Aort Yırtılması Nasıl Anlaşılır: Aort Yırtılmasının Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 314 defa okundu

Aort Yırtılması Nasıl Anlaşılır: Aort Yırtılmasının Belirtileri

aort diseksiyonunun belirtileri

aort yırtılmasının belirtileri

Aort yırtılması nasıl olur?

Aort disseksiyonu yanir aort yırtılması; aortlarda oluşan ciddi bir yırtılmalardır. Aort vücudun en büyük atardamarıdır. Aortun çapı bir bahçe hortumu büyüklüğünde iken aort kalbin sol ventrikül kısmında bulunur. Vücudun göğüs ve karın bölgesi içinde çalışır. Burada o taze kan teslim eder ve alt ekstremitelere kan yolu ile oksijeni taşır. Bu nedenle bu önemli damarda bir yırtılma olduğunda arter damarlara giden oksijen akışı yavaşlar ve ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Aortun en dar kısmı genellikle aortun üst kısmında ve kink içinde bulunur. Kalbin vücuda oksijen açısından zengin kanı pompası için çalışır. Bu kan pompalanmadığında vücudun alt bölümlerine sınırlı kan akımı sağlanır ve üst bölgelerinde yüksek tansiyona neden olur. Aort disseksiyonu tanısı genellikle doğum sırasında anlaşılır ve kısa bir süre içinde cerrahi müdahale ile tedavi altına alınır. Aort disseksiyonu ile doğan çocuklar genellikle normal ve sağlıklı bir hayat sürdürerek büyürler. Ancak, bu tanı ile doğan çocuklar ileriki yaşlarında yüksek tansiyon ve kalp sorunları için risk altındadırlar. Bu nedenle yakın tıbbi izleme gerektirebilir. Tedavi olmayan aort disseksiyonu hastaları genellikle 30’lu yaşlarında kalp hastalığı ya da kronik yüksek tansiyon komplikasyonları nedeni ile ölür.

Aort yırtılması nedir: Aort damarı yırtılması nedenleri?

Aort disseksiyonu konjenital kalp rahatsızlıklarının birkaç yaygın türünden biridir. Aort disseksiyonu, tek başına ya da diğer kalp anormallikleri ile birlikte ortaya çıkabilir. Aort disseksiyonu erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Shone ve DiGeorge sendromu gibi diğer konjenital kalp kusurları ile ilişkilidir. Aort disseksiyonun, fetal gelişim sırasında başladığı bilinirken kesin nedenine henüz ulaşılamamıştır. Geçmişte, doktorlar aort disseksiyonunun tüm ırklar içinde beyazlarda daha sık rastlandığını sanıyorlardı. Ancak, yeni yapılan araştırmalar aort disseksiyonunun yaygınlığının ırksal temellere dayanmadığını ortaya çıkardı. Neyse ki, bir çocuğun Aort disseksiyonu ile doğmuş olma şansı oldukça düşüktür. Aort disseksiyonu, kalp kusurları ile doğan tüm çocukların yaklaşık yüzde 6 ya da 8’ini etkiler. Ve konjenital kalp kusurları, yalnızca her yıl doğan tüm bebeklerin yaklaşık yüzde 009’unda görülür. Aort diseksiyonunun nedenleri ise yaşa ve damarların durumuna göre farklılık gösterir.

Aort yırtılması belirtileri?

Yeni doğanlarda aort disseksiyonu belirtileri;

Belirtiler yeni doğanlarda aortta daralma şiddeti ile farklılık göstermektedir. Aort disseksiyonu belirtileri yeni doğanların yaklaşık yarısında görülmez. Geri kalan yarıda ise nefes almakta zorluk ve beslenmekte zorlanma gibi belirtiler görülebilir. Diğer belirtiler ise terleme, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği semptomları gibi belirtilerdir.

Büyük çocuk ve yetişkinlerde aort disseksiyonu belirtileri;

Hafif daralmanın bulunduğu aort disseksiyonuna sahip olan çocuklarda hiçbir belirti görülmeyebilir. Belirtiler belirli bir yaştan sonra ortaya çıkar. Bu belirtiler şunlardır:

– Soğuk eller ve ayaklar
– Burun kanamaları
– Göğüs ağrısı
– Baş ağrısı
– Nefes darlığı
– Yüksek kan basıncı
– Baş dönmesi ya da bayılma

Aort disseksiyonu tedavisi nasıl yapılır?

Aort disseksiyonu genellikle doğumdan kısa bir süre sonra balon anjiyoplasti ya da aort yırtılması ameliyatı ile tedavi edilir. Aort yırtılması sonucu ameliyat kaçınılmazdır. Balon anjiyoplasti ile dar arter kateterlere ekleme yapılır ve bu alanlar genişletilir. Cerrahi tedavide ise daralmış kısım üzerinde bir yama oluşturulur ve bu alanların büyütülmesi amaçlanır. Daha sonra hayatında herhangi sağlık sorunu ile karşılaşmaması için aort disseksiyonu hastalarının daha çocukken tedavi görmeleri gerekir. Aort disseksiyonu tedavi edilmediğinde kesinlikle 30’lu veya 40’lı yaşlarda kalp yetmezliği, rüptüre aort, kontur ya da diğer kalp hastalıklarına yol açarak hayati sorunlar yaratabilir. Ayrıca aort disseksiyonu ile ilişkilendirilmiş kronik yüksek kan basıncı, kalp hasarı, anevrizma, inme ve erken koroner arter hastalığı riski de artar.

Yorum Yaz