Artrite Ne İyi Gelir: Romatoid Artrit Ve Bitkisel Tedavi

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 408 defa okundu

Artrite Ne İyi Gelir: Romatoid Artrit Ve Bitkisel Tedavi

romatoid artrit ve bitkisel tedavi

romatoid artrit ve bitkisel tedavi

Artrit neden olur?

Artrit bir eklem hastalığıdır. Genelde 25 yaşından sonra görülür. Osteoartrit ve artrit gibi hastalıklar erkeklerden daha çok kadınları etkiler. Bu hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların bazı yan etkileri olabilir. Artrit tedavisi için kullanılan doğal çözümler de bulunmaktadır. Ancak bu çözümler uygulanmadan önce mutlaka doktora danışılması tavsiye edilir.
Artrit ağrıları ellerin kullanılmasını kısıtlayabilir ve eklem deformitesine neden olabilir. Bu nedenle artritin erken belirtileri oldukça önemlidir.

Artrit belirtileri nelerdir?

– Artrit ağrısı

Ağrı genellikle artritin ilk uyarı işaretidir. Osteoartrit durumunda kıkırdak kemikleri birbirine sürtünür ve bu sürtünme ağrıya neden olur. Romatoid artrit otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalık parmak eklemlerinde ağrı ve iltihaplanmaya neden olabilir. Romatoid artrit hem bileği hem de parmakları etkilerken, osteoartrit genelde parmakları etkiler. Her iki türde de keskin ve şiddetli ağrılar görülür. Parmaklar hareketsiz tutulduğunda ağrı azalır. Ancak tekrar hareket ettirildiğinde şiddeti giderek artar.

– Artrit nedeniyle ayak şişmesi

Osteoartrit söz konusu olduğunda kemikler arasındaki kıkırdak erimeye başlar. Kıkırdağın erimesi ile iki kemik birbirine sürtünür. Bu sürtünme sonucunda dokular deforme olur ve şişlikler oluşur. Romatoid artrit hastalığında şişlikler genellikle parmak eklerimde görülür. Şişliklere ek olarak kızarıklıklar da ortaya çıkabilir. Eklemlere dokunulduğunda sıcaklık hissedilebilir. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesine göre romatoid artrit iki el eklemlerini de etkileme eğilimindedir ve durum ciddileşene kadar hiçbir belirti göstermeyebilir.

– Parmaklarda artrit

Ağrının oluştuğu ve artrit olan parmakta güç kaybı oluşabilir. Kavrama yeteneğinde azalma olabilir. Kavanoz açmak, gömlek iliklemek ve yazı yazmak gibi eylemler bile zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda ellerin ve parmakların esnekliğini koruması için günlük egzersiz tedavinin önemli bir parçası olacaktır.

Artrit nasıl geçer: Artrite bitkisel tedavi

– Romatoid artrit balık yağı

Balık yağı, vücut için gerekli omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir besindir. Yapılan araştırmalar ise balık yağının iltihabı azalttığını ve bazı hastalıkların riskini azalttığını ortaya koymaktadır. Eklem ağrıları için de oldukça etkili olan balık yağı takviye olarak kullanılabilir. Balık yağı kullanımı artrit hastalarında sertlik ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

– Glukozamin ve kondroitin

Bu iki popüler takviye Florida Eyalet Üniversitesine göre osteoartrit ve artrit tedavisinde kullanılabilir. Özellikle parmak ve el eklemlerindeki ağrılar için oldukça etkilidir. Bu takviyeler eklem ağrılarının yanı sıra eklem dokularını ve tendonları da güçlendirir.

– Elma sirkesi ve kırmızı biber

Elma sirkesi ve acı biber anti-enflamatuar özellikleri olan alkalize maddeler içerir. Bu nedenle artrit tedavisinde ağrı ve sertliği gidermede oldukça etkilidir. Elma sirkesi ve kırmızı biber karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur ısıtılarak 15 dakika ellerde bekletilir. Ardından eller sıcak su ile durulanır. Hamur uygulamasının dışında sıvı formda da uygulama yapılabilir. Bunun için çeyrek bardak elma sirkesi içine 3 çay kaşığı acı biber eklenip karıştırılır. Bir kap içerisine dökülerek eller içerisinde 10 ila 15 dakika kadar bekletilir.
Ellerde oluşan artrit hareket kabiliyetini etkileyebilir. Bu nedenle ciddi bir durumdur. Artrit tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçların yanı sıra doğal çözümler de uygulanabilir. Ancak bu çözümler uygulanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Artrit bir eklem hastalığı olduğu için tedavi sürecinde eklemlerin çalıştırılması ve kuvvetlendirilmesi de önemlidir. Eklemleri kuvvetlendirmek için hareketsizlikten kaçınılmalı; el, bilek ve parmak egzersizleri yapılmalıdır. Parmak egzersizleri için stres topları kullanılabilir. Ancak ilerleyen artrit durumlarında ve şiddetli ağrılarda vakit kaybetmeden doktora danışmak gerekmektedir.

Yorum Yaz