Artrite Ne İyi Gelir: Artrit İçin Bitkisel Çözüm

Kemik Eklem ve Kas Hastalıkları kategorisine 15 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 140 defa okundu

Artrite Ne İyi Gelir: Artrit İçin Bitkisel Çözüm

artrite bitkisel çözüm

artrit için bitkisel çözüm

Artrit neden olur?

Milyonlarca insan artrit ya da eklem sorunlarından şikayetçidir. 100’den fazla farklı türü bulunmaktadır ve birçok nedenle oluşabilir. En yaygın türleri osteoartrit, romatoid artrit, gut ve lupustur.

Romatoid artrit kimlerde görülür?

Artrit, bir veya daha fazla eklemde meydana gelen iltihaptır. Bu hastalık, eklem ya da kas ve iskelet sistemini etkiler. Artrit 55 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygın olarak görülür ve eklemlerde sertlik, rahatsızlık ve yorgunluk oluşmasına neden olabilir.

Artrit nasıl geçer: Artrite bitkisel çözüm

1. Artrit nasıl tedavi edilir: Fazla kilolardan kurtulmak

Artrit belirtilerini azaltmak için fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Ağırlığın azalması eklemlere daha az yük binmesini sağlar. Bu nedenle düzenli bir diyet programı ile orta zorluktaki egzersizler uygulanabilir.

2. Artrit egzersizleri

Fiziksel aktivite, artrit olan insanlar için bir zorunluluktur. Hızlı yürüyüşler, yüzme ve bisiklet gibi aktiviteler yapılabilir. Egzersiz genel vücut sağlığını desteklerken aynı zamanda eklemlerin çalışmasını sağlar.

3. Romatoid artrit sıcak iyi gelirmi?

Isı uygulamaları ağrıların azalmasını sağlar. Ağrı bulunan eklem bölgesine sıcak su torbası uygulanabilir. Ya da elektrikli battaniyeler de kullanılabilir. Etkilenen alana 20 dakika ısı verilmesi ağrının yatışmasını sağlayacaktır. Sıcak bir duş da alınabilir. Soğuk uygulamalar ise şişliklerin inmesine yardımcı olur.

4. Eldiven

Sabahları soğuk hava ile ellerde oluşan ağrılar aratabilir. Şişme ve ağrıyı engellemek için yatmadan önce sıcak tutacak bir eldiven giyilmesi tavsiye edilir.

5. Artrite iyi gelen yiyecekler: Omega 3 yağ asitleri

Somon gibi çok soğuk su balıkları omega 3 yağ asitleri içerir. Yağlı balıklarda omega 3 yağ asidi daha fazla bulunmaktadır. Bu besin ağrı ve eklem sertliğini azaltmada yardımcı olmaktadır. Eğer balık yağı takviye şeklinde alınacaksa dozaj konusunda bir doktora danışılması önerilir.

6. Artrite iyi gelen bitkiler: Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı da omega 3 yağ asitleri içerir. Bu nedenle balık yerine her gün bu yağdan bir çorba kaşığı alınabilir. Salatalarda da kullanılabilir.

7. Romatoid artrit için bitkisel yağlar ve masaj

Artrit ağrılarının hafiflemesini sağlayan bir diğer çözüm de masajdır.
– Birkaç damla yağ ile etkilenen eklemler ovulabilir.
– Masaj yağı olarak okaliptüs yağı kullanılması önerilir. Bu yağ eklemlerdeki iltihabın azaltılmasına yardımcı olur.

8. Artrit için zeytinyağı

Zeytinyağı özel bileşikleri ile oleocanthal pro-inflamatuar enzimler içerir. Yemekleri pişirirken kullanılabilir ya da salatalara eklenebilir. Ağrıyı azaltır ve iltihabı yatıştırır.

9. Artrite zencefil

Zencefil, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Artmış kan akımı ağrılı eklemlerde oluşan iltihabın kurumasına yardımcı olur. Yarım tatlı kaşığı toz zencefil ya da 30 gram taze zencefil tüketilebilir.

10. Artrit için nar suyu

Nar suyu anti-oksidan ve anti-bakteriyel etkilere sahiptir. Bu özellikleri ile her gün en az bir bardak nar suyu içilebilir.

Romatoid artrite iyi gelen besinler:

11. Antioksidan yönünden zengin besinler

Antioksidan yönünden zengin besinler ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu tür besinler artrit gibi eklem hastalıklarının yarattığı deformiteleri engeller. Kıkırdak yapısını güçlendirir. C vitamini açısından zengin besinler ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

12. Kalsiyum

Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum açısından zengin besinler de beslenme düzenine dahil edilmelidir. Özellikle süt, yoğurt, kabuklu deniz ürünleri, peynir gibi kalsiyum kaynağı besinler tüketilebilir.

13. Sülfat

Artrit ağrıları ellerde ise sıcak suya biraz sülfat eklenir ve bu su içerisinde eller bekletilir. Bu eklemlerde oluşan sertlik ve iltihabı azaltır. Aynı zamanda kas kramplarını da yatıştırır.

14. Probiyotik besinler

Bu tür besinler bağırsakta bulunan bakterilerin öldürülmesini sağlar ve bağışıklık sistemini korur. Probiyotik besinler yararlı bakterilerin artmasını sağlar. Aynı zamanda romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklarda oldukça etkilidir.

15. Ananas

Ananas da inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan bromelain denilen bir protein içerir. Ananas yemek arasında tüketilebilir. Taze ananas ya da ananas suyu da gün boyunca tüketilebilir.

16. Yeşil çay

Quercetin içeren yeşil çay romatoid artrit belirtilerini hafifletir. Gün içerisinde birkaç kez yeşil çay tüketilebilir.

Yorum Yaz