Aloe Veranın Faydaları: Aloe Vera Neye İyi Gelir?

Şifalı Bitkiler kategorisine 19 Ocak, 2015 tarihinde eklendi, 508 defa okundu

Böbrek Hastalığına Bitkisel Çözüm: Aloe Vera Kürü

aloe vera neye iyi gelir

aloe vera neye iyi gelir

Aloe vera daha çok cilt hastalıkları için kullanılan bitkisel bir çözümdür. Ancak böbrek sorunları ve kabızlık tedavisinde de oldukça etkilidir. Mısır antik çağlarından beri kullanılan aloe vera dikkatli kullanılmalıdır. Bazı hastalıkların daha kötüye gitmesine neden olabilir ya da başka ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu nedenle kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

– Aloe Vera Jeli Faydaları

Aloe vera iki bileşikte oluşur. Aloe vera yaprakları ve aloe vera jeli ayrı ayrı hastalıklar için kullanılmaktadır. Aloe vera suyu güçlü bir doğal müshildir. Antrakinon glikosidler denilen kimyasallar içerir. Jel içinde aktif olan bu maddeler ağrı ve iltihaplanmayı engellemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken aynı zamanda doku onarımı sağlar.

– Aloe Veranın Böbreklere Faydaları

Yapılan bazı çalışmalar aloe vera jelinin böbrek hastalığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Özellikle diyabet kaynaklı böbrek hastalığı olan kişilere önerilmektedir. Böbrekleri korurken boşaltım sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunur.

– Aloe Veranın Zararları

Aloe vera suyu potansiyel olarak ciddi böbrek yaralanmalarına ve hatta ölümlere neden olabilir. Böbrek yetmezliğinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Ciddi komplikasyonlara neden olabileceği için mutlaka doktora danışılmalıdır.

– Aloe Veranın Yan Etkileri

Aloe vera suyu bazı durumlarda mide ağrısı ve kramplara neden olabilir. Uzun süreli kullanımlarda ya da yüksek dozlarda alındığında, aloe vera suyu; kalp bozukluklarına, kas güçsüzlüğüne, ishale ve kilo kaybına neden olabilir. Ayrıca aloe vera suyu hamile kadınlar ve emziren anneler tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

– Aloe Vera suyu nasıl hazırlanır?

Aloe vera kalın yeşil yapraklı ve posalı bir bitkidir. Aloe vera suyu ise genellikle cilt hastalıklarının yanı sıra kolit, ülser ve irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılır. Bitkisel bir çözüm olarak aloe vera birkaç dakikada lezzetli bir içecek haline getirilebilir. Hazırlanışı şu şekildedir:

1. Adım

Bıçak yardımı ile olgun bir aloe vera bitkisinin yaprakları doğranır. Tüm yapraklar kesilerek bir kenara konulur.

2. Adım

Daha sonra aloe vera yaprağının sivri kenarları kazınır. Ardından aloe vera yaprakları boylamasına kesilerek yaprağın içerisindeki hamur ortaya çıkarılır.

3. Adım

Yaprakların içinde bulunan hamur bir çay kaşığı yardımı ile kazınır. Ardından çıkarılan hamur bir süzgeçten geçirilir. Yaprağın sarı kısmı yani yeşil kabuğun altındaki kısım kazınmamalıdır. Bu kısmın yenilmesi ya da yutulması abdominal kramplara ve ishale neden olabilir.

4. Adım

1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar sirke konur ve karıştırılır. Su ve sirke iyice karıştırıldıktan sonra aloe vera hamuruna dökülür. Hamur tekrar karıştırılır.

5. Adım

1 bardak portakal suyu ile birlikte aloe vera hamuru blenderdan geçirilir.

6. Adım

30 saniye boyunca hızlı ayarda aloe vera hamuru ve portakal suyu karıştırılır. Suyu kıvamına dikkat edilmelidir. Eğer çok yoğunsa biraz daha portakal suyu eklenebilir ya da çok sıvıysa hamurdan eklenebilir. Uygun kıvam elde edilene kadar karıştırılmaya devam edilmelidir.

7. Adım

Aloe vera suyu bir kavanoza dökülür. Kapağı hava almayacak şekilde kapatılır ve buzdolabında saklanabilir.

İhtiyacınız olacak şeyler
– Aloe vera bitkisi
– Bıçak
– Çay kaşığı
– Süzgeç
– Kase
– Sirke
– Portakal suyu
– Blender
– Kapaklı kavanoz

Aloe vera çoğu hastalık için yararlı bir bitki olsa da dikkatli kullanılması gereken bitkisel bir çözümdür. Hamile ve emziren kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Olası yan etkiler ve ilaç etkileşimleri için mutlaka bir doktora danışılmalı; doktor onayı ile kullanılmalıdır.

Etiketler : , , , , , ,

Yorum Yaz