşı da korur. Suyun kaldırma kuvveti bileğe binen yükü azaltır ve ağrıyı gidermede yardımcı olur. Ayrıca dolaşımı artırır ve sertliğin inmesini sağlar.

– Tendon iltihabı nasıl geçer?

Tekrarlayan plantar fleksiyon ya da bileğini fazla zorlanmasına neden olan ayak ve ayak bileği hareketleri tendonların hasar görmesine ve hatta tendon iltihabına neden olabilir. Tendon iltihabında ağrı genellikle ayak bileğinin esnetilmesi ve genişletilmesi esnasında hissedilir. Bu durumun tedavisinde bol bol dinlenme ya da buz ve sıcak kompres uygulamalar kullanılır. Ayrıca ağrıyı hafifletmek için anti-inflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Kronik ayak bileği ağrısı için kortikosteroid enjeksiyon kullanılarak ağrı ve enflamasyonu azaltılabilir.
Ayak bileği ağrısı genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir. Burkulma ya da yaralanama sonucu oluşan ağrılar kısa süre içerisinde geçer. Ancak bazı durumlarda ağrı yürümeyi zorlaştırabilir. Ağrının bu denli şiddetli olduğu durumlarda ve giderek şiddetini artırdığı durumlarda mutlaka bir doktora gidilmeli, tıbbi yardım alınmalıdır.

Yorum Yaz