Anksiyete Nasıl Geçer: Anksiyetenin Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 6 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 266 defa okundu

Anksiyete Nasıl Geçer: Anksiyetenin Belirtileri

sosyal anksiyete bozukluğunun belirtileri

anksiyetenin belirtileri

Anksiyete bozukluğu nasıl ortaya çıkar?

Sosyal anksiyete bozukluğu, sosyal fobi olarak da bilinir. Sosyal ortamlarda aşırı korku olarak ortaya çıkan anksiyete bozukluğu türüdür. Bu bozukluğa sahip olan kişiler yeni insanlarla tanışmaktan ve sosyal etkinliklerde konuşmaktan korkar ve bu ortamlarda bulunmakta zorluk çekerler. Sosyal anksiyete bozukluğunda korkuların mantıksız olduğu bilinse de güçsüz hissetme ve korku durumu devam eder. Sosyal anksiyete ile utangaçlık tamamen farklıdır. Utangaçlık genellikle kısa sürelidir ve hayatı kesintiye uğratmaz. Fakat sosyal anksiyetede kalıcı ve zayıflatıcı bir süreç söz konusudur. Bu durum kişinin yeteneklerini ve hayatını etkileyebilir. Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği’ne göre bu hastalığın belirtileri 13 yaş civarında başlayabilir.

Sosyal anksiyete bozukluğu nedenleri:

Sosyal fobinin kesin nedeni bilinmez. Ancak doktorlar, genetik ve çevresel faktörlerin bu hastalığın tetiklenmesinde birlikte etki edebileceğini söylüyorlar. Bazı olumsuz deneyimler de bu bozukluğun oluşmasına katkıda bulunuyor:

– Zorbalık
– Aile çatışması
– Cinsel istismar
– Serotonin dengesizliği gibi fiziksel anormallikler de katkıda bulunabilir. Serotonin, ruh sağlığını düzenleyen ve beyne yardımcı olun bir kimyasaldır. Aşırı serotonin salgılanması amigdalada (korku tepkisi, duygu ve düşünceleri kontrol eden beyin yapısı) bozukluklara neden olabilir.

Anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir?

Anksiyete belirtileri şunlardır:

– Sakin ve sessiz bir kişilik
– Mide bulantısı
– Aşırı terleme
– Titreme
– Konuşmada zorluk
– Baş dönmesi
– Nabzın hızlanması

Sosyal anksiyete bozukluğu aşağıdaki psikolojik belirtilere neden olabilir:

– Sosyal durumlar hakkında yoğun endişe
– Günler ya da haftalar önce olan bir olay için endişe duymak
– Sosyal ortamlardan kaçınmak ya da katılmak zorunda olduğunda arka planda kalmaya çalışmak.
– Sosyal bir durumda kendi rezil hissetme
– Başkaları için endişe duymak ya da başkaları ile konuşurken gergin hissetmek
– Sosyal ortamlarda yaşanılan gerginliği atmak için içkiye başvurmak
– Okula ya da işe gitmek istememe

Bazen endişeli hissetmek normaldir. Fakat ne zaman bu durum sosyal fobi var halini alır ve korku hissedilmeye başlanır o zaman sosyal anksiyete bozukluğundan söz edilebilir. Bu hastalık hayatı etkilerken bazı sosyal durumları hayata geçirmeyi zorlaştırabilir; telefona cevap vermek istememe, alışveriş yaparken insanlarla iletişime geçmek istememe, toplum içinde yemek yiyememe ya da iş görüşmesi yapmak istememe gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Anksiyete nasıl yenilir?

Sosyal anksiyete bozukluğu için çeşitli tedavi tipleri mevcuttur. Tedavi sonuçları, kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı insanlar sadece bir tür tedavi gerekir. Ancak, diğerleri için birden fazla tedavi gerekebilir. Doktorunuz ilaç tedavisi ya da sadece terapi seansları yapabilir.

Anksiyete evde tedavi:

– Kafeinden kaçının: Kahve, çikolata ve soda gibi gıdalar uyarıcılar içerir ve anksiyeteyi artırabilir.
– Uyku eksikliği: Her gece en az sekiz saat uyumalısınız. Uyku eksikliği anksiyeteyi arttırır ve sosyal fobi belirtilerinin daha kötüye gitmesine neden olabilir.

Sosyal anksiyete bozukluğunda anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçlar kullanılabilir. Aslında bu ilaçlar, sosyal anksiyete bozukluğunu tedavi etmez. Ancak, belirtileri azaltırken ve günlük yaşama uyum sağlamayı kolaylaştırabilir. Sosyal anksiyete bozukluğu için verilen ilaçların bazı yan etkileri olabilir. Bu ilaçların yan etkileri şunlardır:

– Uykusuzluk
– Kilo alımı
– Mide
– Cinsel istek eksikliği

İlaç tedavisinin faydaları ve risklerini öğrenmek ve tedavi için doğru karar vermek üzere doktor ile konuşulmalıdır. Ayrıca anksiyeteye iyi gelen bitkiler ve anksiyeteye iyi gelen besinler de beslenme düzenine eklenebilir.

Yorum Yaz