Ağrılar Nasıl Geçer: Ağrılara Doğal Çözümler

Hastalıklar kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 335 defa okundu

Ağrılar Nasıl Geçer: Ağrılara Doğal Çözümler

kronik ağrı tedavisi

ağrılara doğal çözümler

Ağrı neden olur?

Kronik ağrılar ile yaşamak oldukça rahatsız edicidir. Acıyı e ağrıyı azaltacak ve yaşam kalitesini artıracak tedavi seçenekleri olduğunu unutmamak gerekir. Doktorlar ağrı kesici kullanmanın yanı sıra tedavi için ek olarak diğer egzersiz, fizik tedavi gibi tedai yöntemleri de uygulayabilirler. Kronik ağrılar fiziksel etkilerin yanı sıra duygusal zorlukları da beraberinde getirir. Amerikan Kronik Ağrı Derneği kronik ağrı sendromu ile başa çıkma için 10 adımdan oluşan bir liste oluşturdu.

Ağrılara ne iyi gelir?

1. Ağrıyı tanıyın.

Kronik ağrılar göz ardı edilmemeli ya da hafife alınmamalıdır. Kronik ağrı ile yaşıyorsanız sorunu anlamak için durumunuz hakkında bilgi edinin ve doktora danışarak tedavi seçenekleri konusunda detaylı bilgi alın.

2. Ağrı kesici kullanın.

Ağrı kesici alarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Fakat yine de bir doktora görünmelisiniz. Tedavi planı anlamak için doktorunuzla konuşmalı ve tedavi sürecine yardımcı olacak ilaçları öğrenmelisiniz. Ağrı kesiciler duygusal zorlukların üstesinden gelmede ve genel sağlık ile yaşam kalitesini geliştirmeye devam etme konusunda motive olmanıza yardımcı olacaktır.

3. Ağrının nedenini öğrenerek alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz.

Kronik ağrı ile yaşamak öncelikle zor bir durumdur. Bu durumu atlatmak için daha sık egzersiz yapmalı, aile ve arkadaşlar ziyaretlerini ya da seyahatleri artırmalısınız. Yapmak istediklerinizin bir listesiniz çıkararak kendinizi motive edebilirsiniz.

4. Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin.

Kronik ağrı ile başa çıkabilmek oldukça zordur. Özellikle de normal günlük faaliyetleri sürdürmeye çalışırken. Küçük adımlarla ağrıyı yönetmeyi öğrenmelisiniz. Ağrıyı yönetmek için attığınız her adım daha büyük hedeflere ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

5. Farklı ihtiyaçlarınız olduğunu kabullenin.

Birçok kişi kronik ağrı ile mücadele ederken diğerlerini kendi sorunu ile rahatsız etmek istemez. Kronik ağrıya sahip olan kişilerin farklı ihtiyaçları olabilir. Bu ihtiyaçları görmezden gelmek ya da inkar etmek durumu daha da kötüleştirebilir. Mesela kronik bel ağrısından şikayetçiyseniz iş yerinde daha rahat bir koltuk kullanmanız gerekmektedir. Kurumunuza bunu bildirerek rahatınızı sağlayacak hatta ortopedik bir koltuk temin etmelerini istemelisiniz.

6. Duygularınızı tanıyın.

Kronik ağrı ile yaşamak duygusal etkilere neden olurken fiziksel etkilere de neden olur. Duygularınızı tanıyarak ağrıyı etkileyen ya da hafifleten etkenleri anlamalısınız. Bu ağrıyı ve acıyı hafifletmeyi ve günlük yaşamdan daha çok keyif almanızı sağlar.

7. Rahat olmayı öğrenin.

Kalıcı ve kronik ağrılar, stresli bir deneyim olmakla birlikte zihin ve beden sakinliğinin keşfedilmesi gereken durumlardır. Sadece stres bile başlı başına ağrının daha kötüye gitmesine neden olabilir. Aynı zamanda diğer fiziksel ve duygusal yan etkilere neden olur. Derin nefes alma egzersizleri, yoga ya da meditasyon gibi öğretileri deneyebilirsiniz. İsterseniz hobilerinize vakit ayırarak kendinizi rahatlatabileceğiniz başka yollar da bulabilirsiniz.

8. Egzersiz yapın.

Kronik ağrı ile yaşamak egzersiz yapmayı önleyen bir durum değildir. Bu ağrılarla hayatınıza devam ederken hafif ve çok yorucu olmayan egzersizler yapabilirsiniz. Egzersizler kas yapılarını sağlamlaştırırken dayanıklılık ve gücü artırmayı sağlar. Ayrıca benlik saygısını geliştirerek ağrıyı azaltmaya yardımcı da olabilir.

9. Resmin bütününü görün.

Kronik ağrıların hayatınızın bir parçası olduğunu kabullenin. Bu kabullenmenin ardından neler yapabileceğiniz üzerinde yoğunlaşın. Kendinizden emin bir şekilde bilgi ve ağrı yönetimi hakkında kendinizi eğitin. Güçlü olun.

10. Sizin gibi kronik ağrı ile yaşayanlara ulaşın.

Milyonlarca insan kronik ağrılarla mücadele etmektedir. Bu ağrılarla ilgili olarak suçluluk ve utanç gibi deneyimlerinizi paylaşmak yerine başarılı ağrı yönetimi bilgilerinizi paylaşın. Onları ağrıyı tanıma ve kontrol etme konusunda teşvik edin. Aynı motivasyonu onların hikayelerini dinleyerek kendiniz için de yaratın.

Ağrılar neden gece artar?

Ağrılar geceleri daha şiddetli hissedilir. Bunun nedeni kan akışının daha hızlı olması ve yatay pozisyonda durulmasıdır.

Ağrılar için ne yapılmalı?

Ağrılar için ilaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel yağlar da kullanılabilir. Ağrılara iyi gelen yağlar zeytinyağı, hint yağı ve hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlardır. Ağrıların azaltılması için beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Ağrılara iyi gelen bitkiler ve ağrılara iyi gelen besinler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

Yorum Yaz