Alerjik Reaksiyona Ne İyi Gelir: Alerjik Reaksiyonlara Doğal Çözüm

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 448 defa okundu

Alerjik Reaksiyona Ne İyi Gelir: Alerjik Reaksiyonlara Doğal Çözüm

alerjik reaksiyonların tedavisi

alerjik reaksiyonlara doğal çözüm

Alerjik reaksiyon nedir?

Görevi, kişiyi hasta yapabilen yabancı maddelerden korumak olan bağışıklık sisteminizin vücudu tehlikede gördüğü durumlarda gösterdiği bir çeşit tepkidir. Bu tepkiyi antikor oluşturarak yapar.
Bağışıklık sistemimiz birçok durumda dışarıdan gelen maddeyi iç organlara zararlı bularak vücudu koruma altına almak ister ve bu yüzden alerjik reaksiyon gösterir. En yaygın alerjenler şunlardır:

– Arı sokması (arının kendi özsıvısı)
– Polen
– Hayvan tüyü

Bunların dışında gıdasal alerjenler de bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse de şu şekilde bir sıralama yapabiliriz:

– Yer fıstığı
– Süt
– Buğday ürünleri
– Kabuklu deniz ürünleri
– Çilek

Bağışıklık sistemi ile gelen bu tepki, cilt tahrişi, göz sulanması veya hapşırma gibi hafif semptomlara yol açabilir. Ayrıca anafilaksi, solunum yetmezliği ve kalp krizi gibi ciddi ve hayati durumlara da neden olduğu nadir de olsa gözlemlenmiştir.

Alerjik reaksiyon belirtileri:

Belirtiler vücudun yabancı maddelere karşı hassasiyetine bağlıdır ve bu yüzden kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Alerjik reaksiyonlar, kurdeşen döküntüleri ve diğer cilt tahrişlerinin oluşumuna neden olabilir. Bazı gıda alerjilerinde ise ishal, şişkinlik ve diğer sindirim sorunları baş gösterebilir. Diğer bazı alerjilerde ise ciltte kabarıklık, nefes alma güçlüğü ve göz ile burun sulanması belirtileri de mevcuttur.
Anafilaksi en ciddi alerjik reaksiyon belirtisidir. Bu acil bir durum olduğunun göstergesi olacaktır.

Anaflaksi nasıl anlaşılır: Anafilaksi belirtileri şunlardır:

– Baş dönmesi
– Mide bulantısı
– Zayıf nabız

Bu reaksiyon en açık ve net olarak şu şekilde anlatılabilir: solunum yolları şişmesi ile oluşan hayati risk taşıyan belirtidir. Solunum yollarındaki şişlikler nefes almayı engelleyebilir. Tedavi edilmemiş anafilaksi, bilinç kaybı, solunum durması ve kalp krizine yol açabilir.

Alerjik reaksiyonun neden olduğu hafif belirtilerin tedavi edilmesi:

Hafif belirtili alerjik reaksiyonların tedavileri evde güvenli bir şekilde yapılabilir. Reçetesiz antihistaminikler ve dekonjestanlar, tıkanıklık ve nefes alma sorunlarının en kolay çözümleri olarak kullanılabilir. Bu ilaçlar genellikle göz damlaları ve burun spreyleri şeklindedir ve sorunlu bölgeye yakın temasta bulunduğu için, sıkıldığı an sorunun önüne geçilebilmektedir.

Alerjik reaksiyon kızarıklık kaşıntı ve şişlik gibi belirtilere neden olur. Bu belirtiler, buz ve kortikosteroid içeren kremlerin kullanımı ile azaltılabilir. Ağrı azaltmada parasetamol de etkili olacaktır. Bu madde genelde ağrı kesici hapların çoğunda bulunmaktadır.

Tüm bunlara rağmen belirtileriniz azalmaz ya da azalsa bile zamanla tamamen sona ermezse mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekir. Doktorunuz bu durumda daha güçlü ve reçeteli ilaçlar ile sorunun önüne geçmeyi başarabilecektir.

Anafilaksi için adrenalin çözümü:

Anafilaksi, yaşamı tehdit eden bir durumdur. Hemen 112’yi aramak gerekir. Acil durum personeli bu durumda genellikle hemen epinefrin (adrenalin) enjekte eder. Bir doz adrenalin ne kadar çabuk verilirse hayatta kalma şansı o kadar artar.

Daha önce anafilaksi yaşadıysanız, doktorunuzun önerdiği acil durum ilacını mutlaka yanınızda taşımalısınız. Doktor tarafından önerilen bu ilaç, epinefrin içeren bir ilaç olacaktır. Bu ilacın tek bir dozunu oto enjektör makineleri ile baldırınızdan yaparak vücudunuza alabilirsiniz. İlacı uzun süre kullanmadıysanız mutlaka son kullanma tarihine dikkat ederek gerekirse yenisi ile değiştirmeyi unutmayın. Aile ve yakın arkadaşlarınızı acil durumlarda hangi ilacın nasıl verildiği konusunda bilgilendirmelisiniz.

