Ağız Sağlığı Nasıl Korunur: Ağız Ve Diş Sağlığını Korumanın Yolları

Ağız ve Diş Hastalıkları kategorisine 2 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 247 defa okundu

Ağız Sağlığı Nasıl Korunur: Ağız Ve Diş Sağlığını Korumanın Yolları

ağız ve diş sağlığı bakımı

ağız ve diş sağlığını korumanın yolları

Ağız sağlığı için neler yapmalıyız?

Ağız ve diş sağlığı oldukça önemlidir. Bakımsız ağızlar ve dişler bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Plak oluşumu, diş eti çekilmesi, diş çürüğü ve dişlerin zayıflaması en sık görülen sağlık sorunlarındandır. Dişler kemiksel yapıları ile sağlam bir görünüme sahip olabilir. Fakat aslında her dişin üzerinde hassas mine tabakası bulunmaktadır. Mineralize bağ dokusu ile korunan dişlerde dentin tabakasının altında çekirdek sinirler bulunmaktadır. Diş içerisinde ulunan kanallar her diş kökünün merkezinden sinirlerin geçmesine izin verir. Diş çene ile sağlam bir bağ içerisindedir. Çiğneme (mastikasyon) ise sindirim sürecinin ilk adımıdır. Yutma, refleksi sindirimin başlangıç noktası gibi gözükse de çiğnemede olmadan sağlıklı beslenme de sağlanamaz. Tükürük bezleri ise yemek borusu ile mide ve boğaz arkasında bulunur. Bu bezler sayesinde gıdalar yemek borusundan daha kolay geçer ve aynı zamanda boğaz nemli kalır. Ayrıca tükürük bezleri nişastayı çözümleyen enzimler salgılar. Ağız sağlığını korumak için bazı önerilere uyulması tavsiye edilir.

Ağız ve diş sağlığının vücut açısından önemi:

Azalan ağız sağlığı ve altta yatan sistemik koşulları da etkileyerek vücut sağlığının bozulmasına da neden olur. Başka bir deyişle, sağlıklı bir ağız bakımı sağlıklı bir vücut için ilk şarttır. Yapılan çalışmalara göre periodontal hastalık (diş eti hastalığı Gelişmiş) kalp hastalığı, felç, solunum problemleri ve şeker hastalığı riskini artırmaktadır. Ayrıca, ağızdaki bakteriler kalp kapakları için hayati bir enfeksiyon oluşturabilir. Bu nedenle, diş hekimleri ağızdaki bakterilerin yok etmek için genellikle (önleyici) profilaktik antibiyotikler önerirler.

Ağız sağlığını tehdit eden bakteri, virüs ve mantar türleri bulunmaktadır. Bazı bakteriler ise ağzın normal florası içinde zaten bulunmaktadır. Küçük miktarlarda da olsa ağızda bulunan bu bakteriler zararsız ya da faydalı olmaktadırlar. Ancak, gıda artıklarının dişlerle teması ile dişlerdeki asit miktarı bakterileri artırır. Bu asitler ise diş çürüğüne neden olarak diş minesine zarar verir.

Diş eti sağlığı için ne yapmalıyız?

Ağızda yoğun bakteri oluşumu dişlerde plak oluşumuna de neden olmaktadır. Diş plakları düzenli fırçalama ve diş ipi kullanılmaması durumunda sertleşir ve diş etlerini de etkileyerek diş eti iltihabı oluşmasına neden olur. İltihap ilerledikçe, diş etlerinde çekilme başlar ve buna diş eti çekilmesi denir. Bunun daha ileri aşamasında ise diş eti hastalığına periodontitis denir. Ağız sağlığı bakımını düzenli olarak yapmamak dudaklar, boğaz, ağız boşluğu ya da diğer enfeksiyonlara hatta kansere neden olabilir. Örneğin neredeyse tüm yetişkinler, herpes simpleks virüsü ile enfekte durumunu yaşamışlardır. Ayrıca ağız ya da dudaklarında uçukları da oluşabilecek vakalar arasındadır.

Ağız sağlığı için yapılması gerekenler:

Ağız sağlığını korumak sağlık için oldukça önemlidir. Diş sağlığı ve bakımı için ilk olarak tütün ürünlerini kullanmayın. Günde iki kez florür içeren diş macunu ile dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın. Ayrıca özellikle diş ipi kullanın (Diş ipi, ağız boşluğu hastalıklarını önlemek için kullanılan en etkili yöntemlerdendir). Ağız sağlığı için gargara da kullanılabilir. Her altı ayda bir diş doktoruna giderek profesyonel bakım yaptırın.

Diş sağlığına iyi gelen besinler:

Bol miktarda meyve ve sebze içeren yüksek lifli, düşük yağlı, düşük şekerli gıdalar ile beslenin. Böyle bir beslenme şekli ile doğal olarak yüksek miktarlarda D vitamini ve ihtiyacınız olan kalsiyum ve fosforu alabilirsiniz. Diş ve kemikler için gerekli olan bu mineraller oldukça önemlidir. Ayrıca şekerli yiyecekler ve gıdalar ile dilimlenmiş meyve ya da yoğurt, makarna sosu, buzlu çay, soda, spor içecekleri, meyve suyu karışımları, granola ve tahıl çubukları ile kekler, elma püresi, ketçap ve barbekü sosu gibi gizli şeker bulunan ürünlere bir sınır getirmelisiniz. Dişlere zarar veren yiyecekler yenmemeli ve dişlere zarar veren alışkanlıklar kesinlikle bırakılmalıdır.

Yorum Yaz