Alzheimer Hastalığı Nasıl Başlar: Alzheimer Hastalığının Belirtileri

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 2 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 140 defa okundu

Alzheimer Hastalığı Nasıl Başlar: Alzheimer Hastalığının Belirtileri

alzheimer hastalığının belirtileri

alzheimer hastalığının belirtileri

Alzheimer nasıl anlaşılır?

Alzheimer hastalığı hafızayı, davranışları, karar verme yetisini, kişiliği ve dili etkileyen bir işlev kaybı hastalığıdır. Alzheimer, 60 yaşından küçük kişilerde görülürse erken başlangıçlı, 60 yaşından büyük kişilerde görülürse geç başlangıçlı olarak nitelendirilir. Alzeimer hastalığı bazı belirtiler ile başlar. Alzheimer evreleri ilerledikçe belirtiler artar ve şiddetlenir.

Alzheimer belirtileri:

Hafıza kaybı

Hafıza kaybı, Alzheimer hastalığının en sık görülen belirtilerinden biridir. En belirgin özellik olarak ortaya çıkan unutkanlık, bir kişinin, bir yerin ismini unutmak olarak ortaya çıkabilirken verilen sözleri, yapılan planları unutmak olarak da görülebilir. Ufak unutkanlıklar herkes tarafından yaşanan bir sorun olsa da unutkanlık tekrarlanan bir hareket halini aldığında ve hayatın pek çok alanında yaşandığında bu konuda bir doktora gözükmeniz gerekebilir. Mesela anahtarları blendırın içine koymak, gözlüğü buzdolabına koymak gibi gaip davranışlar da bu hastalığın belirtileri arasında sayılı. Neyi nereye koyduğunuzu bulamıyorsanız ve normalde temiz ve düzenli olan biri olmanıza rağmen eşyalarınızı alakasız yerlerde unutuyorsanız Alzheimer için bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Konsantre ve planlamada zorluk

Alzheimer hastalarında görülen bir diğer belirti ise plan yapmada ve konsantre olmada yaşanan zorluklardır. Basit bir işin yönergelerini takip etmede, yemek tarifini doğru şekilde uygulamada bile sorun yaşayabilen Alzheimer hastaları, bu nedenle yaptıkları işleri daha uzun sürede bitirebilirler. Ayrıca, kişisel mali işlemler gibi sayılar içeren işler giderek zorlaşarak kafa karıştırıcı bir hal alabilir.

Kaybolmak

Alzheimer hastası olan kişinin hafızası etkilendiği için tanıdık gelen yerlerde bile kolayca kaybolabilirler. Hep gittiği markette, mahallesinde ya da eve giderken kullandığı yolda kaybolma riski Alzheimer hastaları için her zaman vardır. Bu durum hastalık ilerledikçe ciddi ve tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Zaman ve yer sorunu

Nadir olsa da Alzheimer hastaları erken aşamalarında, bir yere nasıl geldiklerini unutabilirler. Kendi evleri de buna dahildir. Eve gelene kadar geçen zamanı hatırlamayabilirler.

Tarih ve zaman sorunu

Önemli tarihleri unutmanın yanı sıra düşündükleri anılarının hangi zamanda gerçekleştiğini hatırlamayabilirler. Mesela geçen sene gerçekleşmiş bir olayı sanki yıllar önce olmuş gibi hatırlayabilirler. Ayrıca Alzheimer hastaları hava durumuna göre giyinmeyi de unutabilirler.

Konuşmada zorluk yaşama

Alzheimer hastaları düşündüklerini anlatmak için doğru kelimeleri bulmakta zorluk çekebilirler. Kelimeleri de unuttukları için bir şeyi anlatırken sık sık kelimeleri hatırlamaya çalışabilirler. Ayrıca bazı kelimeler üreterek garip ifadeler de kullanmaya başlayabilirler.

Kişilik ve ruh halinde olan değişiklikler

Kişilik ve ruh hali değişiklikleri genellikle Alzheimer hastalarının yakınları tarafından fark edilen ilk belirtidir. Bu belirtiler aile bireyleri tarafından paranoya, anksiyete ya da depresyon ve güvensizlik gibi durumlarla karıştırılabilir. Genellikle iyi huylu insanlar sinirli, kindar ya da bir sebep olmadan somurtkan insanlara dönüşebilir. Ya da normalde sinirli olan insanlar daha sessiz daha uysal bir kişiliğe dönüşebilir. Bu durumlar çok belli hareketleri içerdiği için herkes tarafından fark edilebilir.

Alzheimer son evre belirtileri şunlardır:

– Hastanın çevresinde sevdiği insanları tanımamaya başlaması
– Kendi hayatı ile ilgili detayları unutması
– Sosyal iletişimden çekilmesi, asosyalleşmesi
– Kendini tehlikeye atma noktasına giden kötü kararlar vermesi
– Hayaller ya da halüsinasyonlar görmesi
– Çok fazla bilgi içeren kafa karıştırıcı konuşmalar yapması

Alzheimer için hangi doktora gidilir?

Alzheimer için nöroloji doktoruna gidilmelidir.

Alzheimer tedavisi bulundu mu?

Alzheimer hastalığının tedavisi yok iken, bu hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilen çeşitli tedaviler vardır. Ayrıca uyku ve ajitasyon kaybı gibi belirtileri yönetmek için farklı tedaviler uygulanmaktadır. Alzheimera karşı en iyi savunma, erken teşhistir. Ancak bu şekilde risk faktörleri bilinebilir ve hastalığı önlemek için adımlar gerçekleştirilebilir.

Yorum Yaz