Artrite Ne İyi Gelir: Artrit İçin Şifalı Bitkiler

Kemik Eklem ve Kas Hastalıkları kategorisine 14 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 178 defa okundu

Artrite Ne İyi Gelir: Artrit İçin Şifalı Bitkiler

artrit için şifalı bitkiler

artrit için şifalı bitkiler

Diz, kalça, eller ya da vücudun diğer bölgelerinde oluşan eklem ağrılarının genel sebebi artrit hastalığıdır. Eklemlerde iltihap oluşur. Artrit belirtileri; ağrı, şişme ve kızarıklık etkilenen vücut bölgelerinde sık sık görülebilir. Ayrıca eklemlerde sertlik de oluşabilir. Genellikle artrit tedavisinde ağrı kesiciler kullanılır. Ancak artrit için bazı bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir.

Artrit nasıl geçer: Artrite bitkisel tedavi

1. Elma sirkesi

Elma sirkesi; kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir. Bu içeriği ile eklem ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, eklem ve bağ dokularında biriken toksinlerin atılmasını sağlar.
– 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi ve bal eklenerek karıştırılır.
– Bu karışım her gün sabahları içildiğinde alkalize etki gösterir.

2. Zencefil

Artrit tedavisine yardımcı olan bir başka bitkisel çözüm de zencefildir. Ayrıca zencefilin doğal anti inflamatuar özellikleri de vardır.
– Öğütülmüş 6 çay kaşığı kurutulmuş zencefil, 3 çay kaşığı kimyon tohumu ve 6 çay kaşığı karabiber karıştırılır. Her gün üç kez bu karışımdan yarım çay kaşığı kadar su ile birlikte alınır.
– Zencefil yağı, düzenli olarak, etkilenen alan üzerine de uygulanabilir. Bu karışım ağrı, inflamasyon ve sertliği azaltır.
– Ham zencefil düzenli olarak yemeklere de katılabilir. Bu şekilde kan dolaşımı artar ve ağrı hafifler.

3. Artrit masaj tedavisi

Hardal yağı ile masaj yapmak artrit ağrılarını ve olası iltihaplanmaları kurutur. Yağ doğal bir merhem olarak çalışır ve kan akışını uyarır.
– Biraz hardal yağı ısıtılır. Soğan suyu ile eşit miktarda karıştırılarak ağrılı eklemler üzerine uygulanır. Hafifçe ovalandıktan sonra eklemlere sıcak havlu uygulanır. Bu ilaç, her gün ve en iyi sonuç alınana kadar yatmadan önce uygulanır.
– Okaliptüs yağı da küçük bir miktar kadar kullanılabilir. Okaliptüs yağı uçucu bir yağ ile karıştırılır ve eklemlere masaj yapılarak uygulanır.

Artrit romatizmaya ne iyi gelir?

4. Zerdeçal artrit tedavisi

Zerdeçal düzenli tüketildiğinde iltihabı azaltır. Anti inflamatuar özelliklere sahiptir ve curcumin isimli bir madde içerir. Bu madde romatoid artrit ile ilgili tüm belirtileri hafifletir.
– Günde üç kez 1000 mg zerdeçal kapsülü alınabilir. Bu uygulamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
– Ayrıca taze zerdeçal suyu her gün yatmadan önce bir bardak süt ile içilebilir.

5. Sülfat

Sülfat, magnezyum içeriği ile vücudun pH seviyesini korumaya yardımcı olan bir kaynaktır. Yüksek asit düzeyleri ile vücutta artrit gibi enflamatuar bazı hastalıklar nedeniyle oluşan ağrıları hafifletir.
– Epsom tuzu olarak da bilinen sülfat ve yarım bardak taze limon suyu sıcak suda eşit miktarda karıştırılır. Karışım günde iki kez, bir sabah ve bir gece olmak üzere bir tatlı kaşığı kadar yutulur.
– Ayrıca, epsom tuzu banyo suyuna da eklenebilir.

6. Bal tarçın artrit tedavisi

Tarçın, anti enflamatuar ve antioksidan özellikleri nedeniyle artrit ağrılarını gidermek için kullanılabilir.
– Her sabah aç karna içmek için yarım çay kaşığı toz tarçın ve bal bir bardak ılık suda karıştırılır. Bu uygulama her gün 1 kez biraz gün yapılabilir.

7. Romatoid artrit balık yağı tedavisi

Balık yağı omega 3 yağ asitleri ile vücutta bir anti inflamatuar etki yaratır ve ağrıları azaltmaya yardımcı olur.
– Sadece günde 1 ya da 2 çay kaşığı balık yağı tüketilebilir.
– Balık yağı takviyeleri sabah aç karna alındığında eklemlerde oluşan sertlikleri de giderir.
– Takviyeler ile birlikte soğuk su balıkları da tüketilebilir.

8. Yonca tohumu

Yonca mineraller açısından zengin olduğu kadar vücudun pH seviyelerini de korur.
– Yarım veya bir tatlı kaşığı yonca tohumu bir fincan kaynar suya eklenir. Kapağı kapatılarak 20-30 dakika kaynatılır. Süzülerek tüketilir.

Yorum Yaz