Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 207 defa okundu

Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Çözüm

artrite bitkisel tedavi

artrite bitkisel tedavi

Artrit neden olur?

Artrit bir çeşit eklem hastalığıdır. Eklemlerde iltihap ve şişliklere neden olan bu hastalık oldukça ağrı vericidir. Tedavisinde medikal çözümlerin yanı sıra bitkisel çözümler de önerilmektedir. Yaygın olarak kullanılan ve en etkili bitkisel çözüm zencefildir. Zencefil kökü iltihabı ve artritin diğer belirtilerini kısa sürede azaltır. Farklı şekillerde kullanılabilir:

Artrite ne iyi gelir: Artrit için bitkisel tedavi

Artrite iyi gelen bitkiler: Taze zencefil

– Taze zencefil kökü ezilir. Bu toz her gün yarım çay kaşığı kadar tüketilir.

Artrite iyi gelen yiyecekler: Taze zencefil suyu ve çiğ bal

– Bir tatlı kaşığı taze zencefil suyuna biraz bal eklenerek her gün düzenli olarak tüketilebilir. Bu karışım bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda eklem ağrılarını da hafifletir.

Artrit için şifalı bitkiler: Zencefil çayı

– Bir bardak kaynar suyun içerisine bir tatlı kaşığı zencefil eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Bu karışımın her gün düzenli olarak 2 ya da 3 bardak tüketilmesi önerilir. İçerisine biraz bal de eklenebilir.

Romatoit artrit için bitkisel tedavi: Zencefil çayı uygulaması

– Zencefil çayı demlenir. Ardından soğuması beklenir. Bu karışım pamuk yardımı ile etkilenen eklem bölgelerine uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak birkaç kez yapılabilir.

Romatoit artrit için şifalı bitkiler: Zencefil ve tarçın çayı

– Bir bardak kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı tarçın ile 1 çay kaşığı zencefil eklenir. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Günde 2 bardak kadar tüketilebilir.

Romatoid artrit masaj tedavisi: Zencefil yağı masajı

– 2 yemek kaşığı sıcak sızma zeytinyağı ile birkaç damla saf zencefil yağı karıştırılır. Elde edilen karışım ılık halde etkilenen eklemlere masaj yapmak için kullanılır. Bir süre bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır. Uygulama günde 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

Artrite bitkisel tedavi: Zencefil ve tuz

 – Bir tencerede 2 litre suyun içerisine biraz taze ve ezilmiş zencefil kökü eklenir. Birkaç dakika kaynatılır. Ardından süzülür. Bu su ılık su dolu küvete konulur. Ilık suyun içerisine 1 fincan da tuz eklenir. İyice karıştırılır ve bu suyun içerisinde yaklaşık 20 dakika beklenir. Daha sonra normal su ile duş alınır.

– Bu uygulama kan dolaşımının artmasına yardımcı olurken aynı zamanda artrite bağlı olarak ortaya çıkan ağrıları da kısa sürede azaltır.

Artrit için zencefil yağı ve zerdeçal

– Biraz zencefil yağı ile yarım yemek kaşığı zerdeçal tozu karıştırılır. Bu karışım ısıtılır ve ılıkken eklemlere masaj yapmak için uygulanır. Bir süre alanda bekletilir ve su ile durulanır.

Artrite iyi gelen yağlar: Zencefil yağı ve hardal yağı

– Eşit oranda hardal yağı ile zencefil yağı karıştırılarak etkilenen eklemlere masaj yapılabilir. Bu uygulama günde iki kez düzenli olarak yapılmalıdır.

Artrit için zencefil yağı merhemi

– Isı geçirmez bir kapta 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve zencefil yağı karıştırılır. İçerisine biraz da balmumu eklenir. Bir süre ısıtılır ve balmumunun erişmesi beklenir. Daha sonra ılınması beklendikten sonra cilde uygulanır. Bir süre eklemlere masaj yapılır ve alan ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak 1 ya da 2 kez yapılabilir.

İpuçları ve Önlemler

– En iyi sonuçlar için taze zencefil ve saf zencefil yağı kullanılması önerilir.

– Vücudun uyum sağlaması için uygulamaların ilk başta sık yapılmaması önerilir.

– Zencefil ile yapılan uygulamalar cilde ılık olarak uygulanmalıdır.

– Zencefil, günde 4 gramdan daha fazla alınmamalıdır.

Yorum Yaz