Adet Sancısı Nasıl Geçer: Adet Döneminde Ağrılar İçin Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 332 defa okundu

Adet Sancısı Nasıl Geçer: Adet Döneminde Ağrılar İçin Bitkisel Çözüm

menstrüel kramp tedavisi

menstrüel kramplar için doğal çözüm

Adet sancısı nasıl olur?

Adet sancısı veya tıptaki adıyla menstrüel kramp rahim kasılmaları nedeniyle oluşur. Yumurtanın sperm tarafından döllenebilmesi için kadınlar her ay adet dönemine girerler. Bu dönem vücuttaki kirli kanın rahimden atılması ve yumurtalıkların döllenmeye hazırlandığı dönemdir. Rahim duvar ya da rahim astarı denilen, rahimi çevreleyen ve en dışında ince bir zar tabakası bulunan bölge üzerinde bu kanamalar yaşanır. Yumurtanın yumurtlaması ile ve çeşitli diğer atıklarla beraber biriken kirli kan rahim duvarının üzerinde bulunan ve folükül adı verilen küçük süzgeç modellerinden rahim içerisinde ve oradan da vajina dışarısına akıtılır. Bu duruma adet kanaması adı verilmektedir. Bu işlemin kontrolünü ise prostaglandin adında bir hormon sağlamaktadır. Zaman açısından ve kanamanın belli bir zamanda başlayıp belirli bir zamanda bitmesini denetlemesi açısından önemli bir hormondur. Genel adı adet döngüsü yani menstrüel döngü olan bu süreç kadınlarda 28 günde bir yaşanmaktadır. Genellikle 5 ile 7 gün arası süren bu döngü menapoza giren kadınlarda yumurtlamanın kesilmesi ve doğurganlığın yok olması ile beraber bir daha yaşanmamak üzere bitmektedir.
Bu doğal evrede her kadında ağrı ve kramp gözlenmez. Krampların temel nedeni rahimdeki kan boşalması sırasında güçlük yaşanmasıdır. Folükül adındaki süzgeçlerin tıkanması ile beraber biriken kan rahim içine akmakta güçlük çeker ve bu güçlük çekme sırasında kramplar yaşanır. Rahim kasları biriken kanı atmak için sürekli kasılır. Ani kasılmalara da kramp adı verilmektedir. Bu durumda menstrüel krampların tedavi edilmesi için folüküllerde kan birikmesinin önüne geçmek gerekmektedir. Bu işlem için birçok tıbbi ilaç bulunsa da aynı zamanda bitkisel ilaçlar da bulunmaktadır ve bu bitkisel ilaçlar kişide yan etkilere yol açmadan sağlıklı bir şekilde krampların tedavi edilmesini sağlar.

Adet sancısı nasıl azaltılır?

Menstrüel krampların tedavi edilmesi için uygulanabilecek tıbbi ilaçlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Ağrı kesici

Bu krampların geçmesini sağlayan bir takım ağrı kesiciler piyasada mevcuttur. Kana karışarak vücutta ağrıya neden olan kas kasılmalarının olduğu bölgelere nüfuz ederek buralardaki kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Tabii ki kramplar için o anlık bir çözümdür ancak her ay ağrı kesici kullanılması gerekir.
Aynı zamanda bazı ağrı kesicilerin içerisinde bulundurdukları bileşenler kanın pıhtılaşmasını engeller. Bu durumda adet kanamalarında daha fazla kan gelmesi ve vücudun kansız kalması durumu da gözlemlenebilir. Her ne kadar önerilen bir tedavi yöntemi olmasa da kullanılabilir bir yöntem olarak çoğu yerde söylenmektedir.

2. Hormonal doğum kontrolü

Yoğun adet krampları ve ağır kanamalar ile başa çıkmak için başka bir ortak öneri, doğum kontrol hapı almaktır. Krampların ve diğer aybaşı adet sorunlarının hormonal dengesizlikler sebebi ile oluşması yüzünden, ilaç da hormonal bir ilaçtır. Adet döngüsünde görev alan tüm horman dengelerini düzenleyici etkilere sahiptir. Kişinin vücudunun zamanı önemsiz bir şekilde adet döngüsüne girmesini sağlar. Bu doğum kontrol hapları aynı zamanda ilişkiye giren ancak çocuk yapmak istemeyen çiftler tarafından da kullanılmaktadır. Kadınlık hormonu olan östrojen üzerinde de çeşitli etkilere sahip olan bu hapların kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Aksi takdirde rahim ve doğurganlık için ciddi sorunlar yaşanabilir.
Yan etkilerinde yazanlar yanlış kullanım olduğunda ihtimal dahiline girmektedir. Bu yan etkiler oldukça ciddi etkilerdir ve bu yüzden kullanımına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yan etkiler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

– Kısırlık
– Rahim kanseri
– Felç
– Kan pıhtılaşması sorunu

Menstrüel krampların tedavisi için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:
Tıbbi ilaçlar gerçekten etkili çözümler sunsa da çoğunda yan etkilerin görülme riski vardır. Rahim ise hassas bir bölgedir ve doğurganlığın zarar görme ihtimali yüksektir. Bu yüzden doktor kontrolünde bir tedavi gerektirse bile çok daha güvenli ve yan etki bulundurmayan bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

