Anne Sütünü Artırmak İçin Ne Yemeli: Anne Sütü İçin Faydalı Yiyecekler

Anne ve Bebek kategorisine 3 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 2.072 defa okundu

Anne Sütünü Artırmak İçin Ne Yemeli: Anne Sütü İçin Faydalı Yiyecekler

anne sütü için faydalı yiyecekler

anne sütü için faydalı yiyecekler

Anne sütü nasıl artar?

Emziren annelerde, özellikle yeni anne olmuş kadınlarda sık sık onların anne sütünün yeterli gelmediği endişesi vardır. Çoğu anne çocukları için yeterince anne sütü üretemediğini düşünür. Kaldı ki bazı durumlarda gerçekten yeterli miktarda anne sütü salgılanmayabilir. Bu durumun nedenleri genellikle bazı hastalıklar, doğum kontrol hapı kullanımı, beslenme eksikliği ve seyrek emzirme gibi nedenlerdir. Hormonal değişiklikler de söz konusu olabilir. Yetersiz miktarda anne sütü bebeğin yetersiz beslenmesine neden olur. Aynı zamanda bebekte zayıf bir bağışıklık sistemi, zayıf hafıza ve diğer sağlık sorunlarının olma olasılığı da yüksektir. Anne sütü yeni doğmuş bebekler ve küçük çocuklar için çok önemli bir besin kaynağıdır. Bu nedenle doktorlar uzun süre bebeklerin anne sütü ile beslenmesi gerektiğini vurgular. Anne sütünü artırmak için bazı bitkisel ve doğal çözümler denenebilir.

Anne sütü için ne yemeli: Anne sütünü arttıran yiyecekler

1. Sıcak kompres

Bazen; düşük kan dolaşımı yetersiz süt üretilmesinin arkasındaki ana nedendir. Göğüs bölgesindeki kan dolaşımını artırmak için sıcak kompres uygulanabilir.
– Öncelikle beş dakika kadar hafifçe göğüslere masaj yapılır.
– Temiz bir bez ılık suya daldırılır ve fazla suyu sıkılır.
– Göğüs çevresini uygulanır ve hafifçe masaj yapılır.
– Ilık bez göğüslerde 5 ya da 10 dakika bekletilir.
– Ardından bebek beslenir.
– Göğüslerde gerginlik ve ağırlık hissedilirse süt akışını kolaylaştırmak için gevşeme tekniği de kullanılabilir.

2. Anne sütü için çemen otu

Çemen otu süt üreten bezlerin için uyarıcı olarak kabul edilir. Çemen otu anne sütü üretimi artırmaya yardımcı olan phytoestrogens içerir. Ter bezlerini uyarır ve meme dokularını kuvvetlendirir.
– Bir çorba kaşığı Çemen tohumu bir fincan su içinde geceden ıslatılır. Sabahleyin, bu su Çemen otu tohumu ile birlikte birkaç dakika kaynatılır. Karışım olumlu sonuçlar elde edene kadar her sabah çay şeklinde içilir.
– Bunun yerine üç Çemen kapsül, ilk 10 gün boyunca günde üç kere alınabilir. Ancak çemen otunu kapsül şeklinde almadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Not: Diyabetik ve astımlı kadınların kesinlikle çemen otu kullanmaması gerekir.

3. Anne sütü artıran rezene çayı

Rezene tohumu da anne sütü üretimi artırmaya yardımcı olur. Bu bitki galactogogue isimli bir enzim içerir. Bu enzim vücutta daha fazla anne sütü üretilmesine yardımcı olur. Ayrıca, rezene tohumu sindirime yardımcı olduğu için küçük bebeklerde kolik ağrıların önlenmesine katkıda bulunur.
– Bir çorba kaşığı rezene tohumu, bir fincan sıcak suya eklenir. Kapağı kapatılarak 30 dakika kadar dinlendirilir. Ardından süzülerek içilir. Karışım günde iki kez bir ay boyunca çay şeklinde tüketilebilir.
– Alternatif olarak, yarım fincan rezene tohumu, yarım fincan kimyon ve yarım fincan akide şekeri (Mısri) ile bir kabın içinde karıştırılır. İyice ezilerek ince bir toz olmak haline getirilir. Bu karışımda bir çay kaşığı alınır ve bir fincan süte eklenerek tüketilir. İşlem bir ya da iki hafta boyunca günde üç kere yapılabilir.
– Ayrıca yemeklere de rezene tohumu eklenebilir.

