Ağrılar Nasıl Geçer: Ağrı İle Baş Etme Yöntemleri

Hastalıklar kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 324 defa okundu

Ağrılar Nasıl Geçer: Ağrı İle Baş Etme Yöntemleri

ağrı ile baş etme yöntemleri

ağrı ile baş etme yöntemleri

Ağrıyı ne geçirir?

Ağrı insan hayatının doğal bir parçasıdır. Ağrı; ilaçlar, fizik tedavi ve diğer tedavi seçenekleri ile yönetilebilir. Ağrıyı yönetmek için pek çok yol bulunmaktadır. Öncelikle ağrının hangi bölgede olduğu ve ne sebeple oluştuğu önemlidir.

Ağrı türleri nelerdir?

Ağrı şiddeti genellikle doku hasarı nedeniyle, yaralanma veya vücudun diğer kimyasal değişikliklerine göre değişebilir. İki tür ağrı çeşidi vardır: Akut ve kronik ağrı.

– Akut ağrı

Akut ağrı genellikle aniden oluşur ve yaralanma veya hastalık sonucunda gerçekleşir. Altta yatan hastalığın tedavi edilmesi ağrıyı hafifletir ya da giderir. Akut ağrı, biyolojik olarak vücudun bir duruma karşı verdiği sinyaldir.

– Kronik ağrı

Kronik ağrı, aylar ve hatta yıllar sürebilir. Vücudun herhangi bir yaralanma sonucunda ağrıyı devam ettirmesi olarak görülebilir. Kronik ağrı artrit, kanser, sinir hasarı veya diğer koşullar ile ortaya çıkabilir. Altında yatan neden genellikle daha ciddidir. Kronik ağrı herhangi bir yaralanma ve darbe olmadan oluştuğu için teşhis edilmesi daha zordur. Ve tabi ki tedavisi de zordur. En sık görülen kronik ağrı türleri bel ağrısı, baş ağrısı, boyun ağrısı, kanser ağrıları ve artrit ağrılardır.

Neyse ki, akut ve kronik ağrı tedavi edilebilir. Tedavi seçenekleri oldukça çeşitlidir. Akupunktur, terapiler, elektriksel stimülasyon ve yaşam tarzı değişikliklerini içeren bir dizi alternatif tedavinin yanı sıra ilaç tedavisi, fizik tedavi, cerrahi ve medikal yöntemler de uygulanabilir.

Ağrı tedavisi nasıl yapılır?

Ağrı ile yaşamak oldukça zordur. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan ağrı hastanın hayatını olumsuz etkiler. Vücudun kendini bırakması olarak adlandırılan ağrı genellikle altta yatan hastalıklara dair birer işarettir. Kronikleşen ağrılar uyku düzenini bozmanın yanı sıra iş hayatını ve günlük işleri ciddi derecede etkileyebilir. Kronik ağrılar kişinin zihinsel durumunu da etkileyerek kalıcı duygusal sorunlar ve depresyon gibi psikolojik durumlar yaratabilir. Ağrı şüphesiz ciddi bir sorundur. Ağrı giderici ilk adım alınan ağrı kesici ilaçlardır. Bu ilaçlar ağrıyı erteleyerek vücudun verdiği sinyalin görmezden gelmeye neden olabilir. Akut ağrılarda geçici çözümler üretilebilir çünkü ağrı zaten geçici özelliktedir. Fakat kronik ağrılarda mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Doktor ağrı kaynağını tanımlamak ve uygun tedavi planını geliştirmek için ağrı hakkında detaylı sorular soracaktır. Gerekli görülürse ultrason, MR, tomografi ve EEG gibi tetkikler yapılabilir. Ayrıca kan testleri ile ağrının altında yatan başka hastalıkların incelemesi yapılabilir.

Kronik ağrı nedenleri:

– Kimyasallar: Genellikle ağrıyı bastırmak için beyin kimyasalları başarısız olursa ağrı devam eden bir ağrı haline gelebilir.
– Nörojenik: Bu tür bir ağrı merkezi sinir sisteminde hasarlı sinirler nedeni ile oluşur.
– Psikojenik: Duygusal veya zihinsel sorunlar dirençli ağrı algılamasını tetikleyecektir.
– Psikolojik: Ağrı fiziksel durumlar yerine psikolojik durumlar sonucunda da oluşabilir.
– Tanımmsız: Ağrının nedeninin fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğu bulunamayabilir.

Kronik ağrıda risk faktörleri nelerdir?

– Yaş: Kronik ağrı yaşlanmanın normal bir parçası değildir fakat yaşlanma ile ortaya çıkan artrit ya da diyabet gibi hastalıklar sonucu oluşabilir.
– Sağlık koşulları: Fibromiyalji, depresyon veya anksiyete bozuklukları, eklem yaralanmaları, ekstremite amputasyonu ve ameliyat kronik ağrıları tetikleyebilir.
– Bağışıklık sistemi: Zayıf bir bağışıklık sistemi enfeksiyonlara veya hastalıklara yol açabilir.
– Sigara: Sigara acıyı ağırlaştırabilir ve tedaviye yanıt verme hızını azaltabilir.
– Beslenme şekli ve yaşam tarzı: düzensiz beslenme ve alkol bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklar da kronik ağrılara neden olabilir.

Ağrılar neden gece artar?

Ağrılar genellikle geceleri artma eğilimindedir. Bunun nedeni geceleri dinlenme durumunda iken uzuvlara daha fazla oksijen gitmesidir.

Ağrılar için ne yapılmalı?

Ağrılar için ağrı kesiciler kullanılır. Ancak beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Ağrılara iyi gelen bitkiler tüketilebilir. Ayrıca ağrılara iyi gelen yağlar ile masaj yapılması da etkili sonuçlar verecektir.

Yorum Yaz