Alerji Nasıl Anlaşılır: Grip Ve Alerji Arasındaki Fark

Akciğer ve Solunum Yolları Hastalıkları kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 1.985 defa okundu

Alerji Nasıl Anlaşılır: Grip Ve Alerji Arasındaki Fark

grip ve alerji arasındaki fark

grip ve alerji arasındaki fark

Alerji nasıl olur?

Burun akıntısı, hapşırma ve ağrılar. Bu belirtilerin alerjiye mi yoksa soğuk algınlığına mı ait olduğunu anlamak bazen zor olabilir. Soğuk ve alerji arasındaki farkları öğrenerek bu doğrulta tedavi uygulamaları yapabilirsiniz.

Nezle neden olur?

“Soğuk algınlığı”, soğuk algınlığı virüsü ile oluşan viral bir hastalıktır. Öksürük ya da hapşırma ile havadan geçen virüsler ile bulaşıcıdır. Ayrıca yakın temas yoluyla ya da enfekte olmuş bir kişi tarafından dokunulan eşyalar ile de geçebilir. Genellikle burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve öksürme gibi belirtiler gösterebilir. Bir veya iki hafta sonra belirtiler hala devam ederse, virüsün daha ciddi bir ilerleme kaydettiği söylenebilir. Hızla tedavi altına alınması gerekebilir.

Alerji belirtileri

Alerji bazı alerjenlere karşı gerçekleşen alerjik reaksiyonlardır. Bağışıklık sistemi tarafından histamin olarak algılanan alerjenler ile vücut mücadeleye girişir. Her alerjik vakada alerjenler ve tetikleyiciler farklı olabilir. Alerji de soğuk algınlığı gibi burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve öksürme gibi belirtilere neden olur.
Soğuk algınlığı ve alerjik reaksiyonlar arasındaki farkı bazı ayrıntılara dikkat ederek anlayabilirsiniz.

Grip ile alerji nasıl ayırt edilir?

Alerji farklı derecelerde oluşurken burun tıkanıklığı ya da kaşıntı gibi belirtileri uzun zaman gösterebilir. Çok şiddetli alerji belirtileri yılın belirli dönemlerinde artarak devam edebilir. Mesela özellikle bahar aylarında polenlerin artması alerjik reaksiyonların da artmasına neden olabilir. Alerji bulaşıcı bir hastalık değildir. Genellikle kaşıntı, gözlerde kaşıntı ve postnasal damla nedeniyle boğaz kaşıntısı gibi etkiler yaratabilir. Bu da öksürüğe neden olabilir.

Soğuk algınlığı belirtileri ise daha kısa süren belirtilerdir. Nezle ve grip gibi durumlarda alerji belirtilerine ek olarak vücudun bazı bölgelerinde ağrılar ve yükselen ateş eşlik eder. Alerji de ise ateş ve eklem ağrıları görülmez. Soğuk algınlığında da kaşıntı gibi belirtiler görülmez. Soğuk algınlığı ve alerjinin getirdiği ortak bir vaka ise sinüs enfeksiyonlarıdır. Her iki hastalık da sinüs boşluklarının mukus dolmasına e burun tıkanıklığı oluşmasına neden olur. Sinüs enfeksiyonları, aşırı alerji ve soğuk algınlığı benzeri hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkar. Her iki durum da tedavi edilmezse haftalar ya da aylar süren bir duruma neden olabilir.

Alerji nasıl tedavi edilir?

Dekonjestanlar içeren ilaçlar sinüs tıkanıklığına neden olan alerjiler ya da nezleler için verilmektedir. Bu ilaçlar burun tıkanıklığını hafifletirken aynı zamanda burunda biriken tıkanıkları dağıtmaya yardımcı olur. Ayrıca bu tip ilaçlar alerji ve soğuk algınlığı belirtilerini rahatlatmak ve sinüs enfeksiyonlarını önlemek adına kısa süreli kullanım için tasarlanmıştır. Dekonjestanlar, iltihabı azaltır ve balgam üretimini azaltmaya yardımcı olarak sinüsler içinde kan akımını azaltır. Uzun vadede kullanılmaması gerekir. Uzun süre kullanıldığında daha kötü tıkanıklara neden olmaktadır. Antihistaminik içeren ilaçlar ise alerji belirtilerini rahatlatmak ve kaşıntıyı gidermek için kullanılır. Özellikle gıda alerjileri ve arı sokmasına karşı oluşan alerjik reaksiyonlarda şişmeyi azaltmak ve diğer belirtileri gidermek için kullanılmaktadır. Bazı antihistaminik içeren ilaçlar uyku hali neden olabileceğinden, bu ilaçlar genellikle günlük kullanım için verilmez. Gece yatmadan önce kullanılması tavsiye edilir. Sinüs enfeksiyonlarında ise dekonjestan içeren ilaçlar ile semptomların azaltılması amaçlanır. Ayrıca enfeksiyon ile mücadeleye yardımcı olmak için antibiyotik de kullanılmaktadır. Sinüs enfeksiyonları tekrarlayan bir durum alırsa; doktora danışmak gerekmektedir. Doktorlar bu gibi durumlarda genelde sinüs drenajını yardımcı olmak için ameliyat olunması gerektiğini söyleyebilir. Hekimler temel sorunu belirlemek için bir CT (bilgisayarlı tomografi) tarama yada MRI (manyetik rezonans görüntüleme) gibi yöntemlere başvurarak sinüsleri detaylı olarak muayene ederler.

Grip nasıl geçer?

Grip için de alerji için kullanılan bazı ilaçlar kullanılabilir. Ancak ilaç kullanımı için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Grip ve alerji belirtileri birbiri ile benzerlikler gösterir. Bu nedenle tanı koymakta zorluk yaşanabilir. Ancak alerjide ateş ya da halsizlik olmaz. Alerji sırasında gribe benzer olarak sadece burun tıkanıklığı, sinüs tıkanıklığı ve burun tıkanıklığına bağlı baş ağrısı görülür.

Yorum Yaz