Anafilaksi ilk yardım:

Anafilaksi bilinç kaybı, solunum yetmezliği ve kalp krizi oluşumuna neden olabilir. Bu durumlarda mutlaka acil bir şekilde 112’yi aramanız gerekmektedir. Ardından kişinin solunum ve dolaşım sistemlerini kontrol ettirmelisiniz. Bazı durumlarda CPR veya suni teneffüs yapılması gerekebilir.

Kişi sakin kalmaya çalışmalıdır. Nefes almakta güçlük çeken kişi daha önceden doktorundan onay alarak kullandığı oral ilaçları kullanmalıdır. Ayrıca anafilaksi geçiren insanların başının altına bir yastık konmasında fayda vardır.

Zehirli bitkiler:

ABD’deki Philadelphia Çocuk Hastalıkları Sağlık Merkezi, dünyadaki çocuk sayısının yaklaşık yüzde 70’inin zehirli sarmaşık, zehirli meşe ve zehirli sumak gibi ürünlere maruz kalmanın ardından alerjik bir reaksiyon gösterdiğini gözlemlemiştir. Belirtileri hafif kızarıklık, kabarcık ve kaşıntıdır.
Bu tür zehirli bitkilere temas halinde en çok kaşıntı belirtisi görülür. Bol sabun ve soğuk su ile etkilenen alan yıkanmalıdır. Kolloidal yulaf ürünleri veya hidrokortizon kremler de cildi yatıştırır.

Antihistaminikler, kaşıntı ve inflamasyonu azaltmak için çare olarak görülebilir. Belirtiler şiddetli ise, doktorunuz daha güçlü ve reçeteli olarak oral steroid kullanmanızı önerebilir.

Böcek ısırması:

Çoğumuz, böcek sokması için küçük tepkiler vermekteyiz. Yalnız bu durumda bazen çok daha büyük tepkiler verilmesi gerekebilir. Çünkü bazı böcekler ısırdığı zaman deri altına zehirli maddelerini bırakır. Bu bölgeleri mutlaka bol su ve sabunla iyice yıkamak gerekir. Buz da şişliği azaltmak için kullanılabilir. Ağrıların önüne geçmek için ise reçetesiz asetaminofenler kullanılabilir.

Denizanası çarpması:

Denizanası çarpması gayet keyifli bir şekilde geçirmeyi planladığınız günlerinizden birini berbat edebilir. Denizanası çarpması etkilenen alandaki derinin şişmesine, ağrımasına ve o alanda kaşıntı yaşanmasına neden olabilir.
Denizanası çarpması özellikle yazın herkesin başına gelebilir. Etkilenen bölge deniz suyunda ya da sirkede 30 dakika boyunca bekletilir ve yıkanır. Bu, zehrin nötralize olmasını sağlar. Buz, cildi yatıştırır ve ağrıyı azaltır. Hidrokortizon krem ve antihistaminikşer ise şişliği azaltmak için kullanılabilir.

İlk yardım:

Alerjik reaksiyona ilk yardım tedavisinde bulunmak için önce reaktif eden maddeyi yani alerjiye neden olan maddeyi bilmek gerekmektedir.

Anaflaksi nasıl önlenir?

– Evin içindeki ürünleri ve malzemeleri mutlaka kontrol edin. Birçok cismin kokusu cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Bu yüzden evinize alacağınız eşyalar konusunda seçici olmanız gerekebilir.
– Gıdaların etiketlerini dikkatle okuduğunuzdan emin olun. Ambalajlı gıdalar genellikle hiç ummadığınız ve sizde alerjik reaksiyon oluşturacak maddeleri içerebilir.
– Alerjik reaksiyonların oluşması durumunda acil tedavi edilmesinde fayda vardır. Bunu reçetesiz olarak temin edebileceğiniz antihistaminikler ve ağrı kesiciler ile sağlayabilirsiniz.
– Anafilaksi oluşması durumunda acil epinefrin gerekir. Bu yüzden hemen reçete için doktorunuza danışmalısınız. Anafilaksi her zaman için çok aciliyet içeren bir durumdur. Anafilaksi riskleri her zaman tıbbi testler ile takip edilmelidir.

Her şeyden önemlisi her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta yakalanmamak için önce önlem almak şarttır. Alerjik reaksiyon için yapmanız gereken tek şey şudur: bir doktora giderek alerji testi yaptırmak ve nelere alerjik durum gösterip nelere göstermediğinizi belirlemektir. Bu sayede alerjik reaktiflerin ne olduğunu bilebilir ve bu reaktiflerden sosyal ve günlük yaşamda uzak durabilirsiniz. Tüm bunlar için öncelikle olması gereken düzenli doktor kontrolü, genel kontrol ve tüm kan tahlillerinin yapılmasıdır. Bu işlemleri belirli zaman aralıkları ile düzenli olarak yaptırdığınızda alerjik reaksiyonlar da dahil diğer tüm hastalıkların kontrolü yapılmış olmaktadır.

Yorum Yaz