Argan Neye İyi Gelir: Argan Yağının Faydaları

Şifalı Bitki Yağları kategorisine 4 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 441 defa okundu

Argan Neye İyi Gelir: Argan Yağının Faydaları

argan yağının faydaları

argan yağının faydaları

Argan yağı ne işe yarar?

Kuzey afrika kökenli fındık benzeri bir ağacın meyvesinden elde edilen bir yağ olan argan yağı, cilt bakımından saç gürleştirme ve parlatmaya, bitkisel sivilce tedavisinden cilt çatlağı tedavisine kadar çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Şimdi argan yağı hangi hastalıklara iyi gelir bir bakalım.

Argan yağı nasıl kullanılır: Argan yağının yararları

1 – Argan yağının cilde faydaları ve kullanımı: Kuru ciltleri besler:

Argan yağı güzellik bakımından faydası olan ve cildi nemli tutmak için etkili bir yağdır. İçinde bulunan yağ asitleri kolayca nem kaybını telafi etmek için cildin derinliklerine nüfuz eder. Buna ek olarak, tüm cilt tipleri için harika bir doğal nemlendirici olarak etki gösterir ve cildin tahriş olmasını engeller. Anti-enflamatuar özellikleri ile argan yağı, kurumaya yol açan egzama, sedef gibi koşullar sayesinde sertleşen deri için faydalıdır. Tedavi sırasında, banyo ya da duş aldıktan sonra, sadece yumuşak hareketler kullanarak cilt üzerine ılık argan yağından birkaç damla sürülür. Ayrıca cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için bir gece boyunca bekletilerek nemlendirici olarak da kullanılabilir. Argan yağı ile nemlendirici bir maske yapmak için, 1 yemek kaşığı yoğurt, 3 çay kaşığı bal ve birkaç damla argan yağı karıştırılır. Yüze uygulanan bu karışım, yaklaşık 10 dakika boyunca bekletilir ve ılık su ile durulanır. Haftada bir kez bu maskeyi kullanmak tavsiye edilir.

2 – Argan yağı cilt bakımı: Argan yağı yağlı ciltlerde sivilce, siyah nokta ve cilt lekelerini hafifletir:

Yağlı cilde sahip kişiler tarafından, genellikle beyaz noktalar, siyah nokta, sivilce ve diğer cilt tahrişleri ile ağırlıklı olarak dış deri tabakası üzerinde acı veren aşırı yağ birikimine karşı bu argan yağı kullanılır. Argan yağının kimyasal bileşimi, cilt üzerinde doğal yağ üretimi ile benzerdir. Böylece, yağ bezlerinin aşırı yağ üretimini kontrol etmek için argan yağı kullanılabilir. Uygulama için, yüz yıkanarak temizlenir ve iyice kurutulduktan sonra cilt üzerine birkaç damla argan yağı sürülür. Cildin yağlı parlaklığını azaltmak ve büyük gözenekleri küçültmek için günde iki kez bu uygulamanın yapılması gerekmektedir.

3 – Argan yağı cilt çatlakları tedavisi:

Argan yağını düzenli kullanmak ciltteki çatlakları azaltabilir. İçerisinde bulunan E vitamini, serbest radikallerin hasarına karşı cildin kollajen liflerini korur. Bu durum, cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur ve cildi nemli tutar. Tedavi için, çatlaklar üzerine birkaç damla sıcak argan yağından yavaşça sürülür. Yaklaşık 5 ile 10 dakika kadar masaj yapılır ve ardından 30 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Bu uygulama, çatlaklar gidene kadar bir kaç ay boyunca yapılmalıdır. Hatta kötü görünen çatlakları önlemek için hamilelik sırasında göğüsler, mide, alt karın ve uyluk bölgesine bu yağdan sürülmesi önerilir.

4 – Argan yağı akne tedavisi:

Akneden muzdarip kişilerin, bu sorundan kurtulmak için argan yağı kullanması yardımcı olabilir. Bu yağın içeriğindeki Antioksidan ve yüksek linoleik asit özelliği, akneye neden olan iltihabı azaltarak, hasarlı cilt hücrelerinin iyileşmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, yağsız dokuları dengeli bir şekilde nemlendirerek cildi korur ve aynı zamanda akne izlerini siler. Uygulama için, sorunlu alanlar üzerine az miktarda argan yağı hafifçe sürülür. Daha sonra, 30 dakika kadar beklenir ve bir mendil yardımı ile yağ silinir. Bu işlem, günde iki kez tekrarlanmalıdır. Alternatif olarak, argan yağı ve çay ağacı yağı eşit miktarda karıştırılır. Elde edilen karışım, etkilenen bölgelere uygulanır ve ılık suyla yıkamadan önce yaklaşık 10 dakika kadar beklenir. Akne ve izlerinden tamamen kurtulmak için, bu tedavi günde iki kez kullanılmalıdır.

