Akustik Kulak Travması Tedavisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları kategorisine 22 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 2.223 defa okundu

Akustik Kulak Travması Tedavisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

akustik kulak travması

akustik kulak travması

Akustik Kulak Travması (Akustik Travma) genellikle yüksek desibel gürültüye maruz kalma nedeniyle oluşur ve bir çeşit iç kulak yaralanmasıdır. Bazı yaralanmalar kulak zarının yırtılmasına neden olurken iç kulakta kanamalara neden olabilir. Orta ve iç kulak, kulak zarını koruyan yapılardır. Ayrıca sinyalleri küçük titreşimler şeklinde beyne iletirler. Akustik travma bu titreşimlere zarar verirken işitme kaybına neden olabilir.

Akustik travma için risk faktörleri ve nedenleri

Aşağıdaki deneyimlere sahip kişiler akustik travma için yüksek bir risk altındadır:

– Uzun bir süre yüksek sesle endüstriyel ekipman faaliyetlerinde çalışanlar
– Yüksek desibel seslerle yaşayan ve çalışan insanlar
– Sık sık müzik konserleri ve diğer yüksek desibelli müzik etkinliklerine katılan kişiler.
– Çok sık silah kullananlar
– Kulak tıkacı olmadan silah talimi yapan kişiler

Ses 85 desibelin üzerinde olduğunda ve bu sese sürekli maruz kalındığında akustik travma riski artmaktadır.

Akustik travma belirtileri nelerdir?

Akustik travmanın en temel belirtisi işitme kaybıdır. Uzmanlar, birçok durumda hastaların ilk başlarda yüksek frekanslı sesleri duymakta sıkıntı yaşadıklarını söylemektedirler. Bu sıkıntı daha sonra ilerleyerek düşük frekanslı sesler de duyulmamaya başlar. Doktor durumu anlamak için yüksek ve düşük frekanslar vererek duyum yetisini ölçebilir. Akustik travma başlangıcının en önemli sinyal belirtilerinden biri de kulak çınlamasıdır. Kulak çınlaması ya da yaralanmadan kaynaklanan bir durumdur. Çınlama denilen şey daha çok bir uğultu veya zil sesi gibi bir sesin duyulmasıdır. Kulak çınlaması daha çok sessiz bir ortamda iken daha sık ortaya çıkar. Tinnitus uyuşturucu kullanımı kan damarlarında değişikliklere neden olabilir veya yüksek seslere maruz kalmak bu durumu daha da kötüleştirir. Uzun vadeli tinnitus akustik travmadan şüphelenmek için iyi bir nedendir. Kronik kulak çınlaması durumlarında mutlaka doktora danışılmalıdır.

Akustik travma nasıl teşhis edilir?

Akustik travmayı tanılamak için doktor hayatın farklı zamanlarında maruz kalınmış tüm yüksek desibelli sesleri bilmek ister. Ayrıca odiometri denen bir alet ile akustik travma belirtileri fiziksel olarak da ölçülebilir. Hasta ses testine alınarak duyum durumu analiz edilir. Eğer iç kulakta yaralar ve zedelenmeler ile birlikte işitme kaybı yaşanıyorsa akustik travmadan söz edilebilir.

Akustik travma tedavisi nasıl yapılır?

Teknik işitme yardımı nedir?

Akustik travmaya bağlı işitme kaybı bu rahatsızlıkta temel olarak tedavi edilmesi gereken rahatsızlıktır. Akustik travma bazı durumlarda iyileştirilebilirken oluşan işitme kaybı iyileştirilemez. Doktor işitme cihazı gibi cihazlar ile teknolojik desteklerin kullanılmasını önerebilir. Koklear implant denilen yeni tip işitme cihazları akustik travma ile işitme kaybı yaşayan insanlar tarafından en sık tercih edilen çözümler arasındadır.

Kulaklar nasıl korunur?

Doktor muhtemelen kulak tıkacı ve diğer tür kulak koruma cihazlarını tavsiye edecektir. Kulak tıkaçları yüksek ses karşısında kulak zarı da dahil olmak üzere tüm iç ve orta kulak sistemini korur.

Kullanılan ilaçlar nelerdir?

Bazı durumlarda akustik travma belirtilerine yardımcı olmak için oral steroid ilaçları verilebilir. Özellikle işitme kaybı yaşanan durumlarda doktor kulağın korunmasını önererek durumun daha kötüye gitmesini engeller.

Akustik travma uzun vadede nasıl sonuçlara neden olur?

Akustik travma sonucu gelişen işitme kaybı geri alınamaz. Bazı hastalarda işitme kapasitelerinin kalan kısmının artırılması için kulağı korumaya yönelik önlemler alınabilir. İşitme kaybı durumlarının oluşmaması için akustik travma sorununa müdahale edilmesi gerekmektedir. Eğer işitme kaybı önemli işitme sistemlerine zarar verdiyse kayıp giderek artar ve sağırlık oluşabilir. Bu durumda doktorlar işitme cihazlarının kullanılmasını önerirken aynı zamanda işaret dili gibi iletişim araçlarının öğrenilmesini tavsiye edebilir.

Akustik travma geçermi?

Şayet akustik travma işitme kaybına neden olmadıysa kendiliğinden geçebilir. Ancak yine de böyle bir durumda özellikle kulak çınlaması şikayeti var ise acilen doktora girmeniz gerekebilir.

Yorum Yaz