4. Anne sütü için kimyon

Kimyon tohumu da süt üretimini teşvik eder. Ayrıca, kimyon tohumu sindirimi geliştirir ve kabızlık, mide asidi artışı ve şişkinlik gibi durumların yatışmasını sağlar. Doğumdan sonra yeni anneler için güç sağlayan demir kaynağıdır.
– Bir çay kaşığı kimyon bir çay kaşığı şeker ile karıştırılır. Bu karışım bir bardak ılık süte eklenerek her gün; bir kaç hafta boyunca yatmadan önce içilir.
– Alternatif olarak; iki çay kaşığı kimyon, yarım bardak suya eklenir ve kaynatılır. Karışıma yarım fincan süt ve bir çay kaşığı bal eklenir. İyice karıştırılır ve birkaç hafta boyunca her gün 1 kez içilir.

5. Anne sütü ve tarçın

Tarçın da anne sütü salgılanmasını artırmaya yardımcı olan bileşikler içerir. Emziren anneler tarçın tükettiğinde anne sütünün lezzeti de artar. Ayrıca, doğum sonrası adet oluşumunda gecikme olmamasına yardımcı olur ve erken gebelikleri engeller.
– Bir tutam toz tarçın ve yarım çay kaşığı bal karıştırılır.
– Bir bardak ılık süte eklenir.
– Bir ya da iki ay boyunca her akşam yatmadan önce tekrarlanır.

6. Anne sütünü artıran sarımsak

Mükemmel bir galactagogue kaynağı olan sarımsak anne sütü üretimini artırır. Sarımsak yiyen emziren annelerde süt artışı yaşanırken anne sütünün tadı da değişir. Ayrıca sarımsak doğal bir antibiyotik olduğu için bebeğin sağlığı açısından da etkilidir.
– 3 diş sarımsak rendelenir.
– Bir fincan rendelenmiş sarımsak su içerisine konur. Karışım su miktarı yaklaşık dörtte bir kadar azalana kadar kaynatılır.
– Bir bardak süt karışıma eklenir ve biraz daha kaynatılır.
– Ardından içerisine yarım çay kaşığı bal içinde karıştırılır ve süzülür.
– Elde edilen karışım günde bir kez, sabahları tüketilir.

7. Fesleğen anne sütünü artırır mı?

Fesleğen de emziren annelerde süt miktarının artmasını sağlar. Süt akışını teşvik eder ve sakinleştirici etkisi yaratır. Ayrıca içerisinde demir, tiamin, niasin ve karoten bulunmaktadır. Anne ve bebeği birçok hastalıktan korur.
– Bir tencere suya altı ya da sekiz adet ince kıyılmış fesleğen yaprağı atılır.
– Bir iki dakika kaynatılır.
– Soğuması ve demlenmesi için yaklaşık 5 dakika kadar beklenir. Ardından karışım süzülür. Tat katmak için içerisine biraz bal eklenebilir. Doğum sonrası dönemde birkaç ay boyunca, günde iki kez içilebilir.

8. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi beslenme düzenine dahil edilebilir. Süt üretimini artırır ve anne sağlığı için de oldukça faydalıdır. Yulaf ezmesi demir açısından zengin bir kaynaktır ve demir eksikliği görülen annelere şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca stresi azaltmaya yardımcı olur.
– Bir tabak yulaf ezmesi ve süt her sabah kahvaltıda tüketilebilir. Bu anne sütü üretimini artırmak için en basit yollardan biridir.

10. Anne sütü havuç incir kürü

Havuç ve incir de anne sütünü artırır. Yüksek miktarda beta-karoten içerir. Beta-karoten yeni doğmuş bebeklerde genel büyüme için de yararlıdır.
– Taze meyve suyu yapmak için iki havuç ve iki soyulmuş incir meyve sıkacağında sıkılır. İçerisinde zevke göre bal ya da tuz eklenebilir. Elde edilen karışım birkaç hafta boyunca günde iki kez içilebilir.
– Alternatif olarak, salata ya da çorbalara da havuç ve pancar eklenebilir.

Anne sütü arttırıcı öneriler:
– Hem anne hem de bebek sağlığı için su tüketimi artırılabilir. Bu şekilde anne sütü üretimi de artacaktır.
– Besleyici bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.
– Bebek sık sık emzirilmelidir. Emzirmek sütün fazlalaşmasını sağlar.
– Anne sütünü artırmak için göğüs pompası her iki-üç saatte bir uygulanabilir.
– Emzirme dönemi boyunca sigaradan uzak durulmalıdır.
Anne sütü bitkisel çözümler ile artırılabilir. Bütün denemelere rağmen artış görülmediğinde bir doktora danışılması gerekir.

Yorum Yaz