Akciğer Kanseri Nedenleri: Akciğer Kanserinin Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 1.145 defa okundu

Akciğer Kanseri Nedenleri: Akciğer Kanserinin Belirtileri

akciğer kanserinin belirtileri

akciğer kanserinin belirtileri

Akciğer kanseri nasıl belli olur?

Akciğer kanseri, akciğer kaynaklı bir kanserdir. Her yıl 220.000 kişiye akciğer tanısı konulmaktadır. Akciğer kanseri riskli ve ciddi bir kanser türüdür. Erkeklerde ve kadınlarda aynı oranda görülür ve 50 yaşından sonra risk daha fazladır. Özellikle sigara, puro ya da pipo kişilerde görülen akciğer kanseri genetik olarak da gelişebilir. Ayrıca geçmişte yaşanılan akciğer enfeksiyonları da kanser oluşmasını kolaylaştıran faktörler arasındadır. Akciğer kanserinin iki ana türü vardır. Tedavi seçenekleri ise prognoz türüne ve kanserin aşamasına bağlıdır. Belirtiler genellikle hastalığın ileri aşamalarına kadar görülmez. Bu nedenle erken teşhis açısından kolay tanı konabilen bir hastalık değildir. Akciğer kanseri belirtileri arasında ise inatçı öksürük, öksürünce kan gelmesi, göğüs ağrısı, yinelenen göğüs enfeksiyonları ve ses kısıklığı gibi belirtiler vardır.

Akciğer kanseri neden olur: Akciğer kanseri belirtileri

Kanser vücutta bulunan hücrelerin olmaması gereken bir organda hızla büyümesi ve hızla ölmesi sonucu oluşur. Hücreler mutasyona uğrayarak normal yapının bozulmasına neden olur. Akciğer kanseri formları kanserin hücreleri istilası sonucu oluşur ve sağlıklı hücrelerin dokusu bozularak akciğerin içerisindeki duvarlar kapanarak hava geçişi kısıtlanır. Kansere dair belirtiler ilk olarak akciğer röntgeninden prekanseröz değişiklikler olarak ortaya çıkar fakat diğer hastalıklar ile karıştırıldığı için kanser başlangıcı fark edilmeye bilir. Hemen hemen 1 yılın sonunda kanser hücreleri gelişerek akciğerde birikir. Tümör büyüdükçe akciğerin düzgün çalışmasını engeller. Akciğerde oluşan kanserli hücreler müdahale edilmediğinde ve önüne geçilemediğinde tüm vücuda yayılabilir. Bu duruma metastaz denir.

Akciğer kanserinin çeşitleri nelerdir?

Akciğer kanseri iki ana türe sahiptir; küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri. Akciğer kanseri türlerinin adları hücrelerin patolog mikroskop altında görüntülenmesiyle konulmuştur. Her iki tip kanser türü de tedavi gerektirmektedir.

Küçük hücreli akciğer kanseri (SCLC)

Küçük hücreli akciğer kanseri tüm akciğer kanserlerinin % 15 ila 20’sini oluşturmaktadır. Hücreler, oval şekillidir ve çoğu kanser hücrelerinden daha küçüktür. Bronşlar (akciğerlerdeki hava tüpleri) ya da akciğer dokusunda başlayan ve hızlı büyüyen kanser kan ile taşınarak vücudun diğer bölümlerine kolayca dağılabilir. Küçük hücreli akciğer kanseri daha çok yoğun olarak sigara içen kişilerde görülür. Küçük hücreli akciğer kanserinin üç alt türü vardır: yulaf hücre karsinomu, karışık küçük hücre/büyük hücreli karsinomu ve küçük hücre karsinomu. Yulaf hücreli kanser küçük hücreli akciğer kanserinin en sık görülen tipidir.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (NSCLC)

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, akciğer kanseri vakalarının (% 80) çoğunluğunu kapsar. Kanser hücreleri daha büyük yapıdadır ve bu türde tümörler küçük hücreli akciğer kanserine oranla daha yavaş büyür. Küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin de üç alt türü vardır. Skuamöz hücre karsinomu (veya epidermoid karsinom) tüm akciğer kanseri vakaları arasında % 25 ila % 30 gibi bir orana sahiptir. Bu kanser çeşidi eğer tedavi edilmezse nefes geçişinde zorluk yaratırken; lenf düğümlerine, kemiklere, böbrek üstü bezlerine, karaciğere ve en önemlisi beyine yayılabilir. Akciğer kanserinin erkeklerde en sık görülen tipi skuamöz hücre karsinomudur ve ağır bir sigara içimine bağlı olarak gelişir. Adenokarsinom ise tüm akciğer kanseri vakalarının yaklaşık % 40’ını kapsar. Mukus üreten dış kısım akciğerlerin içinde oluştur. Yavaş yavaş gelişir ve kadınlarda ile sigara içmeyen kanser hastalarında en sık rastlanan akciğer kanseri türüdür.

Akciğer kanserinin son evresinde neler olur?

Akciğer kanseri son evresi ciddi belirtilerin görüldüğü evredir. Kanser hücreleri akciğerden diğer organlara sıçramış olabilir. Son evrede ise kanser bütün organları kaplar. Bu da ölümcül sonuçlara neden olur.

Akciğer kanseri tedavisi?

Akciğer kanseri belirtileri görülüyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Kanser tedavileri uygulanacaktır.

Akciğer kanseri hastaları kaç yıl yaşar?

Akciğer kanseri erken teşhis ile kontrol altına alınabilir ve tedavi edilebilir. Bu nedenle akciğer kanserinden kurtulma şansı ve kanser ile yaşam süresi kanserin hangi evrede olduğuna bağlıdır.

Akciğer kanseri ciddi bir kanser çeşididir. Kolayca diğer organlara atlayabilir. Bu nedenle akciğer kanserine dair herhangi bir belirti görüldüğünde doktora danışılmalıdır. Akciğer kanseri tedavilerinin yanı sıra yine doktora danışılarak akciğer kanserine faydalı bitkiler kullanılabilir.

Yorum Yaz