Akciğer Kanseri Belirti Verir Mi: Akciğer Kanserinin Erken Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 759 defa okundu

Akciğer Kanseri Belirti Verir Mi: Akciğer Kanserinin Erken Belirtileri

akciğer kanserinin erken belirtileri

akciğer kanserinin erken belirtileri

Akciğer kanseri nasıl anlaşılır?

Akciğer kanseri erken dönemlerinde göze çarpan herhangi bir belirti vermeyebilir. Akciğer kanseri hastalarının yaklaşık % 40’ına erken teşhis konulabilmektedir. Diğer hastalara ise kanserin 3. evresinde tanı konulmaktadır. Başlıca akciğer kanseri belirtileri şunlardır:

– Akciğer kanseri öksürük yaparmı?

Öksürük genellikle soğuk algınlığı ya da solunum yolu enfeksiyonlarına ilişkin viral hastalıklarda ortaya çıkar. Fakat inatçı bir öksürük için akciğer kanseri olasılığından da söz edilebilir. Kuru ya da balgam üreten öksürük akciğer kanserinin önemli bir belirtisi olabilir. Eğer öksürük geçmiyorsa ve 1 haftadan fazla sürdüyse mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Doktor ciğerleri dinleyecek gerekirse röntgen ya da diğer tıbbi testleri yapacaktır.

– Akciğer kanseri öksürük tipi:

Özellikle sigara içenlerde kronik öksürük bulunmaktadır. Kronik öksürükte herhangi bir değişiklik olduğunda dikkat edilmesi gerekir. Daha sık ve derinden öksürmek ya da boğuk bir sesle öksürmek, öksürüldüğünde kan gelmesi gibi durumlarda akciğer kanserinden şüphelenilebilir. Bu gibi durumlarda ve normalden daha fazla mukus salgılandığında mutlaka doktora gidilmelidir.

– Akciğer kanseri nefes darlığı yaparmı?

Nefes almada zorluk ya da hırıltılı nefes almak akciğer kanserinin belirtisi olabilir. Bu belirtiler akciğerde bulunan tümörün hava kanallarını kapatmasından kaynaklanmaktadır.

– Akciğer kanseri ağrı yaparmı?

Akciğer kanseri, göğüs, omuz, baş gibi bölgelerde ağrıya neden olabilir. Ağrı genellikle keskin, donuk, sabit ya da gelip giden göğüs ağrıları şeklinde kendini gösterebilir. Böyle bir ağrıda mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Belirli bir alan içinde sınırlı olan ağrı göğüs bölgesinden farklı bölgelere kayabilir. Çünkü akciğer kanseri lenf düğümlerine, göğüs duvarına ya da akciğer çevresine yayılarak metastaz yapabilir.

– Akciğer kanserinde hırıltı

Akciğerde bulunan hava yolları kanser oluştuğunda daralır, bloke olur ya da iltihaplanır. Bu durumda nefes alırken hırıltı ya da ıslık sesi gibi sesler çıkabilir. Hırıltının nedeni başka sağlık sorunları da olabilir. Fakat böyle bir durumla karşılaşıldığında doktora danışmak gerekir. Hırıltı devam ederse, bu astım ya da alerji olmayabilir. Doktorunuz hırıltıya neyin sebep olduğunu size söyleyecektir.

– Akciğer kanserinde ses kısıklığı neden olur?

Seste oluşan değişiklikler de akciğer kanserinin habercisi olabilir. Özellikle sesin kalınlaşması ya da derinden bir ses çıkması belirtiler arasındadır. Ses kısıklığına basit bir soğuk algınlığı da neden olabilir fakat bu durum 2 haftadan fazla sürmez. Eğer ses değişikliği 2 haftadan daha fazla sürüyorsa mutlaka doktorla görüşülmelidir. Akciğer kanseri ses sinirlerini etkileyerek gırtlak kanserine de neden olabilir.

– Akciğer kanseri kilo kaybı

Açıklanamayan kilo kaybı da akciğer kanserinin bir belirtisidir.

– Akciğer kanseri kemik ağrıları

Akciğer kanseri metastaz yaparak kemiklere ve iliklere yayıldığında kemik ağrısına neden olabilir. Bu ağrılar genellikle gündüzleri hafiflerken geceleri şiddetlenir. Ayrıca, bu ağrılar bazen kol ya da boyun ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Eğer bu tarz kemik ağrıları yaşıyorsanız bir doktora görünmekte fayda olabilir.

– Akciğer kanseri baş ağrısı

Baş ağrısı, akciğer kanserinin beyne yayıldığının işareti olabilir. Ya da baş ağrısı baskı sonucu da oluşabilir. Bazen akciğer tümörü baskı oluşturarak kalp damarlarında basınç oluşturur. Bu da baş ağrısını tetikleyebilir.
Akciğer kanseri teşhisi için göğüs röntgeni önemli bir analizdir. Fakat tanı koymada yine de yeterli değildir. Ancak yapılan bir çalışmaya göre düşük doz tomografi (CT) taramaları akciğer kanserini yüzde 20 oranında tespit edebilir. Çalışmada, akciğer kanseri için yüksek riskli 53,454 insana düşük doz tomografi ya da röntgen uygulanmıştır. Düşük doz CT taramaları ile röntgene kıyasla daha net ve doğru sonuçlar alındığı ortaya konmuştur.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • murvetCevapla

    Merhaba eşimin akciyerinde lekeler coğalmiş ve ayrica balgam kaplamiş bu knsermidir ve nefes darliği çekiyor

    Haz 05, 2016 15:51