Astigmat Nasıl Anlaşılır: Astigmatın Belirtileri

Göz ve Görme Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 799 defa okundu

Astigmat Nasıl Anlaşılır: Astigmatın Belirtileri

astigmatın belirtileri

astigmatın belirtileri

Bölüm 1 / 9:

Astigmat nasıl görür?

Astigmat, korneanın şeklinde oluşan bir bozulma nedeniyle ortaya çıkan bir görme sorunudur. Görme işlemi korneadan yansıyan ışınların göz çukurundaki görme sinirlerine düşmesi ile meydana gelir. Astigmatta ise korneanın şekli bozulduğu için göze gelen ışınların tümü görme sinirlerine yansımaz. Bu yüzden kişi karşısındakileri bulanık görür. Bu görme kusuruna astigmat adı verilir. Bu görme bozukluğu dışında uzağı görememe (miyop) ve yakını görememe (hipermetrop) göz kusurları da bulunmaktadır.

Bölüm 2 / 9:
Astigmat neden olur?

Astigmatın neden oluştuğu bilinmemektedir, ancak büyük bir etken olarak gen haritası gösterilmektedir. Genellikle doğumdan itibaren mevcut olur, ancak bazı kişilerde sonradan geliştiği de gözlemlenebilir. Ayrıca göz yaralanmaları ve göz ameliyatları sonrasında da oluşma riski yüksektir.

Bölüm 3 / 9:
Astigmat çeşitleri:

Astigmat iki ana türü vardır:
– Kornea astigmatı: Korneanın dış etkenler yüzünden ya da doğuştan yamuk (şeklinin düzgün olmaması) nedeniyle olan astigmat türü.
– Merceksi astigmatı: Göz merceğindeki bozukluk nedeni ile oluşan astigmat türü.

Bölüm 4 / 9:
Astigmat kimlerde görülür?

Astigmat, çocuklarda da yetişkinlerde de oluşabilir.
Astigmata yakalanma riskinizi daha yüksek olmasına neden olan faktörler şunlardır:
– Ailede astigmat veya keratokonus (kornea dejenerasyonu) gibi diğer göz hastalıklarının olması.
– Yara izi ya da korneada incelme
– Aşırı miyopluk (bir mesafede bulanık görme) veya sağduyu (yakın mesafede bulanık görme)
– Katarakt ameliyatı (ameliyat sırasında korneadaki en ufak ve deformasyon astigmata neden olabilir.)

Bölüm 5 / 9:
Astigmat belirtileri:

Astigmat belirtileri kişi kişiye farklılıklar gösterebilir. Bazı insanlar ise bulanıklık artana kadar hiçbir belirti görmezler.
Astigmat belirtileri şunlardır:
– Tüm mesafelerde bozuk veya bulanık görme
– Geceleri görme zorluğu çekme
– Göz yorgunluğu ve göz çukurlarında ağrı
– Şaşı görme
– Gözün tahriş olması
– Baş ağrısı
Astigmat belirtileri yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bazı belirtiler de diğer sağlık veya görme sorunlarının belirtileri olabilir.

Bölüm 6 / 9:
Astigmat nasıl teşhis edilir?

Astigmat, bir optometrist (görme sorunları ve göz hastalıklarından sorumlu lisanslı sağlık uzmanı) veya göz doktoru (tıbbi göz doktoru) tarafından yapılan görme sorunları ve göz hastalıklarının medikal ve cerrahi tedavilerinin sağlanabildiği kapsamlı göz muayenesi ile teşhis edilir. Göz muayenesi sırasında astigmat teşhis testleri şunlardır:
– Astigmat testi ve görme keskinliği değerlendirme testi:
Bu test sırasında optometrist veya göz doktoru belli boyutlardaki harfleri ne kadar kolay okuyup okuyamadığını kontrol eder. Harflerin puntolarının büyülterek ya da küçülterek görme yetinizin kuvvetini ölçer ve bu şekilde astigmatınızı da kontrol etmiş olur.
Teleskobum testi:
Bu testin uygulanma şekli ışığın kırınımından gelmektedir. Işığın kırılması ile korneanın şeklindeki deformasyon ölçülür. Bu testin sonucunda korneadaki yamukluk belirlenerek astigmat derecesi ölçülür. Bunun sonucunda gerekli tedavi şekli belirlenir. Kornea ne kadar çok yamuksa ışığın kırınımı o kadar fazla olacaktır ve dolayısıyla hasta da o kadar bulanık görecektir.
Keratometri testi:
Keratometri muayenesi sırasında optometrist veya göz doktoru, göz algılayıcısını kullanarak kornea eğriliğini ölçer. Bu işlemi keratoskop isimli makine yardımı ile korneaya yatay düzlemden bakarak gerçekleştirir.

Bölüm 7 / 9:
Astigmat nasıl düzelir?

