Amla Yağı Nasıl Kullanılır: Amla Saç Bakım Yağı

Saç Bakımı kategorisine 11 Ekim, 2015 tarihinde eklendi, 1.523 defa okundu

Amla Yağı Nasıl Kullanılır: Amla Saç Bakım Yağı

amla saç bakım yağı

amla saç bakım yağı

Amla yağı ne işe yarar?

Amla diğer adıyla neem bitkisi cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığı için de kullanılmaktadır.

Amlanın saça faydaları:

– Amla ile masaj yapılması saç dibinde kan dolaşımını artırır. Gözeneklerin açılmasına yardımcı olurken aynı zamanda saçların hızla uzamasını sağlar.
– C vitamini eksikliği saç kırılmasının ana nedenlerinden biridir. Yüksek oranda C vitamini içeren amla bu eksikliği de gidermeye yardımcı olur.
– C vitamini ile birlikte amla, antioksidanlar açısından da zengindir. Antioksidanlar erken ağaran saçların önlenmesine yardımcı olur. Yaşlanma karşıtı etki gösterir.
– Saç uçlarını besiler ve kırılmasını engeller.
Amla aynı zamanda anti viral ve antibiyotik özellikler içerir. Bu nedenle romatoid artrit ve osteoporoz gibi sağlık sorunlarında da etkilidir. Ayrıca pankreatit, şeker hastalığı ve renal hastalıkların şiddetini azaltmada kullanılır.

Saç bakımı için amla nasıl kullanılır?

1. Amla saç bakım yağı:

Amla yağı saçın sağlıkla uzamasına yardımcı olur. Saç bakımı için kullanılan en etkili çözümlerden biridir. Aktarlardan ve bitkisel marketlerden kolayca temin edilebilir. Evde de amla yağı üretilebilir.

Ev yapımı amla saç yağı tarifi:
– Taze amla meyvesi parçalar halinde kesilir. Kurutulması için bir süre bekletilir. Kuruyan amla parçaları ezilir ve toz haline getirilir. Alternatif olarak toz halindeki amla da kullanılabilir.
– Amla tozu biraz çemen tozu ve Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır.
– Tüm malzeme bir tencereye konur ve kısık ateşte biraz ısıtılır.
– Yağ karışımı siyahlaşmaya başladığından altı kapatılır.
– Karılım ılındığında kavanoza dökülür.
– Bu karışım saçların hızla uzaması için her gece yatmadan önce saçlara uygulanır. 15 ya da 30 dakika kadar saçlarda bekletilir. Bekleme süresin içerisinde saçlar nemli ve sıcak bir havlu ila kapatılır.
– Ardından bitkisel ve hafif bir şampuan ile yıkanır.

2. Evde saç maskesi yapımı: Amla saç maskesi:

2 yumurta ve 2 çorba kaşığı amla tozu iyice karıştırılır. Elde edilen hamur saç derisine masaj yaparak uygulanır. Ardından saçlarda 30 dakika kadar bekletilir. Saçlar bitkisel ve hafif bir şampuan ile yıkanır.

3. Amla suyu:

Saçların uzamasını desteklemek için amla suyu tüketilebilir. Hafif ekşi bir tadı olan amla suyu beslenme düzenine mutlaka dahil edilmelidir. Saç bakımının yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Amla yüksek miktarda C vitamini içerir. Amla suyu sulandırılarak tüketilir. İçerisine biraz da bal eklenebilir. Bu amlanın ekşi tadını hafifletecektir. Amla suyu düzenli olarak tüketildiğinde saçların hızla uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda saç yapısını güçlendirir.

Amla suyu ya da amla yağı saçların hızla uzamasına yardımcı olur. Saç bakımı için içerisinde pek çok yararlı bileşen bulunduran amla, aynı zamanda saç beyazlamasını engeller ve yaşlılık belirtilerini hafifletir. Amla saç bakımında çok sık kullanılan bir yöntemdir. Saç sağlığının yanı sıra cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Cilt sağlığını korur ve cildi besler. Aynı zamanda etkili bir nemlendiricidir. Bu özelliği sayesinde saç diplerinin de nemlenmesine yardımcı olur. Amla saç beyazlaması için de etkili çözümlerden biridir.

Amla, sadece saç bakımı ve saç sağlığı için değil aynı zamanda genel sağlık için de son derece faydalıdır. Özellikle diş ve diş eti sorunlarında etkili şekilde kullanılmaktadır. Enfeksiyonlar ile mücadelede kullanılabilir. Kanserden korunmak için de kullanılan amla vücutta hücreleri aktif hale getirirken aynı zamanda serbest radikalleri ve toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.
Amla suyu ve amla yağı saç bakımında maske ya da saç bakım kürü olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • DinisCevapla

    Salam hərkəsə mən amla yaqindan istifadə eliyirəm çox gözəl bir nəticə görmüsəm həm qalinlaşib həmdə sürətlə uzanir.

    Eki 25, 2017 03:17