Artrite Ne İyi Gelir: Artrit İçin Bitkisel Tedavi

Kemik Eklem ve Kas Hastalıkları kategorisine 3 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 117 defa okundu

Artrite Ne İyi Gelir: Artrit İçin Bitkisel Tedavi

artrit için bitkisel tedavi

artrit için bitkisel tedavi

Eklem ağrıları hareketleri sınırlayabilir. Özellikle artrit gibi ağrılar nedeni ile oluşan eklem ağrıları; eklem iltihabı ya da romatizma nedeni ile de olabilir. İlaç tedavisinin yanı sıra eklem ağrıları için bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir.

Artrit nasıl geçer: Artrite bitkisel tedavi

1. Zerdeçal artrit tedavisi ve zencefil çayı

Zerdeçal ve zencefil anti inflamatuar özellik gösterir ve romatoid artrit gibi sorunlar için kullanılabilir. Özellikle zerdeçal ağrılar üzerinde oldukça etkilidir. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca iltihabı kurutur. Baharat ya da kapsül şeklinde tüketilebilir. Çayı da içilebilir.

İhtiyacınız olanlar:
– 2 su bardağı su
– Yarım çay kaşığı toz zencefil
– Yarım çay kaşığı toz zerdeçal
– Lezzet katmak için bal

Yapılışı:
2 su bardağı su kaynatılır ve içerisine yarım çay kaşığı zerdeçal ve yarım çay kaşığı zencefil eklenir. Su biraz azaldıktan sonra ateşten alınır ve 10 ya da 15 dakika kadar soğuması beklenir. Karışıma tat katmak için biraz bal eklenir ve günde iki kez içilir.

2. Artrit için tuzlu su

Magnezyum sülfat içeren epsom tuzu eklem ağrıları için kullanılabilir. Ağrıların hafiflemesini sağlar ve olası eklem iltihaplarını önler.

İhtiyacınız olanlar:
– Yarım fincan epsom tuzu
– Bir büyük kase
– Sıcak su

Yapılışı:
Büyük bir kase sıcak su ile doldurulur ve içerisine yarım fincan epsom tuzu eklenir. Ağrıyan eklem bölgeleri bu suya daldırılır. Eğer ağrı, diz gibi bölgelerde ise bu su ile banyo da yapılabilir. Banyo için sıcak su dolu bir küvete 2 su bardağı epsom tuzu eklenir. Bu suda en az 15 dakika durulur.

3. Daha fazla magnezyum alınabilir

Magnezyum vücut için önemli bir besindir. Kas ve sinir uçlarında oluşan sertlik ve ağrıların giderilmesini sağlar. Kaslardaki ağrıların da hafiflemesini sağlar. Magnezyum takviye şeklinde alınmasının yanı sıra beslenme düzeninden de alınabilir.
Takviyeler: Magnezyum kapsül olarak her gün alınabilir. Ancak dozaj konusunda doktora danışılmalıdır.
Beslenme: Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve baklagiller (fasulye) gibi magnezyum açısından zengin gıdalar tüketilebilir.

Yağ: Topikal uygulamalar da yapılabilir. Magnezyum yağı ağrı gidermek için ağrıyan eklemler üzerine masaj yapılarak uygulanabilir.

4. Eklemlere zeytinyağı sürmek

Zeytinyağı da eklemler için oldukça faydalıdır. Eklemlerdeki şişliklerin ve ağrıların hafifletilmesinde kullanılabilir. Özellikle artrit ağrılarında etkilidir. Yemeklerde tereyağı yerine zeytinyağı da kullanılabilir.

İhtiyacınız olanlar:
– 2 ya da 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Yapılışı:
Biraz zeytinyağı ağrıyan eklemlere günde iki kez uygulanır ve hafifçe masaj yapılır. Ayrıca, her gün 2 ya da 3 yemek kaşığı zeytinyağı tüketilebilir.

5. Karahindiba yaprakları

Yüksek miktarda vitamin A ve C içeren karahindiba yaprakları hasarlı dokuların onarımını sağlar ve karaciğerden toksinlerin atılmasına, kanın temizlenmesine yardımcı olabilir. Çalışmalara göre bu bitkinin aynı zamanda anti enflamatuar özellikleri bulunmaktadır. İçeriğinde linoleik asit bulunan karahindiba yaprakları aynı zamanda bağışıklığı kuvvetlendirir. İnflamasyonu bastırır. Özellikle romatoid artrit tedavisi için kullanılabilir. Karahindiba salatalarda kullanılabilir, çay şeklinde içilebilir.

