Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi

Bitkisel Çözümler kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 89 defa okundu

Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi

artrite bitkisel tedavi

artrite bitkisel tedavi

Artrite ne iyi gelir?

Artrit, eklemlerde sertlik ve ağrıya neden olan iltihaplanma sorunudur. Osteoartrit, artritin en yaygın türüdür ve yaşlandıkça aşınmadan ötürü daha da kötüleşir. Doktorlar geleneksel olarak artriti ağrı kesici ve anti-inflamatuar ilaçlar ile tedavi ederler. Ancak, bazı ilaçların yan etkileri olabilmektedir. Eğer doğal yollar ile ağrıları gidermek istiyorsanız bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz. Bu doğal çözümleri uygulamadan önce doktorunuza da danışmalısınız.

Artrit için bitkisel tedavi:

– Fazla kilolarınızdan kurtulun.

Kilolu olmak artritin belirtilerini artırabilir. Vücudun ağırlığını taşıyan eklemler daha çok zorlanarak ekstra baskıya maruz kalırlar. Kilolu insanlarda özellikle diz, kalça ve ayaklarda ağrılar görülebilir. Kilo kaybedildiğinde eklemler üzerindeki ağırlık azalacaktır. Ayrıca vücut daha rahat hareket edebileceği için artritin neden olduğu ağrılar da yok olacaktır.

– Daha fazla egzersiz yapın.

Kilo kaybı ile birlikte egzersiz de gereklidir. Düzenli olarak yapılan egzersiz eklemlerin çalışmasını sağlayarak esnekliklerini korumayı sağlar. Özellikle koşu ve yürüyüş gibi ağırlık taşınan egzersizler eklemlerin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle daha hafif ve az efor sarf edilen egzersizler tercih edilmelidir. Örneği yüzme artrit tedavisi için oldukça etkilidir.

– Sıcak ve soğuk terapi uygulayın.

Artrit nedeni ile ağrı oluştuğunda basit sıcak ve soğuk tedaviler uygulayabilirsiniz. Özellikle sabahları banyo sırasında eklem bölgelerine sıcak ve soğuk su uygulaması yapabilirsiniz. Bu uygulama eklemlerdeki sertliği de yok edecektir. Dilerseniz elektrikli battaniye ya da sıcak su torbası ile soğuk ped uygulamaları da yapabilirsiniz. Soğuk tedaviler, eklem ağrılarını dindirmek için en iyi yöntemdir. Buzu bir havluya sararak ya da dondurulmuş yiyecek paketlerini kullanarak eklemlere soğuk uygulayabilirsiniz.

– Akupunkturu deneyin.

Akupunktur vücudun belirli noktalarına ince iğneler ile müdahale edilen çok eski bir yöntemdir. Bu yöntem Çin tıbbında kullanılmaktadır. Vücudun enerjisini yönlendirmeye yarayan akupunkturu aynı zamanda vücudun dengesini de korur. Akupunkturu artrit ağrılarını gidermek için de kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemini denemek istiyorsanız iyi referansları olan ve deneyimli bir akupunktur uzmanı bulduğunuzdan emin olun.

– Ağrıları hafifletmek için meditasyonu deneyin.

Meditasyon ve gevşeme teknikleri stresin azaltılmasında etkilidir ve artrit ile başa çıkarak ağrıların azalmasına yardımcı olabilir. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre meditasyon uygulamaları ağrılı eklemlere sahip olan bazı insanlar için yararlı olmaktadır.

– Doğru beslenin.

Genel sağlık için omega 3 yağ asitlerinin bol tüketildiği bir beslenme düzeni gerekir. Omega 3 yağ asitleri aynı zamanda artrit tedavisinde de oldukça faydalıdır. Eklemlerde oluşan ağrı ve sertliklerin giderilmesi için bol bol balık tüketilmelidir. Ek olarak balık takviyeleri de alınabilir. Artrit ağrılarına yardımcı olan diğer yağ asidi ise gamma-linolenik asitledir. Artrite iyi gelen yiyecekler; çuha çiçeği, hodan, kenevir ve siyah kuş üzümü gibi bazı bitkilerin tohumlarında bulunur. Bu nedenle tohum yağları da tedavi sırasında kullanılabilir.

