Artrite Ne İyi Gelir: Artrit İçin Doğal Çözümler

Bitkisel Çözümler kategorisine 20 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 228 defa okundu

Artrite Ne İyi Gelir: Artrit İçin Doğal Çözümler

artrit için doğal çözümler

artrit için doğal çözümler

Artrit belirtileri nelerdir?

Artrit en sık olarak ellerde ve bileklerde görülür. Kemik yapısı ve kıkırdak yapıda hasarlar sonucu ortaya çıkabilir. Elleri ve parmaklarda şişme, eklemlerde iltihap, sertlik ve ağrı en sık görülen artrit belirtileridir. Artrit belirtilerini hafifletmek için bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

Artrit nasıl geçer: Artrite bitkisel tedavi 

1. Romatoid artrit buz tedavisi

Soğuk terapi ellerde görülen artrit ağrılarında oldukça etkilidir. Buz paketleri, dondurulmuş sebze torbaları da kullanılabilir. Buz paketleri etkilenen bölgelere uygulandığında olası tahrişler azalır ve ağrı hafifler.
– Buz paketi etkilenen alan üzerinde birkaç dakika bekletilebilir. Yaklaşık 20 dakika, günde birkaç kez uygulanabilir. Buz cilde kesinlikle doğrudan uygulanmamalıdır. Bu cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bunun yerine buz küplerinin bir havluya sarılarak uygulanması yeterli olacaktır.

2. Elma sirkesi

Elma sirkesi artrit ağrılarını ve eklemlerde oluşan sertlikleri azaltmaya yardımcı antienflamatuar ve alkali özellikler içerir.
– Bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı organik elma sirkesi ve bal eklenir. Bu karışım her gün içilir.
– Alternatif olarak, bir çeyrek ya da yarım çay kaşığı acı biber 1 fincan sıcak elma sirkesi ile karıştırılır. Bu karışım ağrılı eklemlere yaklaşık 15 dakika kadar uygulanabilir. Ardından cilt yıkanır. İşlem gelişme görene kadar her gün tekrarlanır.

3. Zencefil romatoid artrit tedavisi

Zencefil; antioksidan içeriği ile artrit ağrılarını ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca anti enflamatuar özellikleri de vardır. Bu bitki çay şeklinde tüketilebilir.
Zencefil çayı yapmak için:
– Zencefil küçük parçalar halinde kesilir.
– Bir bardak su içinde 10 dakika kaynatılır.
– Süzülür ve günde 2 ya da 3 kez çay şeklinde tüketilebilir.

4. Romatoid artrit bal tarçın tedavisi

Bal ve tarçın tozu artrit tedavisinde mükemmel bir çözümdür. Sertleşen kasları rahatlatmaya yardımcı olur. Ayrıca, bal antiseptik niteliklere sahipken tarçın doğal ve etkili bir antioksidan ve anti inflamatuardır.
– Bir çorba kaşığı bal ve yarım çay kaşığı toz tarçın karıştırılır.
– Bu karışım her sabah aç karna birkaç hafta boyunca tüketilir.

5. Sülfat

Sülfat; sertlik, inflamasyon ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Magnezyum açısından da zengin bir kaynaktır; artrit hastalarında çoğu kemik yapısını demineralize eder. Ayrıca, magnezyum sinir ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.
– İki bardak sıcak su içinde sülfat karıştırılır.
– Eller bu karışımın içinde 20 ila 30 dakika bekletilir.
– Haftada üç kez; birkaç hafta uygulanabilir.

6. Eklemlere zeytinyağı sürmek

Zeytinyağı da artrit için etkili bir çözümdür. İltihaplanmayı azaltır.
– Zeytinyağı, masaj yağı olarak el ve parmaklar için kullanılabilir. Etkilenen bölgede rahatsızlığı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. İçerisine birkaç damla lavanta yağı da eklenebilir.
– Zeytinyağı yemeklerde de bol bol kullanılabilir.

7. Zerdeçal eklem ağrıları tedavisi

Antioksidan ve anti enflamatuar özellikleri nedeniyle zerdeçal; ellerde oluşan artrit belirtileri için en popüler çözümlerden biridir. Zerdeçal da antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir.
– Bir bardak sıcak süte biraz bal ile birlikte bir çay kaşığı zerdeçal eklenir ve bu karışım günde bir kez içilir.
– Alternatif olarak bir litre su içerisine bir çorba kaşığı zerdeçal tozu eklenir ve karışım 10 dakika kadar kaynatılır. Soğuk şekilde her gün içilir.

8. Romatoid artrit sarımsak tedavisi

Sarımsak da artrit tedavisinde etkili olan başka bir çözümdür. Ağrı ve artrit ile bağlantılı oluşan inflamasyonu azaltan anti enflamatuar özellikleri vardır.
– Düzenli olarak çiğ ya da pişmiş sarımsak tüketilebilir.
– Ayrıca iki diş sarımsak (hardal yağı ve iki çorba kaşığı kıyılmış sarımsak) yağlar ile birlikte de tüketilebilir. Karışım ısıtılır ve soğuması beklendikten sonra etkilenen bölge üzerine uygulanır. Uygulama sırasında hafifçe masaj yapılabilir. Gelişme görene kadar günde iki kez işlem yinelenir.

Yorum Yaz