Apandisit Ağrısı Neden Olur: Apandisit Ağrısının Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 20 Ocak, 2017 tarihinde eklendi, 505 defa okundu

Apandisit Ağrısı Neden Olur: Apandisit Ağrısının Belirtileri

apandisit ağrısı belirtileri

apandisit ağrısının belirtileri

Apandisit ağrısı nasıl olur?

Apandisit ağrısı apandisitte oluşan bir iltihap sonucu oluşur. Akut ya da kronik olabilir. Apandisit ağrısı genellikle 10 ila 30 yaşlarında ortaya çıkar. Kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda risk vardır. Apandisit tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilir. Kolonda parmak şeklinde bir çıkıntı formunda bulunan apandisit organı karnın sağ alt bölgesinde bulunur. Görevinin ne olduğunu günümüzde henüz keşfedilememiştir.

Apandisit ağrısını nasıl anlarız?

Bilim adamları, apandisite bir tıkanıklığın neden olduğunu düşünmektedir. Bu tıkanıklık bazen kısmi olabilir ama genellikle bütünseldir. Bütünsel tıkanıklar cerrahi müdahale gerektirir. Tıkanıklık genellikle apandisit bölgesindeki dışkı birikimi nedeni ile olur. Apandisit ağrılarının diğer nedenleri şunlardır:

– Lenfoid folikül genişlemişse
– Parazit ve solucanlar varsa
– Travma durumunda
– Tümör oluşumlarında

Tıkanıklık bakterilerin içerde çoğalmasına ve iltihap oluşmasına neden olabilir. İltihap ile birlikte basınç artar ve ağrı oluşur. Ayrıca bölgedeki kan damarlarının sıkışması kan akışını durdurarak kangrene neden olabilir. Karın bölgesinde yırtık oluştuğunda acil müdahale gerekmektedir.
Apandisit sonucu peritonit rüptüre oluşabilir. Bu karın duvarlarının dokularında oluşan bir iltihap türüdür. İltihap diğer organlara da sıçrayabilir. Etkilenen organlar arasında genellikle rektum ve kolon bulunmaktadır. Apandisit sızıntısının bulunduğu bölgede virüs oluşumu varsa apse oluşabilir. Oluşan apse hayati tehlikeye neden olur.

Apandisit ağrısı ne tarafta olur: Apandisit ağrısı nereye vurur?

Başlıca apandisit ağrısı belirtileri şunlardır:

– Karnın sağ alt bölgesinde ağrı
– İştah kaybı
– Mide bulantısı
– Kusma
– İshal
– Kabızlık
– Gaz çıkaramama
– Karın şişliği
– Düşük dereceli ateş
– Tuvalete çıktıktan sonra hafifleyen ağrı

Apandisit ağrısı hafif kramplar olarak başlar. Ancak apandisit patlaması denilen yırtık oluşacağı zaman ağrı giderek şiddetlenir. Bağırsak hareketlerinde değişiklikler olur ve idrara çıkmak zorlaşabilir. Eğer bu belirtilerin biri ya da birkaçı varsa acilen tıbbi yardım alınması gerekmektedir. Yırtılma belirtileri ilk 24 saat içinde nadiren görülür. Ancak vakaların yüzde 80’ininde 48 saat sonra şiddetli belirtiler ortaya çıkar ve ağrı dayanılmaz hale gelir. Müdahale edilmediğinde oluşan ölüm riski özellikle bebeklerde ve yaşlılarda daha yüksektir.

Apandisit ağrısı nasıl başlar? Apandisit ağrısı kaç gün sürer?

Apandisit için fiziksel muayene yapılabilir. Muayenede karın hassasiyetine bakılır. Ayrıca perforasyon durumlarında karında şişlik oluşabileceği için tanı koymak kolaylaşır. Fiziksel muayeneye ek olarak idrar tahlili, idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek taşı ekartesi yapılabilir. Pelvik ağrılar da apandisit ağrısına benzeyebileceği için ağrının pelvik bölgedeki sorundan kaynaklanmadığına da emin olunmalıdır. Karında apse ya da oluşabilecek diğer komplikasyonlar için röntgen, ultrason ve CT taraması gibi görüntüleme teknikleri kullanılabilir. Apandisit ağrısı 1 hafta ya da 1 ay sürebilir. Ancak patlama evresine geçtiğinde 30 dakika ila 1 saat arasında belirtiler şiddetlenir ve acil müdahale gerekir.

Apandisit tedavisi nasıl olur?

Apandisit tedavisi değişiklik gösterebilir. Durum acil değilse antibiyotik tedavisi uygulanır ve sıvı diyeti verilir. Ancak çoğu durumda apandisit için ameliyat gereklidir. Ameliyattan önce hastaya antibiyotik verilerel reptüre apse ortadan kaldırılır. Ardından cerrahi müdahale ile apandisit alınır. Ameliyat açık cerrahi müdahale ile de gerçekleştirilebilir. Bu yönteme laparoskopi de denmektedir. Laparoskopi ile iyileşme süresi daha kısadır. Ancak açık cerrahi daha çok apse ya da peritonit durumlarında uygulanır.

Apandisit önlemleri:

Apandisit önlenemeyen bir durumdur. Ancak, beslenme düzeninde yüksek lifli gıdalar tüketen kişilerde apandisit riski daha düşüktür. Apandisit riskini düşürmek için ayrıca bol meyve ve sebze tüketimi de gerekir.

Eğer apandisit belirtileri yaşıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Çünkü apandisit ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Acil müdahale gerektiren durumlarda ve özellikle apandisit yırtılması durumlarında hayati tehlike her zaman vardır.

Yorum Yaz