– Yemeklerinize zerdeçal ekleyin.

Artrit için şifalı bitkiler arasında zerdeçal ilk sırada yer alır. Zerdeçal baharat olarak yemeklerde kullanıldığında eklem ağrılarının azalmasını sağlayabilir. Çünkü zerdeçal ağrıyı azaltmayı sağlayan curcumin adlı bir kimyasal içerir. Aynı zamanda anti enflamatuar özellikleri de vardır. Yapılan çalışmalarda zerdeçalın eklemlerde bulunan iltihabı azalttığı da görülmektedir. Bu nedenle eğer eklem ağrıları yaşıyorsanız yemeklerinize zerdeçal ekleyebilirsiniz.

– Masaj yaptırın.

Artrit Vakfı göre artritik eklemlere düzenli masaj yapılması ağrı ve sertliği azaltmaya yardımcı olurken hareket aralığını artırmaya da yardımcı olur. Kendi kendinize masaj yapabileceğiniz gibi uzman bir fizyoterapistten de yardım alabilirsiniz. Artritte dizde aşırı sıvı birikme sorunu için masaj en etkili çözümlerden biridir. Masaj tavsiyeleri için doktorunuza danışabilirsiniz.

Artrit romatizmaya ne iyi gelir?

Eklem ağrılarını azaltmaya yardımcı olacak birçok bitkisel takviye vardır. Özellikle ısırgan otu en sık kullanılan bitkiler arasındadır. Isırgan otu artrit romatizma için de oldukça faydalıdır. Fakat ısırgan otunu bitkisel takviye olarak kullanmadan önce mutlaka doktorunuz ile konuşmalısınız.

Artrit için doğal çözümler doktora danışarak kullanılmalıdır. Bazı bitkiler artrit ilaçları ile etkileşime girebilir.

Yorum Yaz

1 Yorum

 • Kadir OnayCevapla

  Artrit bir otoimmunel rahatsızlıktır,
  Modern tıp ta tedavisi yoktur,Apiterapi ve İmmunoterapi gibi doğal yöntemlerle kalıcı,güvenilir tedavisi mümkündür.
  PROPOLİSİN FAYDALARI
  Yaraların iyileşmesini 4 kata kadar hızlandırır.100 kata kadar antibiyotik etki içerdiği tesbit edilmiştir.
  Diş eti iltihabı ,ağız içi ve gırtlak enfeksiyonlarını giderir.
  Mantar ve zor öldürülen bakteri çeşitlerini yokeder.
  Solunum enfeksiyonlarında; faranjit, kronik bronşit, nezle, burun iltihabı hastalıklarında etkin çözümdür.
  Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.(Bağırsak Paraziti, ülser, mide iltihabı..vs)
  Kulak enfeksiyonlarına devadır.(İç kulak- dış kulak iltihapları, akut kulak rahatsızlıkları) Sentetik antibiyotiklerin öldüremediği
  E-coli,Herpes,İnfluenza,Hiv,HPV gibi virüs ve bakterileri öldürdüğü in vivo ve invitro laboratıvar araştırmalarıyla ıspatlanmıştır.
  Bağışıklık sistemi bozukluklarını düzeltir.İltihaplanmaların her türüne faydalarıdır,(Romatoid,Romatoid artrit, aseptik necrosis,
  iltihaplanmış yaralar.. vs.)
  Ülserlilere super etkin devadır.Modern tıp ta romatizmanın,romatoit artritin,Ankilozan Spondilitin,enflamasyonel Fibromiyalji nin tedavisi yoktur,
  Fakat Propolis,ENFLAMASYONEL, romatizmal tüm hastalıklar için doğadaki en üstün,güvenilir,kalıcı tedavi sunan doğal bir arı ürünüdür.
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim ,Organik sertifikalı ürün temini ve
  kullanım yöntemleri için 05324063215 ve 05050658499 nolu telefonlarımdan ve Whatsapp tan ulaşabilirsiniz.Saygılarımla, Kadir Onay

  Tem 08, 2018 12:37