Alerji için Bitkisel Çözümler: Alerjiye İyi Gelen Besinler ve Yiyecekler

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları kategorisine 9 Şubat, 2015 tarihinde eklendi, 23.699 defa okundu

Alerji için Bitkisel Çözümler: Alerjiye İyi Gelen Besinler ve Yiyecekler

alerjiye iyi gelen bitkiler

alerjiye iyi gelen bitkiler

Alerji bazı alerjenlerin bağışıklık sistemi tarafından bir tehlike gibi algılanması nedeni ile oluşur. Genellikle zararlı değildir. Yabancı maddelere bir tepki olarak oluşur. Alerjiye neden olan maddelere “allerjenler” denir. Alerji genellikle polen taneleri, ev tozu, hayvan tüyü, akarlar, tüyler, kimyasallar ve belirli bazı gıdalar nedeni ile oluşur. Alerjilerin bir çoğu kendiliğinden geçer. Ancak bazı kişilerin aşırı hassas bağışıklık sistemi nedeniyle alerji şikayetleri kronik hale gelebilir. Bu gibi durumlarda yapılabilecek en iyi şey, alerji yapan yiyecekler, besinler ve çevresel etkenlerden uzak durarak vücudun aşırı bir biçimde alerjik reaksiyon geliştirmesinin önüne geçmektir. Burada özellikle antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanırken alerji testi yaptırmanın anaflaksi gelişimi gibi vücudun ölümcül olabilecek alerjik tepkilerine karşı tedbirli olmakta fayda vardır.

Alerji nedenleri nelerdir?

Alerjiyi tetikleyen binlerce nedenden bazıları şunlardır:
– Toz akarları
– Ev Kimyasalları
– Sporlar
– Hayvan tüyleri
– Evde beslenen hayvanlar
– Mantar ya da bazı enfeksiyon
– Gıdalar (özellikle inek sütü, buğday, yumurta, deniz ürünleri, soya, meyve ve fındık)
– Arı ve arı sokmaları
– Penisilin gibi çeşitli ilaçlar
– Lateks

Alerji belirtileri nelerdir?

Alerji belirtileri alerjik reaksiyon oluşan alerjen tipine göre değişir. Ancak, bazı ortak belirtileri şunlardır:
– Hapşırma
– Sinüs ya da migren ağrıları
– Burun akıntısı
– Öksürük
– Burun tıkanıklığı
– Şişlikler
– Göz, kulak, boğaz, dudak ve damakta kaşıntı
– Ateş
– Kusma
– İshal
– Gözde kızarıklık
– Astım krizi gibi belirtiler
– Cilt döküntüleri
– Şişkinlik
– Karın ağrısı

Alerjiye Ne İyi Gelir?

1. Derinlemesine temizlik: Evdeki tozdan ve kirden kurtulmak için derinlemesine temizlik yapılmalıdır. Özellikle hepa filtreli bir süpürge kullanılabilir.
2. Yatağı temizlemek: Yatak, çarşaf, yastık kılıfları ve battaniyeler sık aralıklar ile temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Bu şekilde odada var olan toz akarlar ve diğer tetikleyiciler yok edilmiş olacaktır.
3. Bir yüz maskesi takmak: Polen, toz ve hayvan tüyünden kurtulmak için yüz maskesi takılabilir. Yüz maskesi ile tetikleyicilerden uzak durulduğu sürece alerjik reaksiyonlar da ortaya çıkmayacaktır.
4. Klima: Havayı temizlemek de oldukça etkili bir çözüm olacaktır. Bunun için hava filtreleri ve kiri uzakta tutan klimalar kullanılabilir. Aynı zamanda havanın nemlendirilmesi için hava nemlendiriciler de kullanılabilir.
5. Sigara kullanılmamalıdır: Sigara içilmesi alerjik belirtilerin artmasına neden olur. Bu nedenle kesinlikle sigara içilmemeli ve sigara dumanından uzak durulmalıdır.
6. Bir hava filtresi edinmek: Havayı temizlemek oldukça önemlidir. Bu nedenle evi havalandırırken camları açmak yerine hava filtresi kullanılabilir.
7. Evcil hayvan bakmamak: Evcil hayvan alerjileri için evde hayvan bakılmaması gerekir. Hayvan tüyü sürekli hapşırma, gözlerde kızarıklık ve deri döküntülerine neden olabilir. Bu nedenle alerjik bünyeye sahip olan kişilerin evde hayvan bakması önerilmez.
8. Tuzlu su: Burun kanallarına ve akciğere allerjenlerin doğrudan ulaşmasını önlemek için buruna her sabah ve akşam fizyolojik serum uygulanabilir. Fizyolojik serum tuz ve sudan oluşur. Bu nedenle evde tuz ve su karıştırılarak kullanılabilir. Ancak tuz miktarına dikkat edilmeli, az miktarda kullanılmalıdır Aksi takdirde burun kanallarının tahriş olmasına neden olabilir.
9. Balık yağı takviyeleri tüketmek: Balık yağı takviyeleri astım ve alerji tedavisine ek olarak uygulanabilir.
Not: Bazı insanların balık yağı takviyelerine alerjisi olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir.
10. Güneşe dikkat: Güneş alerjisine karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Güneşe çıkmadan önce güneş kremi ve gözlük takılabilir.
11. Palamut: Palamut polen alerjisi tedavisi için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Ayrıca astım ve migren ağrısını gidermek için de kullanılır.
12. Akupunktur: Akupunktur da alerjik reaksiyonları en aza indirmek için kullanılan bir çözümdür. Saman nezlesini önlemede yararlıdır.
13. Zerdeçal tüketmek: Anti bakteriyel özellikleri ile vücudu alerjenlere karşı koruyan zerdeçal aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir. Yarım çorba kaşığı zerdeçal tozu bir bardak sıcak süte karıştırılarak tüketilebilir.
14. Bal:
Her gün bir kaşık saf bal tüketilebilir. Bu çözüm polenlerden kaynaklanan alerjik reaksiyonları önlemeye yardımcı olmaktadır.
15. HEPA filtre: Elektrik süpürgelerinde Hepa filtre olması mikropların yüksek ölçüde arındırılmasına yardımcı olur. Derinlemesine temizlik sağlar.
16. Buhar banyosu: Buhar banyosu tıkalı burnun açılmasını sağlarken aynı zamanda diğer alerji belirtilerini de hafifletir. Ayrıca boğazda oluşan tahrişi yatıştırır. Tıkanmış kulakların da açılmasını sağlar.
17. Okaliptüs yağı: Bu uçucu yağ olan okaliptüs yağı tıkalı burun pasajlarının, sinüslerin açılmasını sağlarken aynı zamanda ve diğer alerjik reaksiyonların tedavisi için de mükemmel bir çözümdür.
18. Baharatlı yiyecekler: Bazı kişilerde baharatlı yiyecekler de işe yaramaktadır. Kırmızıbiber, taze sarımsak, hardal ve yılan kökü sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda genizde biriken mukus tabakasını da temizler.
19. Isırgan otu yaprakları: Isırgan otu yaprakları anti histaminik doğal bir kaynaktır. Çay, tentür ya da kapsül şeklinde alınabilir.
20. Narenciyeler: Narenciye ve brokoli gibi gıdalar da tüketilebilir. Anti histaminik etkiler yaratan bu gıdalar alerji belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca inflamasyonu azaltır.