İhtiyacınız olanlar:
– 3 çay kaşığı taze ya da 1 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba yaprağı
– 1 bardak kaynar su
– Bir avuç taze karahindiba yaprakları (salata yapmak için)
– Biraz sızma zeytinyağı (salata yapmak için)

Yapılışı:
3 çay kaşığı taze ya da 1 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba yaprağı 1 bardak kaynar suya eklenir. Çay şeklinde günde 2 kez tüketilir. Tadı biraz acı olabilir. Bu nedenle bal ile tatlandırılması tavsiye edilir.
Salata yapmak için ise bir avuç karahindiba yapraklarının üzerine biraz sızma zeytinyağı eklenir.

6. Pekmez

Yüksek kalsiyum, potasyum ve magnezyum içeriği ile önemli diğer mineralleri de içeren pekmez artrit ve eklem ağrıları için kullanılabilir. Sinir ve kas fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda eklemleri ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur.

İhtiyacınız olanlar:
– 1 çorba kaşığı pekmez
– 1 bardak ılık su

Yapılışı:
1 bardak ılık suya 1 çorba kaşığı pekmez eklenir ve karıştırılır. Karışım günde bir kez içilir. Bu karışım müshil etkisi yarattığı için dikkatli kullanılmalıdır.

7. Beyaz söğüt çayı

Aspirin yerine yıllar önce beyaz söğüt kabuğu kullanılmaktaydı. Özellikle Yunan tıbbında kullanılan bu bitki salicin adı verilen etkin bir madde içerir. Beyaz söğüt çayı eklem ağrıları ve artrit tedavisinde oldukça etkilidir. Asetil salisilik asit de içeren beyaz söğüt çayı mide bozuklukları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Midede tahrişe neden olabilir. Kapsül formunda tüketilebileceği gibi çay şeklinde de tüketilebilir.

İhtiyacınız olanlar:
– 2 çay kaşığı toz ya da kırılmış beyaz söğüt kabuğu
– 1 bardak su
– Tat vermek için bal ya da limon suyu

Yapılışı:
1 bardak su kaynatılır. Biraz azaldıktan sonra içerisine 2 çay kaşığı toz ya da kırılmış beyaz söğüt kabukları eklenir ve 10 ila 15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Ocaktan alındıktan sonra da 30 dakika kadar ılınması beklenir. Beyaz söğüt çayı içerisine tat katmak için limon suyu ya da bal eklenir ve içilir.

8. Artrit egzersizleri

Egzersiz yapmak da eklem ağrılarının hafiflemesini sağlayabilir. Eklemler az çalıştığında iltihaplanma ya da kireçlenme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlara bağlı olan ağrılar için hafif egzersizler önerilir. Egzersizler ile eklemlerde oluşan şişlikler de iner. Egzersiz eklem ağrılarını kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Eklemler spor yapıldığında çok daha kolay hareket eder ve kıkırdak yapısı korunur.

9. Nane ve okaliptüs yağı karışımı

Nane ve okaliptüs artrit ağrılarında oldukça etkilidir. Analjezik etki gösterir ve ağrı giderici özellikleri vardır. Soğutma hissi ile ağrıyı geçersiz kılar.

İhtiyacınız olanlar:
– 5 ya da 10 damla nane yağı
– 5 ya da 10 damla okaliptüs yağı
– 1 ila 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ (Zeytin, badem, üzüm çekirdeği vb)
– Bir küçük ışık almayan cam şişe

Yapılışı:
5 ya da 10 damla okaliptüs ve nane yağı birlikte karıştırılır. İçerisine 1 ya da 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ eklenir. Cildi tahriş olmaması için zeytin yağı ya da üzüm çekirdeği yağı kullanılması önerilir. Yağ karışım ışık almayan cam şişede güneş ışığından uzakta saklanır. Ağrı olduğunda eklemlere masaj yapılarak uygulanır.

10. Pektin ve üzüm suyu

Pektin çözünür karbonhidrat bir maddedir. Hücre duvarlarını bir arada tutmaya yardımcı olur. Üzüm suyu ise artrit ağrıları için kullanılan en popüler çözümdür. Pektin bağ dokusunun kuvvetlenmesini sağlarken üzüm suyu ise var olan inflamasyonu azaltır.

İhtiyacınız olanlar:
– 1 çorba kaşığı sıvı pektin
– 1 bardak üzüm suyu

Yapılışı:
1 çorba kaşığı sıvı pektin 1 bardak üzüm suyu ile karıştırılır. Günde 1 ya da 2 kez içilir.

Artrit romatizmaya ne iyi gelir?

Artrit eklemlerde şiddetli ağrılara ve iltihaba neden olur. Hareket etmede zorluk yaşanabilir. Artrit tedavisi için mutlaka en kısa sürede bir doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz