Alerji Neden Olur: Alerjiye Neden Olan Besinler

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 993 defa okundu

Alerji Neden Olur: Alerjiye Neden Olan Besinler

alerjiye neden olan besinler

alerjiye neden olan besinler

Alerji neden olur?

Saman nezlesi ya da diğer polen reaksiyonlarının sonucunda özellikle alerjiden şikayetçi olan insanlarda bazı bitkisel ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Bu nedenle sağlam bir bilgiye sahip olmadan bitkisel çözümleri kullanmamak gerekir. Alerjiye neden olan bitkiler şunlardır:

Alerjiye neden olan gıdalar:

– Papatya çayı alerji yaparmı?

Papatya en iyi sakinleştirici etkisi ile stres, ürtiker sorunlar ya da kaşıntı gibi cilt reaksiyonlarında kullanılmaktadır. Papatya, topikal losyon olarak ya da çay şeklinde kullanılabilir. Ancak, papatya polenlere alerjisi olan kişiler tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

– Ekinezya alerji yaparmı

Papatya benzeri reaksiyonlara neden olan ekinezya polen ve çiçeklere karşı alerjisi olan kişilerde alerji belirtilerini tetikleyebilir. Ekinezya genellikle boğaz enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda kullanılır. Ancak ekinezyanın yutulması özellikle polen alerjisi olan kişilerle belirtilerin kötüleşmesine neden olur. Ayrıca deri döküntülerine, mide ekşimesine neden olabilir.

– Karahindiba alerjisi

Papatya ailesinden olan karahindiba alerjik bünyelerde reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle lateks alerjisi olan insanlarda alerjik reaksiyonların kuvvetlenmesine neden olur. Bitkisel sıvı ya da kapsül formları da tercih edilmemelidir. Nefes darlığı ve anafilaksi gibi hayati şok tepkilere neden olabilir.

– Alerjik gıdalar

Bazen, bitkisel kaynakların yanı sıra bazı gıdalar da alerjiye neden olabilir. Besin alerjilerinde belirtiler genellikle kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerdir. Elma ve kirazın yanı sıra fındık, kavun veya ay çekirdeği de alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Alerjiyi tetikleyen besinler:

Bazı gıdalar polen alerjisine benzer belirtilere neden olabilir. Astımı tetikleyen bu belirtiler burun tıkanıklığı, hapşırma veya boğaz ağrısı gibi belirtilerdir.

– Muz alerji yaparmı?

Ham muz tüketmek alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Genel belirtiler dudak veya dilin şişmesi ile ağız, damak veya boğaz tahrişi gibi belirtilerdir. Bu tür belirtiler genellikle sadece anti-inducing meyve veya sebzelerin tüketilmesi ile oluşur. Alerjik reaksiyonlar yaşamamak için bu türde meyve ve sebzelerin tüketilmemesi gerekir. Ham muz yemek yerine pişmiş ya da işlenmiş muzlu besinler tüketilebilir. Ayrıca muz yerine diğer meyveler de tercih edilebilir.

– Kavun alerji yaparmı?

Kavun da alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kavun ve karpuz özellikle ağız ve boğaz dokusunun tahriş olmasına neden olabilir. Genellikle bu alanlarda kaşıntı hissedilir. Bazı vakalarda ağız ve boğaz içerisinde deri döküntüsü ya da kabarcıklar da oluşabilir. Mide tahrişi, kramp, kusma veya ishal gibi belirtilere de sık rastlanır. Bu nedenle eğer alerjiden şikayet ediliyorsa bu besinleri tüketmeden önce besin alerjisi testleri yaptırılabilir.

– Kabak alerjisi ve salatalık alerjisi

Bazı kişilerde kabak ya da salatalık da alerjiye neden olabilir. Bu sebzeler çiğ tüketildiğinde sık sık alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Genellikle boğazda tahriş görülürken dudak, ağız, damak veya boğazda kaşıntı da olabilir. Yemeden önce besinleri ezmek alerji belirtilerinin oluşmasını engelleyebilir. Ancak alerjik belirtiler her defasında oluşuyorsa bu besinlerin tüketilmemesi önerilir.

– Ayçekirdeği alerjisi ve bal alerjisi

Ayçiçeği tohumu ya da bal alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. İçerisindeki polen artıkları nedeni ile astım belirtilerini şiddetlendirirken şok gibi etkiler de yaratabilir.
Bitkisel çözümler birçok hastalığın tedavisinde alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır. Ancak bu bitkilerin olası yan etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Bitkisel tedaviler kullanılmadan önce mutlaka alerji testleri yapılmalı; yan etkileri konusunda doktora danışılmalıdır. Bazı besinler de alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Eğer kişide polen alerjisi ya da başka bir alerji türü varsa mutlaka diğer tetikleyicilere karşı da dikkatli olunmalıdır. Hastalıklar için kullanılan bitkisel tedaviler iyice araştırılarak uygulanmalıdır.

Yorum Yaz