Alerjiye Karşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri
1. Histamin: Bu ilaç toz ve güçlü kokuların neden olduğu alerjik reaksiyonları tedavi etmek için kullanılabilir.
2. Karbonhidratlı sebzeler: Yumurta, kümes hayvanları, tuzlu tereyağı ve aspirinden kaynaklanan alerjik reaksiyonlarda karbonhidratlı sebzeler tüketilebilir.
3. Kükürt: Antibiyotiklere alerjisi olan insanlar için kükürt önerilmektedir.
4. Akasma kökü: Akasma bitkisi kökü hint yağının neden olduğu alerjik reaksiyonlara karşı bir kür olarak kullanılabilir.
5. Karga büken otu: Karga büken otu özellikle kahve alerjisi olan kişilere verilir.
6. Fosfor: Fosfor da bazı alerjik reaksiyonlar için kullanılabilir.
7. Mazı: Mazı; soğan, tatlılar ve yağlı etlere karşı alerjisi olanlar için verilen ilaçtır.

Alerji ciddi bir sağlık sorunu değildir. Alerjiye neden olan birçok tetikleyici ve alerjen vardır. Her insan farklı tetikleyicilere karşı alerjik reaksiyon geliştirebilir. Aynı zamanda alerji belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir. Alerji belirtileri genellikle hapşırma, gözlerde kızarıklık ve öksürük şeklinde görülür. Özellikle polen alerjisinde nefes darlığı gibi belirtiler de görülebilir. Bu belirtiler görüldüğünde bir doktora danışılması önerilir. Alerji testleri ile olası diğer alerji türleri de belirlenmelidir. Alerji türlerine göre bir tedavi yöntemi izlenir. Aynı zamanda alerji çeşidine göre yaşam tarzında bazı değişiklikler yapılmalıdır. Hayvan tüyüne karşı alerji oluştuğunda evde hayvan beslenmemelidir. Polen alerjisi söz konusu olduğunda ise özellikle bahar aylarında kişinin ormanlık alanlara gitmemesi önerilir. Eğer gidilmesi gerekiyorsa mutlaka ağız maskesi takılmalıdır. Toz alerjisi olanlar ise ev temizliğine çok dikkat etmelidir. Özellikle yatılan oda hepa filtreli bir makine ile temizlenmelidir. Tüm toz akarlarından kurtulmak için oda havalandırılırken camlar açılmamalıdır. Bunun yerine hava temizleyici ve nemlendirici aletler kullanılmalıdır. Klima da kullanılabilir. Alerji çok ciddi bir sağlık sorunu olmasa da astım krizi gibi nefes almada zorluk yaşanan krizlere neden olabilir. Bu krizler sık sık yaşanıyorsa ve nefes almada ciddi zorluk çekiliyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz

2 Yorum

  • Cemal yıldızCevapla

    30 yıldır el ayaklarımda kaşıntı vardır çok tahlil yaptırdım bir sonuç alamadım.bünyeden olurmu.çaresi nedir

    Eyl 26, 2017 04:00
  • SeferCevapla

    Hocam iyi akşamlar eşimde alerjen var nohuttan büyük pembe kabarıklar oluyor kaşıntı halinde 1-2 saat sonra geçiyor sonra tekrar ediyor kendisi evde terzi ellerini yıkadığın da aynı kızarıklıklar oluyor bunun için çözüm nedir?

    Kas 25, 2017 16:18