5 – Argan yağı kırışıklıklara iyi gelirmi?

Argan yağı içerdiği yağ asitleri ile serbest radikallerle mücadele eder. Cildin elastikiyetini geliştirerek, sırayla kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, ince çizgi ve sarkık deri gibi erken yaşlanma belirtilerini önler. İçinde bulunan antioksidanlar da yaşlanma belirtilerinin tersine çevirir ve yıllarca cildi genç görünümlü tutmaya yardımcı olur. Hatta çevre kirliliği ve ultraviyole (UV) güneş ışınlarından alınan oksidatif hasara karşı cildi korur. Argan yağı, anti-aging faydaları için sadece günlük olarak, yatmadan önce 5 dakika boyunca yüz ve boyun üzerine birkaç damla sürülerek masaj için kullanılır.

6 – Argan yağının saça faydaları: Saçı güçlü uzaması için teşvik eder:

Argan yağı, aynı zamanda saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olur ve yeni saç büyümesini teşvik edebilir. Bu yağ içerdiği E vitamini sayesinde saç köklerinin beslenmesini sağlar. Hatta kafa derisini temiz tutmaya yardımcı olarak kepeklenmeyi önler ve donuk saçları hareketlendirir. Uygulama için, yatmadan önce birkaç damla ılık argan yağı ile saçlar nemlendirilir. Yaklaşık 10 dakika boyunca dairesel hareketler kullanarak saç derisine masaj yapılır. Gece boyunca bekletilen saç, ertesi sabah şampuan ile yıkanır. Bu tedavi bir hafta içinde 2 ya da 3 kez kullanılmalıdır.

7 – Argan yağı dudağa sürülür mü: Argan yağı kuru ve çatlamış dudakları nemlendirir:

Özellikleri nedeniyle soğuk ya da kuru havada kuruyan ve çatlamış dudakların bu ortak sorununu çözmek için argan yağı kullanılır. Bu yağın nemlendirici özelliği, dudakların yumuşak ve esnek kalmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak, antioksidan özellikleri sayesinde hasarlara karşı dudakları korur ve acımasını önler. Tedavi için, kuruyan dudakların üzeri 1 dakika boyunca, 1 ya da 2 damla argan yağı ile ovulur. Yatmadan önce yapılan bu uygulama sırasında aşırı yağın temizlenmesi için emin olmak önerilebilir.

Ayrıca, Peeling yapmak için, dudakların fırçalanması bakımından, ½ çay kaşığı ince kahverengi şeker, birkaç damla argan yağı ve vanilya özü iyice karıştırılır. Hafif dairesel hareketler kullanarak, dudakların üzerine bu karışım ile masaj yapılır. Ardından ılık su ile durulanır ve sonra dudaklara argan yağından bir damla sürülür. Bu ilaç haftada sadece bir kez kullanılır.

8 – Argan yağı ile tırnak bakımı:

Argan yağı, tırnaklar için mükemmel bir nemlendirici olarak mücadele eder. Ek olarak, içerdiği E vitamini sayesinde zayıf ve kırılgan tırnaklar için çok besleyicidir. Hatta tırnaklardaki hasarı onarmak için yardımcı olur ve tırnakların büyümesini teşvik eder. Bunun yanı sıra, mantarlı tırnak enfeksiyonunu da önler. Tedavi sırasında, tırnakları birkaç damla argan yağı ile ovmak ve tırnak yataklarındaki kan dolaşımını artırmak için 5 dakika hafifçe masaj yapmak önerilir. Bu uygulama günde bir kez yatmadan önce tırnaklara nemlendirici olarak kullanılır. Alternatif olarak, tırnakları güçlendirmek için taze limon suyu ve argan yağı eşit miktarlarda karıştırılır. Tırnakların bu karışımı emmesi için yaklaşık 20 dakika içinde beklemesi sağlanır. Bu uygulama tırnakları güçlendirmek için haftada 1 ya da 2 kez kullanılmalıdır.

9 – Argan yağı saçlarda kullanımı:

Argan yağı kullanarak saçların daha yumuşak ve ipeksi olması sağlanabilir. İçerisinde bulunan linoleik ve oleik asitler, saç derisinin sağlığını destekleyecek ve saçın daha parlak ve yönetilebilir hale gelmesine yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, argan yağı yüzme havuzlarındaki klordan ve güneşe maruz kalmaktan oluşan hasarlara karşı saçı korur. Hatta kırılan saçları onarır ve kıvırcık saçları yatıştırır. Tedavi için, 5 ile 10 dakika kadar kafa derisi ve saç üzerine sıcak argan yağı kullanarak masaj yapılır. Daha sonra yaklaşık 30 dakika boyunca bir duş başlığı takılı olarak beklenir ve ardından şampuan ile saç yıkanır. Düzenli olarak bir hafta içinde 2 ya da 3 kez bu saç bakımı uygulanmalıdır.

Yorum Yaz