Adet Krampları Nasıl Geçer: Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

Kadınlara Özel kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 274 defa okundu

Adet Krampları Nasıl Geçer: Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

adet sancısına bitkisel çözüm

adet sancısına bitkisel çözüm

Adet sancısı nasıl olur?

Adet krampları çoğu kadın için can sıkıcı bir sorundur. Menstrüel kramp bazı durumlarda günlük hayatı da etkileyebilir. Menstrüel kramp menstruasyon sırasında rahim kaslarının kasılmasına neden olan prostaglandin denilen bir hormon benzeri maddeden kaynaklanmaktadır.

Adet sancısı bele vurur mu?

Kramp alt karın bölgesinde zonklamaya ve ağrılara neden olabilir. Kramplar bele de vurmaktadır. Kramp oluşmasını erken yaşta adet görme, genetik, aşırı alkol ve uyuşturucu alımı ve sigara gibi faktörler tetikleyebilir. Bazı kadınlarda adet krampları zamanla azalabilir ya da doğumdan sonra tamamen yok olabilir. Ağrı ve rahatsızlığı hafifletmek için bazı ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrı kesicilerin yanı sıra doğal ve bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Adet sancısı nasıl geçer: Adet sancısı için bitkisel çözüm

1. Adet sancısı sıcak su torbası uygulaması

Alt karın üzerine ısı uygulamak menstrüel krampların kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Isı kasların gevşemesine de yardımcı olur.
– Bir sıcak su torbası alt karın kısmına yerleştirilir. Alt sırt bölgesine de uygulanabilir. Sıcak su torbası yerine plastik şişeye sıcak su da konabilir.
– Alternatif olarak, bir havlu suda ıslatılır. Fazla suyu sıkılır ve bir dakika mikrodalgada ısıtılır. Havlu ılındıktan sonra karın bölgesine uygulanır. Ağrı gidene kadar birkaç dakika işlem tekrarlanır.
– Sıcak duş da ağrıyı gidermeye yardımcı olabilir.

2. Adet sancısı için zencefil

Zencefil menstrüel kramplarda oldukça etkilidir. Bu bitki ağrıyı hafifletirken adet düzensizliklerini de dengelemeye yardımcı olur.
– Zencefil küçük parçalar halinde rendelenir ve bir bardak su içinde 5 dakika kadar kaynatılır. İçerisine biraz bal ve limon suyu eklenir. Günde 3 bardak kadar tüketilebilir.
– Yemeklere de zencefil eklenebilir.

3. Fesleğen

Fesleğen regl ağrısı ve krampları azaltmaya yardımcı olur.
– Bir fincan kaynar suya bir çorba kaşığı fesleğen yaprağı eklenir. Kapağı sıkıca kapatılır ve soğumasını için beklenir. Krampları rahatlatmak için bu karışım birkaç saatte bir içilir.
– Alternatif olarak, fesleğen yaprakları ezilir. İki çay kaşığı fesleğen bir fincan sıcak su eklenir. Bu karışım her gün 3 bardak tüketilebilir.

4. Adet sancısı tarçın tedavisi

Tarçın, antispasmodic, anticlotting etkisi ile adet ağrılarını rahatlatır. Ayrıca anti-enflamatuar özellikleri de vardır. Tarçın; lif, kalsiyum, demir ve manganez açısından da mükemmel bir kaynaktır.
– 1 fincan sıcak suya çeyrek çay kaşığı toz tarçın karıştırılır. Beş dakika kadar demlenmesi beklenir. İçerisine biraz bal eklenir ve yavaş yavaş içilir. Tarçın çayı günde iki ya da üç bardak tüketilmelidir.
– Bir çorba kaşığı bal ve yarım çay kaşığı toz tarçın bir bardak sıcak suya eklenir. Günde 3 bardak tüketilmelidir.

5. Adet sancısı için rezene

Antispazmodik, phytoestrogenic içeriği ile anti-enflamatuar özellikleri olan rezene, adet sancılarında oldukça etkilidir. Kasların gevşemesini sağlar.
– Bir çay kaşığı rezene tohumu, bir fincan kaynar suya eklenir.
– Karışım kısık ateşte 5 dakika kaynatılır.
– Süzüldükten sonra içerisine bir çay kaşığı bal eklenir ve çay şeklinde tüketilir.
– Bu bitkisel çay günde iki kez içilebilir.

6. Adet sancısı için pekmez

Menstrüel kramplar için etkili olan bir diğer bitkisel çözüm pekmezdir. Kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum bakımında zengin olan pekmez kan pıhtılarını azaltır ve rahim duvarlarındaki kasları yatıştırmaya yardımcı olur.
– 1 ila 2 çay kaşığı pekmez bir bardak ılık süt eklenerek tüketilir.

7. Adet sancısı papatya çayı

Papatya çayı rahimi rahatlatır ve menstruasyon sırasında oluşan spazmodik kasılmaları yatıştıran antispasmodic ve anti-enflamatuar özellikler içerir.
– Bir bardak su kaynatılır. Papatya suyun içerisine eklenir ve ağzı kapatılır.
– 10 ila 15 dakika beklendikten sonra içerisine biraz limon suyu ve bal eklenerek içilir.
– Günde iki bardak papatya çayı içilebilir.

Yorum Yaz