En çok kullanılan doğal tedavi yöntemleri şunlardır:

– Egzersiz
– Isıtma yastığı (bu şekilde daha çabuk oksijen alan kasları kısa sürede rahatlar)
– Akupunktur
– Karın masajı
– Sıcak banyolar
– Yoga
– Uyku

Sorunun kökenini ele almak gerekirse hormonlardan bahsetmek gerekmektedir. Kişinin cinsiyet hormonlarının dengesindeki bozukluklar vücudunda değişmelere yol açabilir. Örneğin kadınlarda erkeklik hormonunun artması vücutta kıllanma ve kas yapısında erkeksi gelişime yol açabilir. Bunun yanı sıra erkeklerde de kadınlık hormonlarının arttığı durumlar gözlemlenebilir. Bu durumda erkeklerde ise göğüslerde büyüme köselik durumları gözlemlenebilir. Bunların birçok nedeni olabilir. Bazı zamanlarda hastalık nedeniyle hormonlar dengesizleşebilir. Bazı zamanlarda ise kalıtımsal olarak hormon bozukluğu taşınabilir. Bir kişinin genetik olarak hormonlarında bozukluk var ise bu durumun düzelmesi pek mümkün değildir. Kişi erkek ise kendini kadın gibi, kadın ise kendini erkek gibi hissedebilir. Bu durum hastalık olarak nitelendirilir ve yaşamsal bir tehlikesi olmadığı için kişi öyle kabullenilmelidir. Toplumsal baskılara karşı bu kişilerin mutlaka psikolojik yardım alması önerilir.
Konuyu toparlamak gerekirse, kişilerin hormon dengelerinin bozulması ile birçok hastalık durumu gerçekleşebilir. Kadınlardaki menstrüel kramplar bu hastalıkların en basit olanlarından bir tanesidir. Krampların geçmesi için de birçok bitkisel çözüm mevcuttur.

Adet sancısına ne iyi gelir: Adet sancısına bitkisel çözüm

1. Adet sancısını iyi gelen bitkiler: Maca kökü

Maca, Peru’nun yüksek bölgelerinde büyüyen turpgiller ailesine ait olan bir bitkidir. Varlığının yaklaşık iki bin yıldır, yani neredeyse yazının bulunduğu dönemden beri olduğu düşünülmektedir. Geleneksel bir hale gelen bu bitki günümüzde mutfaklarda bir gıda olarak da kullanılmaktadır. Perulular, güç ve dayanıklılık verdiğine inanmaktadır. Aynı zamanda doğurganlığı arttırdığı ve gebelik sırasında anne ile beraber çocuğu koruduğunu iddia etmektedirler.

2. Adet sancısı için ne yapılır: Magnezyum ve kalsiyum

Bu iki mineraller kas ağrılarını azaltıcı etkilere sahiptir. Her ne kadar göze çarpan hızlı bir etkisi olmasa da zaman içinde mutlaka etkileri gözlemlenebilecektir. Araştırmalara göre günlük olarak 1.200 miligram kalsiyum almak birçok adet belirtisini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu durumda bu iki mineralin birlikte en fazla bulunduğu besinlerden bir tanesi süttür. Süt içildiğinde çok hızlı olmasa da zamanla kaslardaki ağrıların yok olduğu gözlemlenebilecektir.

3. Adet ağrısına balık yağı

Omega 3 yağ asitleri içeren balık tüketmek tüm insanlar için kalp sağlığının korunmasını sağlarken aynı zamanda kadınların menstrüel kramplarının da geçmesini sağlar. Bunu kasları gevşeten ve olması gerektiği gibi çalıştıran omega 3 yağ asitleri sayesinde sağlamaktadır. Ayrıca balık türlerinden biri olan morina karaciğer yağı seviyesini düzenleyici etkiler gösterir. Omega 3 asitleri vücutta üretilemeyen ancak vücut için son derece gerekli olan bir yap asidi sınıfıdır. En önemli etkilerinden bir tanesi de D vitamini emilimini kolaylaştırıcı etkiye sahip olmasıdır.

Bunun yanı sıra az da olsa tüketilmesi gereken yağlar şu şekilde sıralanabilir:

– Tereyağı
– Krema
– Hindistan cevizi yağı
– Süt

Menstrüel kramplar sırasında tüketilmemesi gereken gıda grupları şu şekilde sıralanabilir:

– Soya yağı içeren gıdalar
– Kafeinli gıdalar
– İşlenmiş gıdalar

Adet sancısına ne iyi gelir?

Adet sancısı için doğal ve bitkisel çözümlerin yanı sıra beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Beslenme düzeninde adet ağrısına iyi gelen içecekler mutlaka olmalıdır. Adet sancısı için bitki çayları özellikler önerilir. Rezene ve papatya çayı tercih edilebilir. Adet ağrısına iyi gelen egzersizler de ağrının azaltılmasında etkili olacaktır.

Yorum Yaz