Astigmat derecesinin düşük olduğu vakalar tedavi gerektirmeyebilir. Fakat astigmat derecesi yüksek olduğunda kişi çok bulanık göreceği için nesneleri hiç seçemeyebilir. Bu durumda bir göz doktoru ya da bir optometrist aşağıdaki tedavileri kullanabilir:
– Düzeltici lensler:
En yaygın kullanılan ve en az uğraşı gerektiren astigmat tedavisi düzeltici gözlük ve kontak lenslerdir. Bir optometrist veya göz doktoru tarafından muayene ve ölçümler sonrasında reçete ile verilir.
– Orthokeratology (Ortho-K) astigmat lens uygulaması
En kısa tanımı korneanın tekrar şekillendirilme işlemidir. Orthokeratology uyku lenslerinin, korneadaki baskı sonucu oluşan fiziki deformasyona karşılık, korneanın tekrar şekillendirilmesi için kullanılan tedavi şeklidir. Bu teknikte yarı sert gaz geçirgenliği olan lensler kullanılmaktadır. Lensler gece takılarak korneanın gece boyunca baskı altında tutulmasını sağlar. Gece boyunca kornea yeniden şekillendirilmiş şekilde kalarak yeni şekle alışması amaçlanır. Gece boyunca yeni şeklini koruyan kornea sabah lens çıkarıldığında bir süre boyunca kişi net görür. Sonrasında kornea yavaşça tekrar eski deformatik halini alır. Bu tedavi uzun süreçlidir. Uzun süre boyunca bu lensler kullanıldığın kornea bu süreç içerisinde yeni şekline alışarak düzelebilir.
– Cerrahi:
Astigmat dereceleri yüksek ise doktorunuz cerrahi operasyon önerebilir. Bu tür cerrahi lazerler veya küçük bıçaklar, astigmatın kalıcı olarak düzeltmesi için korneayı yeniden şekillendirmede kullanır. Astigmat için üç ortak lazer ameliyatı mevcuttur. Bunlar keratomileusis (LASIK), PRK’da keratectomy (PRK) ve Radyal keratotomi (RK) olarak adlandırılır. Tüm ameliyatlar az da olsa riski taşırlar. Astigmat için ameliyata girmeden önce risklerini ve yararlarını mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Astigmat göz derecesi nasıl düşer?

Gözlük ve lens kullanımı ile astigmat derecesi düşürülmeye çalışılır. Ancak genellikle gözlük kullanımı numarayı geriletmez, sadece sabitler.

Bölüm 8 / 9:
Uzun vadede ne görülebilir?

Bu rahatsızlık tedavi sürecinden sonra tekrar baş gösterebilir. Geçmesine rağmen tekrar astigmat nüksedebilir. Bunun maalesef önüne geçemeyiz. Sürekli tedavi olmak da mümkün değildir. Bir süre sonra göz hassasiyeti artar ve ameliyat mümkün olmaz. Bu durumda sadece gözlük veya lens kullanımı uygun olacaktır. Tekrar etmesinin genetik nedenlerden olduğu düşünülmektedir.

Bölüm 9 / 9:
Astigmat komplikasyonları:

Bir kişinin sadece bir gözünde astigmat varsa düzeltmek pek mümkün olmayabilir ve bu durum göz tembelliğine (bir gözün tembelliğine) yol açabilir.

Astigmatı olan kişiler uzağı veya yakını bulanık ve gölgeli görürler. Görüntü hiçbir zaman keskin ve net değildir. Bir yönde net olan çizgiler var ise o yönün 90 derece aksi yönlerinde bulanık görüntüler oluşacaktır. Mesela bir pencereye bakıldığında, pencerenin dik kenarları netken yatay kenarları bulanık görülebilir. Daha net görmek için istemsiz olarak sarf ettiğiniz efor baş ağrısı ve göz etrafında/çukurlarında ağrı ve baskıya neden olabilir. Bu yüzden odaklanmanız gereken bir işi bitiremeden kolayca yorulup bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Astigmat değişik derecelerde olabilir ve gözlük veya lens takanların %30 ile %40’ında astigmat bulunur. Astigmat tek başına olabileceği gibi miyop veya hipermetropla birlikte olabilir. Bu durumlar miyoplu astigmatla hipermetroplu astigmatın gözlükleri farklıdır.
Bu rahatsızlık kalıtımsal bir faktördür. Gözün yorulması, az ışık, bilgisayara çok bakma v.s. gibi dış faktörlere bağlı değildir. Bu faktörler sadece diğer göz hastalıklarını tetikler. Bu diğer göz hastalıkları hipermetrop, miyop, göz tembelliği ve benzeri rahatsızlıklardır.
Astigmatta zamanla bir miktar artma / azalma veya açı değişimi gözlemlenebilir. Keratakonus denilen bir rahatsızlık da astigmatın sebeplerinden biri olabilir. Bu hastalık yüksek ve değişken astigmata oluşumuna neden olabilir. Muayene esnasında tespit edilir ve tedavisi daha farklı yapılmaktadır.

Yorum Yaz